Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Tetanus

Tetanus

Pozdravljeni!
Potrebujem strokovno mnenje, in sicer zanima me, ali je možnost, da dobim tetanus, če imam rano, ki je le površinska? Nekaj dni nazaj sem se namreč “porezala” na zarjavelo žico ob robu ceste. Kožo mi je zgolj oplazila, kri skorajda ni tekla, vendar je opazna praska.

Spoštovani, za nastanek tetanusa so predvsem pomembne globoke – ZAPRTE rane. Ključno je, da je rana zaprta – to pomeni, da do mesta, kamor je bil nanešen povzočitelj, ne dostopa kisik. Bakterije se namreč razmnožujejo v anaerobnih pogojih, brez kisika, ob tem tvorijo strup toksin, ki je odgovoren za nastanek simptomov tetanusa. Pri površinskih ranah, če niso zaprte (recimo tudi vbod s trnom vrtnice je precej na površnini, a je vseeno zaprt, če razumete, kaj mislim), je tveganje majhno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, najlepse se Vam zahvaljujem za odgovor, vendar imam se eno vprasanje, in sicer nevem, ali imam pravilno predstavo o tem, kaj naj bi bila zaprta rana. Je navadna praska zaprta ali odprta rana? Se enkrat najlepsa hvala in lp.

Spoštovani, saj najvrž razumete, da tovrstna delitev – ni povsem mogoča. Večina so odprte rane. lahko pa bi bili nekateri deli”zaprti”, recimo pri globljih praskah, kjer bi v globini ostala umazanija (pod neodstranjeno umazananijo pa bi obstajali pogoji, kot jih navajam zgoraj). Navadna krvaveča praska, ki ni umazana, bi bila “odprta rana”.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close