Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Klop v nosečnosti – skrbi me

Klop v nosečnosti – skrbi me

Pozdravljeni!
Na vas se obračam, ker sem zelo zaskrbljena. Sem v 18. tednu nosečnosti in pred 10 dnevi sem odkrila klopa. Klop je bil prisesan največ par ur (sem bila samo pred hišo, sumim pa da mi ga je “podaril” domač maček, ki sicer živi zunaj (in ga že na splošno ne božam ali jemljem v naročje – se ga na daleč izognem, saj ima klopov za izvoz). Tokrat pša se je neopazen priplazil do mene in se podrgnil ob mojo nogo (kjer sem kasneje tudi našla klopa).

No pa to nima veze. Proti klopnemu meningitisu nisem cepljena (sem se hotela letos, a sem zanosila). zdaj me pa zares grozno skrbi. Sploh zadnje 3 dni, saj se mi je pojavilo boleče grlo in suh kašelj (kar bi sicer lahko bilo tudi od klime – v avtu mi je bilo en dan strašno vroče in sem si prižgala klimo na ful, pihalo pa je direkt v mene, vsaj pol ure skupaj).

Kolikor sem razbrala iz vaših prejšnjih odgovorov, se nima smisla iti testirat pred iztekom 3 do 4 tednov po morebitni okužbi? Sem prav razumela? Ali predlagate (glede na moje boleče grlo in suh kašel), da stopim do osebnega zdravnika po napotnico za testiranje? Koliko časa pa trajajo čakalne vrste za testiranje?

V primeru, da sem zbolela za KME – kaj me čaka? Glede na to, da sem noseča, domnevam, da bivanje v bolnišnici? Kako bolezen vpliva na še nerojenega otroka (glede na to, da je prisotna visoka vročina, ki lahko škodi otroku?)

Ali se pri testiranju za KME takoj vidi ali gre za bakterijsko ali virusno obolenje? Ali se v okviru testiranja pri vas opravi tudi lumbalna punkcija (nisem ziher, da sem prav napisala).

Se opravičujem za zmedeno pisanje, ampak res sem zelo prestrašena in zaskrbljena.
Hvala za vaše odgovore.

Spostovani, praskajoce zrelo in suh kaselj bi bila za ev 1.fazo kme zelo nespecifina znaka, in ju je z veliko veliko verjetnostjo pac pripisati kaksni virusni okuzbi zgornjih dihal. Nikakor ne panicarite po nepotrebnem. Obicajno zacne osebi 2. Do 3.dan teci se iz nosu.
Zdravmika obiscite le v primeru, ce bi zboleli z visoko vrocino, izjemno slabim pocutjem. Sicer pa pijte dovolj tekocine. Ugibanje, kaj bi bilo, ce bi bilo in bi morda zboleli s kme, je preuranjeno in nesmiselno. Ce bi slucajno res zboleli z meningitisom, ob katerem bi bili prisotni hud glavobol, huda prizadetost, bruhanje, vrocina, prizadetost, motila bi vas svetloba, ….bi vas, seveda, hospitslizirali, opravili lumbalno punkcijo in zdravili glede na vzrok. Seroloska diagnostika kme ta hip, glede na znake, ki jih imate, nikakor ni potrebna.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Hvala za vaš hiter odgovor. Ste me precej pomirili. Vendar pa skrbi še kar ni konec. Včeraj (torej na 13 dan od ugriza klopa), me je popoldan začelo črvičiti v telesu in sem dobila drisko. Ni bila huda (ni bilo čisto tekoče blato, je bilo pa malo bolj mehko) in bilo je samo enkrat. od takrat me črviči po trebuhu (niso to bolečine, samo tako čudno oglašanje in nenavadni pritiski v črevesju v intervalih). danes je bilo blato normalno, kljub črvičenju.

Seveda sem spet čisto zaskrbljena. Poleg tega (zaenkrat) nimam drugih znakov (razen mogoče, da mi je vsake toliko rahlo slabo, ampak to je lahko tudi od živcev – res me skrbi, ali od nosečnosti.

Se v primeru obolelosti s KME kaže več teh znakov? Ali je dovolj že en sam (v mojem primeru driska)?
Če sem prav razumela potem ti znaki trajajo 6 dni, potem pa je obdobje miru preden bolezen resno udari?

Mislite, da je smiselno iti k zdravniku oz. na testiranje? Bi sedaj testi sploh že kaj pokazali?
Saj vem … napisali ste, da naj grem k zdravniku v primeru visoke vročine in zelo slabega počutja …
Se opravičujem za svoje panično pisanje, a me res skrbi (k temu še dodatno pripomorejo nosečniški hormoni).

Hvala za vaš čas in odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Spostovani, tale driska zna biti povezana z znaki izpred treh dni, praskanje po zrelu, nespecificbo znaki… tovrstne tezave najpogosteje povzrocajo virusi. npr. Enterovirusi. Menim, da znaki, ki jih navajate, nimajo zveze s kme

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close