Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Borelioza – 1. faza?

Borelioza – 1. faza?

Spoštovani,

moj sin (star je 8 let) je 8.7.2017 dobil rdeč izpuščaj na hrbtu. Takrat smo bili ravno na počitnicah, temperatura zraka je bila 40 stopinj, kopali smo se v bazenih… to sem pripisala temu, saj ga ni nič srbelo, bolelo ipd. Čez nekaj dni se mi je zdelo, da izpuščaj izginja. V tem času ga je mlajši bratec z igračko udaril ravno na tem mestu – dobil je odrgnino in kasneje je nastala krasta. Pretekli vikend sem mu spet pogledala hrbet in videla, da izpuščaj pravzaprav ni izginil, ampak je postal večji, na sredini je zbledel, rob pa je bil rdeč. Včeraj sem ga peljala k zdravnici, ki je takoj posumila na okužbo z borelio – vprašala me je, če je imel klopa. Prepričana, da bi ga opazila, sem rekla ne… nakar je posvetila z lučko na sredino tega madeža in glej ga zlomka – tam je bil droben klop! ki je bil že mrtev… počutila sem se grozno, kako ga nisem opazila… Namreč, vsakič, ko pridemo s sprehoda v naravi, pregledamo otroke… Je pa res, da smo se igrali tudi pred blokom, kjer je nekaj trave in grmičevja, ampak kdo bi pomislil… pa še odrgnino je imel tam na hrbtu, ravno na tem mestu, tako da res ni bilo opaziti…pa tudi kopa in preoblači se že sam. Zdravnici sta ga takoj skrbno pregledali, da bi videli, ali je prisoten še kakšen kolobar – na srečo ga ni bilo… Dobili smo antibiotik Ospamox, ki ga mora jemati 14 dni na 8 ur. Rekli sta, da gre za začetno fazo, saj je bil samo en izpuščaj in naj bi se zadeva podzravila brez posebnosti. Mene pa kljub temu ne neha skrbeti… kaj, če se izkaže kasneje, da je bolezen že napredovala in prizadela organe? Nisem mogla spati, saj imam grozno slabo vest, kako nisem našla klopa… Ali mi lahko prosim pojasnite, kakšne so možnosti da pride do zapletov oz. na kaj moramo biti pozorni? Ali smo dovolj zgodaj pričeli z zdravljenjem – se pravi natanko 1 mesec od pojavitve izpuščaja?

Hvala v naprej…
Zaskrbljena mamica

Spoštovani, najpomembnejše je, da ste otroka peljali k zdravniku in da že prejema terapijo. To pomeni, da ste že posegli v morebitni razsoj borelij po telesu. vse ostalo vam je že pojasnil zdravnik. O boreliozi je zelo lepo napisano na strani društva bolnikov. Pomembno je, da začnemo bolezen zdraviti ćim prej, ko ugotovimo morebitne znake. In vi ste to storili. Seveda je možno, da zdravljenje pri nekaterih tudi ni uspešno, ampak o tem sedaj ne razpravljemo. Pravilno zdravljenje je uvedeno in to v fazi, ko je bil prisoten le izpuščaj.
http://www.borelioza.si/sl-SI/drustvo/borelioza.html

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close