Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Vodene koze, nosečnost, cepljenje …

Vodene koze, nosečnost, cepljenje …

Pozdravljeni!
Še pred kakšnim mesecem bi se mi moja vprašanja zdela smešna. Ampak žal, sem se zapletla v situacijo, ki me blazno skrbi.

Torej … noseča sem 21. tednov in sem bila v stiku z vodenimi kozami. Ker je moja mama zatrjevala, da sem vodene koze 100% prebolela, nisem delala panike (naj povem, da je bila v stiku z obolelim otrokom tudi hčerka – 2,5 let).
Ker sem imela napotnico za infekcijsko že od prej zaradi drugih stvari, sem izkoristila priliko in se testirala še za vodene koze (kao da bom mirna). Ampak …. sledil je konkreten šok, saj so testi pokazali, da vodenih koz sploh nisem prebolela (mama še sedaj zaprmej trdi, da sem jih). Itak je sledila panika, dobila sem odmerek infuzije (varitect 625 IE)).

Zdravnica mi ni znala točno razložiti, koliko časa sem po tej infuziji zaščitena (bila sem v CE in sem menda prvi primerek, ki so mu tam dali to infuzijo, vsaj tako sem razumela). Omenjala je 4 tedne, na netu pa sem na različnih straneh prebrala, da naj bi infuzija držala 6 do 8 tednov. kaj je zdaj torej res? Ali me ta protitelesa ščitijo 100% ali vseeno obstaja možnost, da zbolim za vodenimi kozami?

Kako naj ravnam v primeru, da hčerka zboli za vodenimi kozami – kar se mi zdi zelo zelo verjetno, saj je bila z okuženim otrokom cel dan v zelo tesnem stiku (kot pravim, nisem delala panike, saj sem bila 100%, da sem norice že prebolela) (v roku 3 tednov, glede na inkubacijsko dobo)? Moram iti nazaj na infekcijsko preverit raven protiteles, ali ni potrebe po tem?
Kako pa naj ravnam v primeru, da jaz zbolim za vodenimi kozami?

Zanima me še glede moža. On sicer pravi, da naj bi prebolel vodene koze, ampak zagotovo pa ne ve. Ali predlagate, da se gre testirati in po potrebi cepiti (že iz vidika, da zaščiti mene, in pa tudi, da bi zaščitil sebe)? Verjetno bi bilo oboje samoplačniško? kdaj bi cepivo začelo delovati? Ima sploh smisel, da se gre sedaj cepiti, če pa sva midve že (najbrž) okuženi?

Pa še to me zanima. Hčerka sicer obiskuje vrtec. In če sedaj vodenih koz ne dobi, ali mi svetujete, da bi jo jeseni (čez poletje jo imam doma) še imela doma (rok poroda imam konec novembra) saj sem zasledila, da je okužba matere z vodenimi kozami na koncu nosečnosti zelo nevarna za novorojenčka.

Zdravnica mi je na koncu svetovala, da se grem pred naslednjo nosečnostjo cepiti proti vodenim kozam. Ali je možno se cepiti, če še dojim? Najbrž ne? Do katere starosti so vodene koze nevarne za dojenčka?

Se opravičujem za dolgo pismo in množico vprašanj, a res me je vrglo iz tira.
Hvala za vaše odgovore.

