Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje proti KME da ali ne

Cepljenje proti KME da ali ne

Pozdravljeni, s partnerjem živiva na Gorenjskem, razmišljava o nakupu psa, kar bo seveda prineslo več gibanja v naravi. Psiček bi tudi živel v stanovanju, kar bi mogoče pomenilo še več stika z raznimi žuželkami.

Imam dilemo, ali je cepljenje proti KME zame varno. Doživljam namreč “nevrološke” simptome, za katere konkretnega vzroka niso našli. Gre za mravljinčenje po raznih delih telesa in tinitus. Načeloma simpotmi niso zelo moteči. Sem pa prebrala, da naj cepljenje ne bi bilo priporočljivo za nevrološke bolnike. Glede na to, da imam najbrž vsaj nekako občutljivo živčevje, ali bi mi cepljenje lahko škodilo?

Prebrala pa sem tudi, da cepljenje ni priporočljivo pri avtoimunih boleznih. Moja mama ima revmatoidni artritis in se bojim, da ga mogoče nisem podedovala ter čaka na izbruh. Ali je to možna ovira za cepljenje?

Hvala.

Spoštovani, stanja, ki jih navajate, niso ovira za cepljenje proti KME, še zlasti. če obstaja tveganje za okužbo. Le ob zagonu avtoimunske nevrološke bolezni pri vas (in ne pri sorodniku bi tehtali trenutna tveganja in pričakovane koristi):

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Sklepam, da govorite o multipli sklerozi. Ravno na to so imeli sum, opravila sem MR glave (sicer brez kontrasta) in je niso našli.

Potencialni avtoimuni artritis torej ni težava? Sicer imam bolečine predvsem v eni rami, vendar se zaradi za moj okus prevečih obiskov zdravnikov v preteklosti v zvezi s tem še nisem odpravila na pregled (očitno še ni dovolj hudo :)). Če torej taka bolezen ne bi bila ovira, se lahko mirno odpravim na cepljenje?

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, neopredeljene bolečine v rami prav gotovo niso ovira za cepljenje proti KME.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close