Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje proti KME in reakcija

Cepljenje proti KME in reakcija

Spoštovani!
V torek sem se cepila proti KME. To je bil zame obnovitveni odmerek po 3 letih (prejšnji obnovitveni leta 2014 je bil zaradi več nosečnosti daljši kot 5 let, zato so mi predlagali, da drugi obnovitveni ni na 5, ampak čez 3 leta torej 2017). Prvi dan me je malo bolela roka, kar se mi ni zdelo nič nenavadnega. Včeraj je roka še vedno bolela, pojavila se je rdečica okoli mesta vboda, zatrdlina in pekoč občutek. Danes torej drugi dan (po več kot 48 urah) se zadeva ni prav nič umirila. Še vedno me peče in zbada, občasno še srbi, rdečica je velika okoli 5 cm, zatrdlina ni nič manjša. Prosila bi vas za mnenje ali moram obiskati zdravnika ali je to vse še v mejah normale oz normalnih in pričakovanih neželenih učinkov zdravila. Drugih simptomov nisem imela. Na mesto vboda sem dajala tudi hladne obkladke. Brala sem, da je možno, da se pri osebah, ki imajo dovolj veliko koncentracijo protiteles, zaradi obnovitvene doze lahko pojavi Arthusov fenomen. A je to možno v mojem primeru? Kakšne so lahko posledice tega pojava? Do kdaj je še normalno, da reakcije ne izgine? A to pomeni, da bo tudi naslednjič podobno. To je prvi primer v mojem življenju, da sem imela kakršno koli reakcijo na cepljenje. Hvala za vaš odgovor.
Lep pozdrav.

Spoštovani, reakcija, ki jo opisujete, sodi med najpogostejše in pričakovane reakcije po cepljenju. Glede na to, da je oteklina velika le 5 cm, obisk zdravnika zaenkrat ni potreben, ga je pa smiselno obvestiti o reakciji po cepljenju, da jo bo zabeležil. Scetujem vam, da oteklino še naprej hladite z ledom (nikoli neposredno na kožo, ampak vedno preko tkanine) in da vzamete kakšen antihistaminik – Claritine. O Artrusovem fenomenu v povezavi z navedeno reakcijo ne morem razpravljati.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close