Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Možnost okužbe?

Možnost okužbe?

Pozdravljeni,

zanima me ali je res, da se lahko okužiš s klopnim meningoencefalitisom s pitjem svežega mleka oz. mlečnimi izdelki.
Na tržnici sem kupila sveži kozji sir, sedaj pa ga ne upamo jesti, ker so me opozorili, da lahko pride do okužbe.
Prosim za vaše mnenje glede tega.

Lp

Spoštovani,

Človek se z virusom KME okuži na več načinov:
– daleč najpogosteje z vbodom odraslega okuženega klopa ali katere izmed njegovih razvojnih oblik;
– možen (a mnogo mnogo redkejši) je tudi prenos z živili: z uživanjem surovega, neprekuhanega mleka okuženih živali (ovčjega, kozjega, kravjega) in mlečnih izdelkov iz neprekuhanega ali nepasteriziranega mleka;
– možna je tudi laboratorijska okužba.
V Sloveniji so bili v letu 2012.npr. ugotovljeni trije potrjeni primeri klopnega meningoencefalitisa pri ljudeh, ki so uživali nepasterizirano kozje mleko

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za tako hiter odgovor.
Prodajalka mi je povedala, da je bilo mleko segreto na cca 70 stopinj. Verjetno je to res premalo, ker ni bilo prekuhano.
Ali se na turističnih kmetijah ne opravlja mikrobiološki pregled mleka oz. mlečnih izdelkov, preden se ti lahko prodajajo? Kako bi se lahko drugače izognili morebitnim oporečnim izdelkom?
Lp

nova
Uredništvo priporoča

Če je bilo mleko segreto na 70 st, je bilo pasterizirano, torej toplotno obdelano in tveganja za okužbo z virusom KME ni. Mleko se vzorči in mikrobiološko pregleduje vzorce – glede na tveganje, seveda, pa se nikoli ne pregleda vsega mleka. Ampak – na virus KME se mleka nikakor ne pregleduje rutinsko.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close