Spoštovani, greo po vrsti.
Mož naj se testira, da ne bo povzočal dodatnih skrbi, kaj če….
Razpolovni čas za VZIG je cca 3-4 tedne za imunsko kompetentne osebe, kar vi ste; kar pomeni, da je v tem času tudi pričakovati optimalno zaščito.
Če vaš otrok zboli v času inkubacije z noricami (6-23 dni) in ima “običajen potek”, bo kužnost noric znotraj tega časa izzvenela (otrok je kužen., dokler se zadnji izpuščaj ne spremeni v krasto). Če bo tako, vam imunoglobulina ne bo več potrebno prejeti ponovno.
Če pa bi vaš otrok zbolel izjemno pozno, (torej še kakšen dan po 23. dnevu) in imel izjemno dolg in težak potek noric (14 dni), potem bi bilo ev odmerek VZIG smiselno ponoviti po 6. tednih. se pa vsak primer presoja individualno.
Cepljenje ev. negativnega moža in otroka (v primeru, da noric sploh ne bi dobil) ni smiselno, saj cepili virus lahko prehaja tudi na zdrave, a še neimune osebe v okolici, zlati, če cepljena oseba razivije izpuščaj. V kolikor cepljena oseba živi skupaj z neimunimi rizičnimi osebami (osebe z imunskimi motnjami, nosečnice, ..), se priporoča 4-6 tedensko omejitev stika s cepljeno osebo, (česar pri 2,5 letniku ne morete izvesti).
V kolikor 2,5 letnik sedaj ne bi zbolel z noricami, ga je smiselno mesec dni pred datumom poroda ali vzeti iz vrtca, ali pa pač spremljati problematiko noric v vrtcu in v primeru obolenja otroka vas ponovno ščititi z VZIG.
Norice pri nosečnici so problematične zlati v prvih 20. tednih nosečnosti in tri dni pred ter 2 dni po porodu. Norice v vmesnem obdobju pa plod ogrožajo bistveno manj, če do okužbe vendarle pride. Ko je prvih 20. tednov mimo, so norice za novorojenčka/dojenčka nevarne predvsem, če mati zboli tik pred do 2 dni po porodu, kasneje pa je tveganje zapletov običajno, kot sicer.
V času dojenja se cepljenja proti noricam ne izvaja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni ponovno.

Hvala za vas odgovor kar nekaj casa nazaj. Takrat ste me pomirili. Zdaj oa se spet oglasam z vprasanjem oz problemom.
Hcerka do sedaj normalno hodi v vrtec. Do sedaj se ni bilo vodenih koz v nasi enoti (vaski vrtec z 2 oddelkoma). Sem pa izvedela da vodene koze razsajajo v lokalni OŠ. Seveda me spet skrbi, se posebej ker sem ravno vstopila v 36. Teden in se torej bliza porod. V ulici imamo kar nekaj otrok ki so v tesnem stiku z obolelimo sami pa se niso preboleli vodenih koz. Nekako ne vem kako bi se lahko popolnoma izognila stikom s temi otroki saj se vsakodnevno srecujemo na ulici (res da nimamo tesnih stikov a vseeno). Zanima me ali mi svetujete da ponovno prejmem odmerek protiteles? Oz. Kaj bi bilo v moji situaciji najbolj pametno storiti. Hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, zaščite z imunoglobulini, kar tako, če bi, ker mogoče, povprek, se ne daje. Najbolj pametno je, da spremljate situacijo, in le v primeru – če bi bili RES V STIKU z noricami, ukrepate. Sicer pa ne. Tveganje za kakršnokoli okužbo bi zmanjšali tudi, če bi imeli starejšo deklico doma.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

 

zanima me koliko casa po cepljenju za vodene koze, se je potrebno izogibati imunokomprimitiranim osebam (novorojencki, doloceni bolniki,…), ki vodenih koz še niso preboleli.

Do katere starosti (meseca) je virus vodenih koz problematicen za dojencke?

 

Hvala in lep pozdrav,  Petra

 

Hvala

Spoštovani, zelo redko lahko pride do prenosa cepilnega virusa varicella (sev Oka/Merck), kar se kaže kot okužba z noricami, vključno s širjenjem bolezni, s cepljenih oseb (pri katerih se ali pa se ne pojavi noricam podoben izpuščaj) na kontaktne osebe, dovzetne za norice, vključno z zdravimi posamezniki kot tudi posamezniki z velikim velikim tveganjem.

Zaradi tega naj se prejemniki cepiva, če je le mogoče, do 6 tednov po cepljenju skušajo izogniti tesnemu stiku z dovzetnimi posamezniki z velikim tveganjem.

V okoliščinah, kjer se stiku s posamezniki z velikim tveganjem ni mogoče izogniti, je treba pred cepljenjem pretehtati morebitno tveganje prenosa cepilnega virusa glede na tveganje okužbe in prenosa okužbe z divjim tipom virusa varicella.

