Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Kri

Kri

Pozdravljeni! Na Vas se obračam za mnenje v zvezi z včerjašnjim dogodkom. V gardrobi neke trgovine sem se nevede dotikala s krvjo umazane zavese. Nedolgo pred tem se se na etiketi rahlo porezala, vendar nisem opazno krvavela. Občutila sem samo, da sem se popraskala, šele doma sem opazila, da je nastala ranica. S takšno rano sem se dotikala zavese in šele potem, ko sem že zapuščala gardrobo, opazila kri na zavesi, ki zagotovo ni bila moja. Moja rana je skorja gotovo prišla v kontak z madežem na zavesi. Še posebej me skrbi, da bi se okužila sedaj, ko se mi priblužuje rok poroda in me čaka dojenje novorojenčka iz izkušenj pa vem, da bradavice tudi zakrvavijo, testi za hepatitis in sifilis pa so že za menoj. Bi mi svetovali, da si sama plačam še teste na hiv in ponovim že opravljena testiranja? Lep pozdrav!

Spostovani, tveganje bi predstavljal le stik sluznice s SVEZO TEKOCO Krvjo, vse ostalo ni pomembno. Na dogodek pozabite, testiranje ni potrebno

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, na vas se obračam in prosim za odgovor. Pri vstavljanju vaginalnih tablet sem uporabljala navadno rokavico za gospodinjstvo, ker sem se bala, da bi se poškodovala z nohti. Zdaj me je nekako prešinila misel ali bi se lahko okužila s to rokavico. Berem, da se spb ne prenašajo samo preko krvi temveč tudi preko znoja, sline, urina… in zdaj sem v skrbeh, da je v času izdelave ta rokavica bila v rokah kakšnega okuženega človeka s spb ali drugimi virusi in bi se lahko tudi jaz okužila. Premišljujem, da bi se dala testirat za vse bolezni, vendar ker je od tega minil samo kakšen mesec se bojim, da izvidi ne bodo pokazali pravega rezultata. Kaj mi svetujete oz. predlagate?

Hvala vam za vaš odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Spostovani, na navedeni nacin se povzrocitelji ne prenasajo. Posredni prenos bi bil mozen le v primeru, ce bi vi z orokaviceno roko zadovoljevali osebo, ki bi na rokavico ejakulirala, neposredno po ejakulaciji pa bi z orokaviceno roko segli v vagino

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani, na navedeni nacin se povzrocitelji ne prenasajo. Posredni prenos bi bil mozen le v primeru, ce bi vi z orokaviceno roko zadovoljevali osebo, ki bi na rokavico ejakulirala, neposredno po ejakulaciji pa bi z orokaviceno roko segli v vagino

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Trenutno se mi poraja 1000 vprašanj v glavi. Kaj pa v primeru, če bi bila rokavica med proizvodnjo v stiku z okuženo ali neokuženo osebo, ki bi imela kakšno ranico ali bradavice na roki/prstah, imela znojene roke, bi kihnila na to rokavico, ipd.? Kaj če oseba ni imela opranih rok po mali/veliki potrebi? Bi se mogla it po vašem mnenju kaj testirat? Se lahko česa sploh okužim oz. se imam česa za bati?

Hvala za odgovor.

Spostovani, morate vedeti, da virusi, ki se jih najbolj bojite, zunaj clovekovega telesa, propadejo. Za okuzbe s Spo so pomembni izkljucno svezi materiali, s prisotno kuznino. Vse ostalo ne predstavlja tveganja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kaj pa okužba s HPV virusom? Je možno, da bi okužbo prenesla z rokavic če sem slučajno podrgnila po nožnici med vstavljanjem? Kaj pa kakšne druge okužbe in virusi iz tujine, se lahko okužim? Se opravičujem če težim.

Hvala za odgovor.

Neeee, tako se ne morete okužiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Še eno vprašanje imam v zvezi s tem, se opravičujem. Kaj pa je mogoče možna okužba z glivicami ali bakterijami, ki bi bile na rokavici?

Spoštovani, predvidevam, da rokavice ne romajo iz rok na roke?? Če ji uporabljate samo vi, in jih ne puščate na mokrem, se ne morete z ničemer okužiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Seveda, da ne romajo iz roke na roke. Vsakič sem vzela nove rokavice, ki so pakirane v kartonasti škatli. Skrbi me, ker te rokavice niso sterilne in najbrž tem tudi niso namenjene. Kot sem že omenila, neven kje in kako nastajajo ter s kom so bile pred pakiranjem v stiku. Vmes ko kaj berem, obstaja toliko bakterij in vsega zato se malce bojim, da bi lahko bilo kaj narobe in prišlo do kakšne okužbe za katero nebi vedela, ker je rokavica bila v stiku s sluznico.

Še enkrat preberite moj odgovor.
“Spostovani, morate vedeti, da virusi, ki se jih najbolj bojite, zunaj clovekovega telesa, propadejo. Za okuzbe s spolno in s krvjo prenosljivimi okužbami so pomembni izkljucno svezi materiali, s prisotno kuznino. Vse ostalo NE predstavlja tveganja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej se po vašem mnenju nimam česa bati, da bi lahko bilo zaradi tega karkoli narobe, ne samo zaradi spb temveč tudi bakterij, ki bi bile na rokavici, infekcij in podobno? Bi se vi na mojem mestu česa bali ali bi ob vsem tem kar zamahnili z roko? Sem naredila napako, ker sem uporabljala te rokavice?

Spoštovani, zelo nenavadno je, da se o tem sploh sprašujete. V bistvu se na nek način pretirano bojite mikroorganizmov. Ja, vsepovsod so, a živijo z nami v simbiozi. Nimate se česa bati.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kako to mislite, da je nenavadno, da se o tem sprašujem? A torej se mikroorganizmov tudi ni za bati?

Lp.

Takole se jih res ni za bati. Mikroorganizmi se pomembno prenašajo s stiki z živimi organizmi, oz, njihovimi izločki (ljudmi, živalmi), preko neprimerno pripravljenih ali shranjenih živil z zaužitjem, okužene vode, ob vbodih z umazanimi predmeti…

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zanima me še to, ali bi lahko v primeru, da bi si poškodovala sluznico ob vstavljanju prišlo do kake infekcije ali okužbe, glede na to da rokavica ni sterilna? Tudi zaradi drugih bakterij, ki obstajajo, ne samo spolnih? Napisali ste, da bakterije in virusi zunaj ne preživijo, zdaj pa me še zanima, glede nato, da so rokavice skupaj pakirane, v škatli precej stisnjene skupaj ali je možno, da virusi in bakterije kljub temu ne preživijo?

Ob močnejši poškodbi sluznice bi, seveda, lahko prišlo do okužbe in sicer v prvi vrsti z bakterijami, ki živijo v nožnici sami, pa se črevesnimi bakterijami, ki bi jih z rokavico pobrali na poti v nožnico (dotik vašega osramja in nato pot v nožnico), pa potem z bakterijami kože, ki ste jih na rokavico navlekli med oblačenjem.., (raznimi stafilokoki, ipd.). To pomeni z bakterijami vaše neposredne okolice, oz. z vami, sicer v simbiozi živečimi bakterijami (in nikakor ne z IMAGINARNIMI povzročitelji iz škatle. )

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kaj pa bakterije, ki bi se na rokavice nanesle pred pakiranjem? A bi po vašem mnenju mogla na kakšno testiranje za stafilokok bakterije ipd.?

New Report

Close