Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Klopni meningoencefalitis

Klopni meningoencefalitis

Pozdravljeni!
Zanima me, kako je s cepljenjem proti klopnemu meningoencefalitisu v primeru nosečnosti in dojenja. Trenutno dojim, se lahko cepim? Kaj se zgodi,če sem, ko je cepljenje potrebno ponoviti, noseča? Kdaj se lahko prvič cepi otroka?
Hvala in lep pozdrav

Spoštovani, cepivo proti KME na nosečnicah ni bilo preskušeno. cepljenja v nosečnosti ne izvajamo, razen če bi bila nosečnica izpostavljena izjemnemu tveganju, kar bi presojali individualno in tehtali korist napram morebitnim zapletom. Za cepljenje med dojemnjem priporočil ni in se odločamo individualno, glede na tveganje, cepljenje otroka se prične po 1 letu starosti (ob velikem tveganju pa pri šestih mesecih). Če boste po pričetku cepljenja zanosili (in cepljenje še ne končali), boste s cepljenjem končali po porodu.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
pravite, da se v primeru dojenja odlocate individualno. Kako bi mi svetovali v mojem primeru, ko imam 8 tedenskega dojencka, ki ga delno dojim, sem iz okolice Nove Gorice in se precej nahajam tudi v naravi (parki, travniki, vrtovi…) zaradi otrok.
Poleg tega bi zelela cepiti tudi 2 letnega sina, ki je bil pred 3 tedni cepljen proti pnevmokoku (3.odmerek). Koliko casa je potreben – svetovan odlog pred cepljenjem KME (1.odmerek)?

Hvala in lp.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, predpisanih odlogov med cepljenjem proti KME in pnevmokoku ni (cepljenji vi se lahko izvedli tudi sočasno). 2-letnika lahko cepite (najbolje čim prej) zaradi čim prejšnje vzpostavitve zaščite. Če se veliko gibljete v naravi, se mi zdi vaše cepljenje vsakakor smiselno,

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close