Dovzetne osebe z velikim velikim tveganjem so:

    posamezniki z oslabljenim imunskim sistemom,
    Krvne diskrazije, levkemija, katera koli vrsta limfoma ali druge maligne novotvorbe, ki vplivajo na krvni in limfatični sistem.
    Osebe, ki prejemajo imunosupresivna zdravila (vključno z velikimi odmerki kortikosteroidov) (glejte poglavje 4.8).
    Huda humoralna ali celična (primarna ali pridobljena) imunska pomanjkljivost, npr. huda kombinirana imunska pomanjkljivost, agamaglobulinemija in AIDS ali simptomatska okužba s HIV ali za starost specifični odstotek CD4+ T-limfocitov pri otrocih do 12 mesecev:

    CD4+ < 25 %; pri otrocih med 12 in 35 meseci: CD4+ < 20 %; pri otrocih med 36 in 59 mesecev: CD4+ < 15 % (glejte poglavji 4.4 in 4.8). Osebe z družinsko anamnezo prirojene ali dedne imunske pomanjkljivosti, razen če je imunska sposobnost potencialnega prejemnika cepiva dokazana. Aktivna nezdravljena tuberkuloza. Katera koli bolezen z zvišano telesno temperaturo nad 38,5 ºC; vendar pa malo zvišana telesna temperatura sama po sebi ni kontraindikacija za cepljenje. Novorojenčki so najbolj okuženi, kadar zboli mati dan pred do 2 dni po porodu. Nosečnost. Poleg tega ženska ne sme zanositi 1 mesec po cepljenju

nosečnice brez dokumentirane prejšnje okužbe z noricami ali laboratorijskega dokaza prebolele okužbe,
novorojenčki mater brez dokumentirane prejšnje okužbe z noricami ali laboratorijskega dokaza prebolele okužbe.

 

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

 

se pravi novorojencek, ki je zasciten od mame, ne spada v skupino ogrozenih?. Gre se za to, da smo nameravali prihodnji teden cepit otroka za vodene koze, cez 1 mesec pa dobimo novorojencka. Nekako mi je bilo receno, da se izpuscaj po cepljenju razvije cez 1 teden (v kolikor se), sedaj pa v navodilih proizvajalca berem o 6 tednih.

Je bolj smiselno, da cepljenje za nekaj mesec odlozimo iz previdnosti?

 

Hvala in lep pozdrav,  Petra

Novorojenček matere, imune na norice, prejme od matere zaščitna prototelesa in se v cca prvih treh mesecih praktično ne more okužiti. Če imate namen cepiti starejšega otroka in ste vi zagotovo preboleli norice, ga cepite čim prej.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za vaš odgovor. Otroka bomo cepili drug teden, to je najhitrejši datum,ki smo ga uspeli prejeti pri pediatru že pred 1 mesecem.

Če morda veste, zanima me zakaj proizvajalec navaja celih 6 tednov , pediatri pa govorijo da se izpuščaj pojavi v 7-10 dneh in traja kakšen dan?

 

Hvala še enkrat.

 

Lp

 

Običajno se jemlje maksimalen 2x- ni varnostni razpon; max inkubacisjka doba za norice je 23 dni; potem pristejemo se max kužnost, če bi le nastopile….

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, mene pa zanima kako varen si po cepljenju proti noricam. Če se jaz cepim ( nisem jih še prebolela) in moj otrok naprimer čez nekaj mesecev v vrtcu dobi norice in sem seveda kot mama v tesnem stiku. Bom takrat varna pred okužbo ali obstaja možnost da zbolim?

Zanima me predvsem zato ker načrtujem ponovno zanositev čez nekaj mesecev.

Hvala.lp

Cepljenje proti noricam je visoko zaščitno. Če prejmete 2 odmerka, je verjetnost, da bi se okužili in zboleli, zelo zelo majhna. Ravno zato se odraslim neimunim osebam cepljenje proti noricam visoko priporoča

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

 

Pozdravljeni. Glede na vas zgornji odgovor, kaksna pa je zascita pred herpesom?

