Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Poseg

Poseg

Pozdravljeni,
imela sem operacijo v lokalni anasteziji, in sicer je bil poseg kar dolgotrajen, z zelo globokim rezom in globoko rano. Zmotilo pa me je, da je imel kirurg s svežo krvjo pošpricano majico in hlače, verjetno od posega pred mano, ker nas je bilo kar nekaj v vrsti. Verjetno je to za zdravnika običajno, laiku pa pač ne.
Zanima me ali bi bilo možna okužba s hiv, v kolikor bi se kirurg z rokavicami dotikal svoje s krvjo popacane obleke ter potem operiral in pri tem s prsti pritiskal v rano?
Hvala za vaš odgovor.

Spoštovani, do tega, kar opisujete, sploh ne more priti. V kolikor bi se kirurg s sterilnimi rokavicami dotaknil svoje obleke, bi jih “onesterilil” in bi rokavice zamenjal. Gre za osnovna pravila.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za odgovor. Testiranje za hiv tako verjetno ni potrebno?
Vedno ko je strah, je “kaj pa če”. Ali bi v teoriji takšen dotik obleke lahko prinesel okužbo s hiv?

nova
Uredništvo priporoča

Testiranje za HIV res ni potrebno. V teoriji in praksi je za prenos virusa HIV potreben stik s SVEŽO krvjo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Saj ravno ta sveža kri na kirurgovi obleki me skrbi. Popacan je bil namreč s svežo krvjo, verjetno od posega pred mano. Ali bi morebiti v primeru dotika teh svežih krvavih madežev in obenem operacije prišlo do okužbe s hiv, če omislim osnovna pravila o sterilnosti?

Če bi bila dejansko to svež (mokra!), tekoča kri HIV pozitivne osebe, ki bi se je kirurg dotikal in jo vnašal v rano drugega, bi. seveda, lahko prišlo do okužbe. Ravno zato pa kirurgi nosijo zaščitne rokavice, in se učijo pravilnega ravnanja, da to preprečijo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

O tekoči krvi v mojem primeru pa res ne morem govoriti.
Zanima me še, če mogoče veste kako deluje drenažna cevka, ki jo imam v rani. Ali je mogoče, da kakšna tekočina lahko teče tudi nazaj v rano (že pri tuširanju imam čuden občutek).
Rano s to cevko sem imela namreč bolj malomarno pokrito v zdravstvenem domu, pa me zaradi krvavih madežev po gazi in obleki skrbi, če se na wc v ZD nisem po nesreči naslonila na kakšno kri, ker na prvi pogled ni vidno, da bi bilo to lahko samo od mene. Skrbi me seveda zaradi možnosti okužbe s hiv (sveža rana s šivi, pa še cevka za drenažo). Kaj menite vi?
Saj vem, da že paničarim, ampak tole me je res presenetilo.

Oprostite, ampak res neverjetno paničarite. Drenažna cevka je namenjena temu, da kri, tekočina, izteka z mesta z večjim pritiskom (torej kjer se nabira okoli mesta posega) navzven. Notri bi lahko tekla le, če bi bila potopljena v tekočino, zrak izrinjen, pa še lega cevke bi morala biti specifična (spomnite se principa vodne črpalke. Nehajte že enkrat s tem HIV, no

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Ko to berem, sem presenečena, da v sodobnih časih, v zdravstvu ne veljajo pravila, da mora imeti zdravstveno osebje vedno čista oblačila in pripomočke. Sem pa tudi sama že doživela, da je imel zobozdravnik krvavo packo na majici, kar me je tudi zmotilo, saj se je pri posegu z njo naslanjal name. Lp

Spoštovani, hvala za vaše gornje odgovore. Muči pa me še eno vprašanje.
Pri pregledu rane pri zdravniku dva dni po operaciji je bilo treba odstraniti drenažno cevko. V ordinaciji so me okoli rane in po obleki pokrili z brisačo, rano očistili in pokrili. Doma pa sem na hlačah blizu rane opazila krvi podoben madež, madež je bil iz zunanje strani.
Sedaj me pa skrbi, da sem se na wc naslonila na kakšno kri, potem bi se brisača dotaknila tega krvnega madeža na hlačah, (ker sem bila delno pokrita in so brisačo skozi nekaj premikali) in potem bi brisača s premikanjem prišla na istem koncu v stik z zelo svežo šivano rano, rano pa so potem še obrisali z mokro gazico, kar bi tako pridobljeno kri še vtrlo v rano. Kri bi torej preko hlač in potem brisače prišla na dva dni staro rano po operaciji, ki bi jo obrisali.
Če bi se naslonila na kri okuženo s hiv, ali bi bil takšen potek dogodkov lahko tvegan za okužbo s hiv in bi bilo zato potrebno testiranje? Za odgovor se vam vnaprej zahvaljujem.

Spoštovani, oprostite, ampak tile vaši scenariji okužb in kontaminacij presegajo vse meje. Žal.
Predvidevam, da so vas previjali v WC, polnem krvi, kjer ste z brisačo pometali po krvavih stenah? Poskusite takole videti vaše vprašanje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, obravnava pri zdravniku je bila povsem v redu, nisem namigovala da ni bila. Pred prihodom k zdravniku sem sama doma bolj slabo previla rano. Vprašati sem hotela samo o možnosti okužbe preko dveh dveh tkanin – hlač in brisače pa brisanja z gazo.
Ta teden se me je polastil kar en strah zaradi te drenaže in krvi. Mogoče sem hotela od vas samo tolažbo, da se kljub vsej krvi, ki sem jo videla na sebi in obleki nisem okužila s kakšnim hiv. Iskreno se opravičujem.

Draga Vanja, bilo je precej bolje od tolazbe, upam, da sem vam dovolj plasticno prikazala, da vidite strahove, kjer jih ji. Res. Zelim vam lep vecer. Vse je v redu

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

mene pa zanima nekaj podobnega kot je predhodnica spraševala tisto o krvi na wc-ju in, če se je slučajno gor naslonila… Če na javnem wc nevede s spodnjimi hlačkami “pobrišeš” kri (tekočo), ki je bila na sprednji strani wc deske (ob strani, da se takoj ni opazilo) in se potem oblečeš in šele kasneje opaziš…
To kri potem lahko zaneseš preko perila na sluznico? Ali je tako možna okužba? Glede na to, da je bila kri tekoča. Je pa sigurno minilo vsaj 3 minute (mogoče tudi več), ko je bil nekdo pred mano v wcju.

Hvala!

Spoštovani, teoretično sicer o tovrstnih prenosih lahko razpravljamo, praktično pa tovrstnih prenosev NI, oz. ni podatkov, ki bi govorili o možnostih tovrstne okužbe. Za prenos spolno prenosljivih okužb je vedno potreben konkreten stik z okuženo osebo, ali pa vbod z okuženo iglo (ne odvrženo, ampak konkretno – pri bolniku).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close