Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje proti tetanusu

Cepljenje proti tetanusu

Spoštovani,

Lani sem bila dvakrat cepljena proti tetanusu (1.doza januarja in 2.doza sredi marca). Ali sem mogoče že prepozna za naslednjo dozo? Čisto sem pozabila na to cepljenje. V zadnjem mesecu sem se malo urezala s kuhinjskim nožem in prejšnji teden me je malo opraskala naša hišna muca, pa me zanima ali zaščita proti tetanusu še velja, glede na to da je minilo že več kot leto od zadnje doze?

Lep pozdrav,
Brita

Spoštovani, če ste lasni dobili 2 odmerka – ki se smatrata kot osnovno cepljenje, prav gotovo ni prepozno za tretjega. Je pa zanimivo, da so vas začeli lani cepiti od začetka?? V zadnjih 50 letih skorajda ni več ljudi, ki ne bi v otroštvu, oz. mladosti prejeli popolnega cepljenja proti tetanusu. Pri takih cepljenja nikoli ne začenjamo od začetka, ampak damo le poživitveni odmerek.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor.
V otroštvu sem opravila cepljenja, ki so bila obvezna in tudi sama predvidevam, da tudi proti tetanusu (je pa od tega že dolgo, stara sem 46 let). Lani so zahtevali, da jim prinesem potrdilo oz. staro zdravstveno knjižico kot dokaz, vendar je žal nisem našla in so rekli, da se me potem obravnava kot, da sploh nisem bila cepljena.

Koliko časa po 2. dozi moraš dobiti 3. dozo oz. kateri je skrajni čas, da jo dobiš? Naslednjih 14 dni ne bom mogla opraviti cepljenja. Zato pa me zanima ali zaščita proti tetanusu še vedno velja po enem letu in 3 mesecih ali pa se moram nujno danes, jutri cepiti (zaradi praske muce)?

LP,Brita

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, tretji odmerek se da 6-12 mesecev po drugem. Smiselno je, da cepljenje čim prej zaključite. 14 dni gor ali dol pa ne igra vloge.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor.
Torej sem rok (1 leto) za 3. dozo že zamudila. Ali vas prav razumem, da kljub temu še ni prepozno?
Pa tudi da zaščita še drži?

LP, Brita

Zadevo moramo gledati malce širše. Vas so začeli cepiti od začetka, ker niste imeli podatkov o cepljenju (sicer se cepljenje izvaja redno, od leta 1951 dalje).
Torej: zaščita drži in pojdite po manjkajoči odmerek.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close