Se opravičujem, a ne razumem, kam merite z vprašanjem? Če je zaščita pred noricami dobra, je prav tako pred herpes zostrom (ki pomeni reaktivacijo virusa noric in živčnih vozlov). Če pa se pogovarjamo o drugih herpetičnih okužbah, ki jih pvzročajo virus herpes simplex, tip 1 in in 2, pa, pa zaščite s cepljenjem proti noricam proti njim NE ustvarjamo, saj gre za druge povzročitelje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hči je cepljena proti noricam in me zanima ali je zaščitena tudi pred herpes zostrom?

Da natančneje opišem situacijo. V vrtcu imajo norice, mala je cepljena, dobila pa je izpuščaj z mehurčki po nogici in me skrbi ali bi lahko bil herpes zoster. Hvala za odgovor

Herpes zoster pomeni reaktivacijo virusa noric pri predhodno že okuženi osebi in ne sveže okužbe z virusom noric. Oseba, ki ima herpes zoster, z noricami okuži osebe, ki predhodno s tem virusom še niso bile v stiku in niso imune. Za kakšen izpuščaj gre pri deklici, mora ovrednotiti pediater.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Objava čaka odobritev

Pozdravljeni!

Doma imam dve hčerkici. Ena je stara 21 mesecev, in ena 4. Noric v otroštvu jaz še nisem prebolela. Sem se tudi šla testirat in imam zelo malo protiteles. Trenutno dojim, tako da se ne morem it cepiti. Imam pa se namen, takoj ko preneham. Starejšo hči imam doma (iz vrtca) že skoraj od rojstva dojenčice. Malo zaradi prihoda novega člana, da bi jo obvarovali raznih bolezni. Potem je imela tudi dvakrat vnetje ušes in gripo in je seveda ostala doma. Vlečejo se te bolezni zelo. Zdaj je pa še preboleva blago trebušno virozo. Za nami so res teški meseci.

Sedaj pa v njeni enoti rasajajo norice.

Zanima me slednje; ali je primerno cepiti starejšo hči, da bo lahko šla v vrtec, saj je potrebna socializacije in tudi jaz se moram malo posvetiti mlajši in tudi kaj postoriti po hiši. Poleg tega, jih še jaz tudi nisem prebolela in me je malo strah, kako jih bi prebolela. Ker pravijo, da jih starejši težje prebolijo.
Prav tako, me skrbi za mlajšo hči, ki je kot omenjeno 4. mesece stara, in se mi zdi da je še malo premajhna da bi jih prebolela.

Če bi jo dala npr. v naslednjem tednu cepiti, lahko varno gre v vrtec, ali bi morali počakati še na drugo dozo, da bi bila imuna?
Lahko tudi če je cepljena domov prinese norice in naju okuži?

V zgornjih komentarjih sem zasledila nekaj glede tega cepilnega mehurčka, ki je lahko tudi kužen če sem sploh prav razumela.?

Prosim za Vaše mnenje.
Ali je smiselno cepiti skoraj 2leti starega otroka, ali naj počaka doma še kakšen mesec, da izzvenijo norice v vrtcu?

Hvala za odgovor in lep pozdrav,

mami Eva

 

Spoštovani, za začetek ni jasno, kaj menite s tem, da imate malo protiteles proti virusu noric. Če imate protitelesa, ki so nad referenčno vrednostjo, ste bili z virusom v stiku, in ste imuni, čeprav je protiteles “malo”. Glede cepljenja 21-mesecnika: takoj po cepljenju otrok še ni imun, je pa res, da cepljenje ob morebitnem stiku z visusom noric skrajša in ublaži morebitni potek bolezni. Po drugi strani trenutno akutnih okužb dihal v kolektivih kar mrgoli, in če ste imeli otroka doma 4 mesece, ga imejte še kak mesec in s tem zmanjšate možnost okužbe za majhne dojenčke izjemno nevarnih povzročiteljev (npr. RSV). Ob cepljenju otroka sicer obstaja mini-mimi-malna možnost prenosa cepilnega virusa na neimune, posebno opozorilo bi veljalo, če bi bili vi neimuna nosečnica, če bi imeli novorojenčka, oz.  imunsko oslabljeno osebo. Nič od tega nimate. Zato je smiselno 21-mesečnico proti noricam v roku cca 3 tednov res cepiti proti noricam.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close