Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje pri temperaturi 37,4

Cepljenje pri temperaturi 37,4

Pozdravljeni,
trenutno sem precej v skrbeh…

Namreč, moj 9-mesečnih je v torek dopoldan dobil 3. dozo cepiva priti davici, oslovskemu kašlju, H. influenzae tipa b in otroški paralizi. Ker se mi je zdel malo vroč, sem prosila, da mu izmerijo temperaturo. Pokazalo je 37,4°C. Pediater ga je kljub temu cepil. Nič nisem rekla, sem mislila, da on bo že vedel, da je varno.

V noči iz petka na soboto je potem dobil vročino (38,4°C) in izcedek iz nosu. V soboto in nedeljo je bilo kar znosno z vročino, okrog 38°C. V ponedeljek zvečer se mu je precej dvignila, čez 39°C. V sredo sem mu dalo 3/4 Voltarena, ker je temp. še vedno vztrajala. Padla mu je na 35,7°C za cel dan in bil je še slabši, kar se počutja tiče. V četrtek sem ga hladila le še s hladnim tušem in v petek je končno brez povišane temp. Je pa začel kašljati.

Vmes smo bili parkrat pri zdravniku. Naj bi bila viroza. Kri je bila pregledana in vse bp.

Zanima me, ali otrok ne bi smel biti cepljen pri temperaturi, ki jo je imel? Kakšne so posledice, da je bil cepljen pri temperaturi preko 37°C? In ali je ta vročina in izcedek iz nosu stranski učinek oz. posledica ceplejenja?

Hvaležna bom za čimprejšen odgovor.
LP

Spostovani, glede na opis dogajanja otrok preboleva virozo, cepljen je bil ali v inkubaciji ali se je okuzil celo v ambulanti v casu cepljenja. Cepljenja ob mejni telesni T ne ocenjujem kot problematicnega. Izcedek in povisano TT povezujem z virusno okuzbo, ki poteka socasno s cepljenjem. Zaradi viroze, ki poteka socasno s cepljenjem, ni pricakovati drugacnega odziva po cepljenju, kot je pricakovano

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Izkazalo se je, da ima otrok šesto bolezen. Ko je vročina padla, so se pojavili izpuščaji. Ne je goste hrane in malo pije, se pa na srečo doji. Otrok ni živahen kot ponavadi. Zato me res skrbi…

Do katere temperature je cepljenje še varno? Njemu je bila izmerjena temperatura v ušesu.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, ne gre za to, da bi bila povišana temperatura sama po sebi nevarna in bi zato kakorkoli negativno vplivala na cepljenje. Gre za to, da je povišana temperatura povezana z neko boleznijo in v fazi neke akutne bolezni cepljenja pač ne izvedemo (predvsem zato, ker nikoli ne vemo, v katero smer se bo bolezen razvila, ob težkem poteku le-te pa bi bilo cepljenje neuspešno, ali manj uspešno). Obbičajno smatramo za povišano temperaturo, temperaturo višjo nad 37,5.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pa lahko cepljenje pri povišani temp pusti dolgotrajnejše posledice?

Ne, očitno se ne razumeva. Temperatura sama po sebi in cepljenje sploh nimata zveze. V resnici je celo tako, da pri višji temperaturi običajno imunski procesi potekajo hitreje in uspešneje.

To, da nekoga pri višji temperatiri običajno ne cepimo, ima drug vzrok (ne tega, da bi povišana temperatura neugodno vplivala na cepljenje) in sicer, da ima človek povišano temperaturo ponavadi ob neki bolezni, za katero pa nikoli ni jasno, v kakšno smer bo šla, kakšne posledice bo imela, ipd. Tudi temu, da bi naravni potek bolezni morda neupravičeno obravnavali kot “zaplet po cepljenju”, se želimo čim izogniti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close