Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Kme

Kme

Pozdravljeni. Ima grlobol na eni strani in malo me glava boli ter povisana temperatura. Vceraj sem bila se vredu, cez noc pa to. Zelo me skrbi,da gre za klopni meningitis. Sem veckrat sla na sprehod skozi gozd. Nikoli pa nisem klopa opazila. Skrbi me, da sem ga spregledala ali pa da je bil kje na takem mestu npr v lasiscu. Kaj naj naredim?

Spoštovani, glavoboi in blago povišana temperatura sta znaka številnih okužb. V kolikor se bo bolečina stopnjevala, seveda, obiščite zdravnika. Zgolj iz tih dveh znakov ni mogoče presojati, za kakšno okužbo gre.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Je mozno, da klopa ne opazis? Kaj ce mine v parih dnevih, verjetno.ne gre za zacetek kme?

nova
Uredništvo priporoča

Seveda je možno, da ne opaziš klopa. Samice se prisesajo, samci nikoli. Če zadeva hitro mino, je verjetnost, da šlo za KME, zelo majhna. Kot sem že napisala, pa nikoli ne postavljamo diagnoze le na osnovi kliničnih znakov, temveč izvedemo ustrezne preiskave

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Torej samec ti samo spije kri in gre? Glede kme, torej ce se je danes zacelo, kolko casa moram biti pozorna sezdaj? Da bi pa kar tako kot viroza minil kme pa verjetno ni mozno?

Da, samec spije kri in gre. Redko bi tudi KME lahko potekal “kot viroza”, večinoma pa so znaki izraziti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Vrocine ni,.ne glavobola, grlo me cez dan dosti manj bolelo, zdaj me spet …kaj menite glede na znake? Bi lahko bila.prva faza?

Spoštovani, prve faze običajno ne prepoznamo, ampak jo presojamo za nazaj. Znaki so povsem nespecifični. Če bi prišli s takimi znaki v ambulanto, bi najprej pomislili na akutno okužbo zgornjih dihal.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Verjetno je potem viroza. Koliko berem se tako ne kaže meningitis. Glede na to, da.ne smem bit.cepljenja proti.kme, mi.prosim povejte kaj.naj.storim za zascito.

Spoštovani, će sprašujete o varovanju pred klopi: ko greste v gozd, lahka oblačila, svtlih barv, vendar dolgo rokavi in hlacnice, spodaj stisnjene; uporaba repelentov, dosledno pregledovanje po vrnitvi iz gozda, podrastja; česanje, stresanje oblačil, tuširanje

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close