Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HCV

HCV

Spoštovani, na vas se obračam glede informacij in nasvetov v zvezi z okužbo z HCV. Partnerjeva mati je pred dobrimi tridesetimi leti zaradi prometne nesreče prejela transfuzijo krvi. Prestala je tudi operacijo pri kateri so ji odstranili del jeter. Po tej operaciji je imela hudo anemijo, zato je več let zaporedoma dvakrat na leto hodila na hematologijo, kjer je bila podvržena nekemu postopku pri katerem je po nekakšni napravi krožila njena kri. Sama imam velik strah pred okužbami s krvjo prenosljivimi boleznimi, zato ji je moj partner predlagal, da bi opravila testiranje na HCV, v kolikor ga še ni. Ona pa je prepričana, da mora biti zdrava, ker so ji toliko pregledovali kri, da bi že morali ugotoviti, če bi bilo kaj narobe. Kljub razlagi pa ne razume, da se te viruse lahko ugotovi samo s posebnimi testi in ne z navadnimi krvnimi testi. Pravi tudi, da je o tem povprašala osebno zdravnico ter da ji je tudi ona zatrdila, da če bi se tedaj okužila, sedaj ne bi bila več živa. Kar me je res presenetilo, saj naj bi ljudje ob kronični okužbi tudi več kot trideset let živeli brez simptomov. Vem, da se HCV med običajnimi stiki ne prenaša, vendar ima partnerjeva mama težave tudi s tem, da ji koža zelo pogosto zakrvavi že ob rahli opraskanini z nohtom ali udarcu. Pogosto niti ne opazili, da ji teče kri, če pa že, si ranico samo poliže ali zbriše z oslinjenim prstom. Zaradi tega me skrbi za mojega otroka, ki ga je po nesreči z nohtom na kateri bi bile lahko sledi krvi kar globoko popraskala. Sedaj je na poti še drugi otrok in me že zdaj skrbi, kako bo, ko bo pestovala malčka, ki bo ves čas opletal z rokicami in jih tlačil v usta. Zanima me, če ima njena zdravnica prav, ko trdi, da bi morala do sedaj že zboleti? Če nima prav, pa prosim za kakšen nasvet, kako naj odraslega človeka prepričam, da potencialno ogroža sebe in druge, če ne opravi testov? Kako naj zaščitim svojo družino? Partnerjeva starša imam sicer rada, ampak bojim, da se ju bom zaradi strahu začela izogibati, saj kljub iskrenemu pogovoru ne razumeta, da sem zaskrbljena tako za njeno kot tudi za zdravje svojih otrok. Z lepimi pozdravi!

Spoštovani, ekstremno, ekstremno, ekstremno pretiravate. Verjetnost, da bi se gospa okužila z virusom hepatitisa C pred leti s transfuzijo in ob tem ob vseh težavah, ki jih je imela, ne bi zbolela, je res ekstremno majhna. Poleg tega so ob kroničnih hepatitisih patološki vsaj jetrni testi, kar bi prav tako opazili in opravili serološka testiranja.
POLEG TEGA PA. tudi če bi bila hepatitis C pozitivna, to v ničemer ne bi ogrožalo vašega malčka. Celo spolni partnerji hepatitis C pozitivnih oseb so večinoma negativni, razen če niso v preteklosti soinicirali droge z isto iglo.
tudi jaz ne razumem, s čim naj bi gospa ogrožala svoje zdravje ali zdravje potencialnega vnuka, če se na da testirati na hepatitis C.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Potencialna ogroženost otrok me skrbi zato, ker partnerjeva mama zaradi občutljivosti kože zelo pogosto zakrvavi in tega pogosto niti ne opazi. Dovolj je, da se samo malo popraska z nohtom ali kam rahlo udari. Ranice si ne razkuži in prekrije z obližem, ampak zaustavi krvavitev ali obriše kri kar z oslinjenim prstom. Pogosto zakrvavi na bradi, kjer jo otrok prijema z rokami in si jih tlači v ustka. Že rojeni otrok ima pogosto tudi razpokane ustnice, ranice od padcev ipd. Po nesreči ga je tudi globoko popraskala z nohtom, s katerim si ona pogosto rani kožo. Zato toliko skrbi. Mislite, da me tudi v tem primeru ne bi smelo skrbeti? In najlepša hvala za vaš odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, takole preko preko prijemanja, slinjenja, ipd., ni nevarnosti. Tveganje pa prenos bi obstajalo le. (ob predpostavki, da bi bila gospa res okužena), če bi se recimo zbodla z iglo in bi se po tem zboedl vnuček; pa če bi si drug za drugim ščetkala zobe z isto ščetko, ali pa če bi prišlo do neposrednega stika krvaveča rana – krvaveča rana; ali pa če bi otrok intenzivno sesal babici kri iz rane.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!
Zanima me, kakšna je dejanska verjetnost okužbe, če si je tašča z nohtom do krvi ranila kožo, nato pa po nesreči, globoko do krvi opraskala še otroka? Hvala za odgovor. Lep pozdrav!

Tveganje bi obstajalo le v primeru dejansko okužene osebe in sicer če bi se kri okužene osebe neposredno vneslo čez prekinjeno kožo neokužene osebe. Npr. vbod z votlo iglo pri okuženi osebi, nato pa še vbod neokužene.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Če prav razumem, je bilo v tem primeru na nohtu premalo krvi za okužbo? Hvala. Lep pozdrav!

Spoštovani, vprašanje, če je na nohtu kri sploh bila?’ Druga stvar je to, da teoretizirate o okužbi, ki je z veliko verjetnostjo sploh ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!
Saj vem, da sem panična in razmišljam o najhujših scenarijih, čeprav niso prav verjetni., Ampak me pa vseeno zanima, kakšna je verjetnost okužbe, če je oseba okužena, če je na nohtu kri (sicer ne takšna količina, da bi kapljajo on njega) in pride do globje opraskanine druge osebe.

Ne vem, ker takih podatkov ni. Podatki pri s krvjo prenosljivih boleznih vedno govorijo o rizičnih dogodkih, kot so vbodi, spolni odnosi, celo ugrizi, transfuzije, tetovaže, piersingi, njuhanje, …
Teoretično bi krvavo praskanje predstvaljalo okužbo, ampak bi moralo priti do konkretnega prenosa materiala.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close