Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Klop in nosečnost

Klop in nosečnost

Pozdravljeni.

Včeraj sem opazila, da imam klopa in sem si ga tudi takoj odstranila. Po mojih predvidevanjih ni bil na mestu vboda veliko časa, ker ni imel nič krvi.
Sem v 25. tednu nosečnosti.
Zanima pa me naslednje.

1. Proti klopnemu meningoencefalitisu sem bila cepljena:
decembra 2001
januarja 2002
novembra 2002
in ponovitveno septembra 2006
ter junija 2012.
Zadnje ponovitveno cepljenje je bilo po več kot 5 letih, ker sem bila bolna.
Sedaj je od takrat ravno 5 let. V lanskem letu nisem prejela obnovitvene doze cepiva zaradi nosečnosti, letos pa je zaradi istega razloga tudi ne morem.
Ali imam po vašem mnenju še vedno dovolj protiteles, kljub temu, da je bila zadnja obnovitvena doza cepiva po več kot 5 letih?
Ali je revakcinacija naslednjo pomlad sploh smiselna (po 6 letih) ali bi morala ponovno začeti s cepljenjem od začetka?
2. Kako lahko pride do okužbe z virusom borelioze; ali lahko pride do okužbe preko ustne sluznice? Če klopa zmečkaš in si preneseš z rokami v usta?

Najlepša hvala za vaš čas in vse vaše odgovore.

Lep pozdrav.

Spoštovani, ste izjemno redno cepljeni proti KME in bi zaščita prav gotovo morala zadostovati. Tudi če bi z obnovitvenimi odmerkom zamujali 10 in več let, cepljenja ne bi pričenjali znova, ampak bi zaščito obnovili z enim odmerkom.
Lyme boreliozo povzroča bakterija, ki jo mora klop preko sesanja vaše krvi vnesti v vaše telo. Na zgoraj opisani način se z boreliozo ne morete okužiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close