Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Vbod klopa in posledice

Vbod klopa in posledice

Pozdravljeni

Stara sem 43 let in načeloma brez zdravstvenih težav.

Imam vprašanje/-a o cepljenju zoper KME. Da napišem čimbolj na kratko:

– 21. 7. sem imela klopa, ki sem ga odstranila samo z nohtom (bil je izredno majhen – verjetno lavra – in po moje ni bil dogo prisesan). Mesto vboda me je srbelo kakšna dva dni, brez kožnih sprememb.

– 15. 8. se me “je lotil” glavobol, ki pa je bil bolj kot občutek težke glave in občutek zadelanega nosu. Ker imam konstantne težave s sinusi, sem šla v lekarno po Operil in Sinupret in upala, da bodo težave minile. Naslednji dan so me začeli boleti sklepi in mišice. Telesna temperatura je bila normalna (36,5). To je trajalo približno dva dneva. Danes se počutim (razen tega, da sem malo prestrašena in v negotovosti) bolje.

Zanima me:
– Ali je mogoče, da nastopi prva faza KME v takšni obliki in 24 dni po vbodu klopa?
– Kakšno vlogo ima odstranitev klopa in čas prisesanosti na razvoj bolezni KME ali borelioze?
– Naj še počakam s cepljenjem proti KME ali se lahko odločim zanj kar takoj?

Za odgovor se Vam zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam.

Spoštovani, prej, ko klopa odstranimo (znotraj 24 ur po prisesanju), manjša je verjetnost, da bo prišlo do okužbo z borelijo ali virusom KME.
Nižja, kot je razvojna stopnja klopa, manjša je verjetnost, da je klop okužen.
Znaki, ki jih imate, so lahko znaki številnih virusnih okužb (zlasti virusov okužb zgornjih dihal, pa enterovirusov), ni pa izključena tudi prva faza KME. Glede na to, da se z znaki akutnih okub tako ne tako ne cepi in glede na to, da je inkubacijska doba za KME 2-28 dni, predlagam, da s cepljenjem proti KME počakate še teden ali dva, da čas morebitne inkubacije preteče (cepljenje bo delovalo šele v naprej, na morebitno okužbo, če bi je že zgodila, pa ne bi imelo vpliva).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za hiter odgovor.

Če že (upam, da ne) – v kolikšnem času se razvije druga faza in kakšni so simptomi?

Je možno, da vse to poteka brez povišane telesne temperature (samo glavobol in slabo počutje). Jaz osebno skoraj nikoli nimam povišane temperature, tudi pri rotavirusu, ki sem ga prebolela s hčerko v bolnišnici, nisem imela vročine (37,5).

Kakšne so Vaše izkušnje – kdaj večina okuženih s KME ponavadi prvič zboli – 1. faza – in v kakšnem časovnem intervalu sledi 2. faza?

Vem, da preprečiti ne morem. Gre le za to, da pravočasno reagiram.

Hvala za odgovor in lepo pozdravljeni.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, večina ljudi prvo fazo spregleda, ali je sploh ni, in se jo ugotavlja za nazaj. Če pa že, pa v par dveh do tednu sledi druga – torej značilni izbruh bolezni – meningitis, ali meningoencefalitis : hud glavobol, trd tilnik, bruhanje, moti vas svetloba, lahko motnje zavesti, …(vse poteka znotraj že navedenih dni inkubacije) – torej v cca obdobju do 1 meseca po vbodu.
Povišana telesna tempertura ob prvi fazi je ali pa ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close