Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba?

Okužba?

Pozdravljeni,
sin se je močno poškodoval, dobil nekaj šivov in po dveh dneh smo dali rano previti k dežurnemu zdravniku. Okoli zdravstvenega doma je veliko narkomanov, sin je plezal po tleh in po klopici pred vhodom. V ordinaciji so mu rano odkrli, sin jo je začel prijemati, na kar nismo opozorili. Tehnik tega ni vedel, rano je očistil s fiziološko raztopino in jo pokril. Sin je imel na rokah lahko tudi kakšno okuženo telesno tekočino. Ker fiziološka ne razkužuje, bi tehnik z brisanjem tisto kar je sin prinesel na rano samo še vtrl. Ali bi bila mogoča okužba s HIV ali hepatitisomC?

Spoštovani, spolno prenosljive bolezni ali s krvjo prenosljive bolezni se prenašajo s konkretnim spolnim stikom ali s konkretnim stikom s krvjo (vbod z okuženo iglo, obrizganje sluznic s kužno krvjo, tetovaža z nesterino iglo, transfuzija okužene krvi), ne prenašajo pa se posredno – preko površin.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, še eno vprašanje. Sin je imel na rokah lahko tudi okuženo kri, ki bi jo dobil s plezanjem po tleh. Z brisnjem rane s fiziološko pa bi se to samo še dodatno vtrlo v šivano rano. Ali ni to identično obrizganju sluznic z okuženo krvo, kar navajate kot rizično za okužbo s HIV ali hepat? Ali je treba kakšen test za HIV ali hepatitis?

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, še eno vprašanje. Sin je imel na rokah lahko tudi okuženo kri, ki bi jo dobil po tleh, z brisnjem s fiziološko pa bi se to samo še dodatno vtrlo v šivano rano. Ali ni to identično obrizganju sluznic z okuženo krvo, kar navajate kot rizično za okužbo s HIV ali hepat? Ali je treba kakšen test za HIV ali hepatitis?

Spoštovani, tla so neživa površina! Virusi zunaj človekovega telesa zelo hitro propadejo in preko “nevidne krvi”- na površinah se prav gotovo ne morete okužiti. Možnost za prenos bi obstajala le, če bi okuženi z virusom HIV krvavel, ta kri bi tekla na tla, vaš sin pa bi si kri vtrl v rano (praktično neposredno po dogodku). Hipotetični prenosi preko prijemanja kljuk, klopc, …, NE obstajajo. V vašem primeru ni potrebno nobeno tetsiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana dr. Nina, mene je dogodek s temi šivi in brisanjem rane po otrokovem prijemanju z rokami na katerih je bilo bogve kaj, kar iztiril. Hvala za vašo potrpežljivost.
Če vas torej prav razumem zgoraj opisani dogodek ne ocenjujete za rizičnega in zato testiranje ni potrebno?

Spoštovana dr. Nina, mene je dogodek s temi šivi in brisanjem rane po otrokovem prijemanju z rokami na katerih je bilo bogve kaj, kar iztiril. Hvala za vašo potrpežljivost.
Če vas torej prav razumem zgoraj opisani dogodek ne ocenjujete za rizičnega in zato testiranje ni potrebno?

Spoštovana dr. Nina, mene je dogodek s temi šivi in brisanjem rane po otrokovem prijemanju z rokami na katerih je bilo bogve kaj, kar iztiril. Hvala za vašo potrpežljivost.
Če vas torej prav razumem zgoraj opisani dogodek ne ocenjujete za rizičnega in zato testiranje ni potrebno?

Spostovani, dogodka nikakor ne ocenjujem kot rizicnega za okuzbo s krvjo prenosljivimi povzrocitelji. Menim, da niso potrebni nobeni ukrepi v tej smeri, kot tudi ne testiranje. Lp

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala. Zdaj me je pa spet strah. Danes so rani s štiri dni starimi šivi pogledali v zdravstvenem domu, malo me je zmotilo, ker nihče, ki je rano z roko pregledal ni imel zaščitnih rokavic. Rano so pokrili, doma pa sem jo odkrila in je bila gaza rahlo krvava. Predvidevam, da je sinova kri, vendar kaj pa če ni bila in je bila nenamerno nanešena ob pregledu? Bi bil morebiten takšen nanos na štiri dni staro šivano rano lahko nevaren za okužbo s HIV ali hepatitis C?

Spoštovana Eva, tale vaša panika pa presega vse meje. Rana po cca 4 dneh še rahko “rosi” in je jasno, da je na površini gaze, ki je v stiku z njo, kri. Kako pa si predstavljate, da bi kdo nanesel kri na rano, no!!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, se strinjam z vami, težko si je predstavljati, da bi ob zdravniškem pregledu šivane rane bila nanešena nanjo kri. Rana se dva dni pred tem dogodkom ni rosila in je bila ob previjanju gaza bela. Presenečena sem bila, da sva bila pri zdravniku med odraslimi pacienti, potem pa še pregled rane brez rokavic.
Glede na vaše prejšnje odgovore, bi lahko takšen nenameren nanos krvi na štiri dni staro šivano rano predstavljal možnost okužbe s HIV ali kakšnim hepatitisom? Bi morala otroka kam peljati?
Vem da je za vas vprašanje čudno, vseeno pa bila vesela vašega odgovora na mogoče teoretično vprašanje.

Spoštovana, če bi na rano, brizgnila kri HIV+ bolnika, bi, lahko prišlo do okužbe. Kako naj bi se to zgodilo, pa si res ne predstavljam. Ko se gazo z rane v prvih dneh odstranjuje, je le-ta običajno z njo nekoliko sprijeta in ob odstranjevanju ponovno rahlo zakrvavi. Tudi ob čiščenju ob previjanju, lahko rahlo zarosi, ali pa s čiščenjem “namočimo” že posušeno kri ob robu rane in je gaza po ponovnem pokrivanju spet malce umazana.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Mene zanima, če je možno dobiti virus hiv z rane na rano. Bil sem na odvzemu krvi in še nisem imel popolnoma zaceljene površine. Kri sicer več ni tekla, rana pa še vedno ni bila posušena. In tako je prislo do stika z roko znanca, katerega je bila vsa v ranah, zaradi njegoveha delovnega mesta, dobi poškodbe na rokah. Ali se lahko dobi virus hiv že pri stiku? Načeloma se ne bi smelo to zgoditi, sicer bi se jih veliko okužilo na tak način, saj v gneči prihaja do veliko stikov med ljudmi. Hvala. BOŠTJAN L.

Spoštovani, razmišljanje o tovrstnem prenosu je le teroretično.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close