Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja hiv okužba?

hiv okužba?

pozdravljeni.

Pred cca. 6 leti sem imel nezaščiten spolni odnos z osebo katere preteklost mi ni bila znana in sedaj ko malo prebiram in premišlujem nazaj me zanima kakšna možnost je obstajala da bi se okužil z virusom hiv če ga je ta oseba seveda eventuelno imela?
Imela sva 2 krajša odnosa.
Do sedaj sem bil razmeroma zdrav brez kakeršnih koli znakov (t.i. izpuščajev, utrujenosti…)
hvala za odgovori in lp

Spoštovani, v nadaljevanju nam posredujem ocenjena veganja za prenos virusa HIV ob enem dogodku:
– receptivni oralni spolni odnos: do 0.04% (tveganje za osebo, ki z usti draži spolne organe HIV poz. osebe)
– receptivni analni spolni odnos: 3% (tveganje za osebo, pri kateri spolni organ HIV+ osebe prodira v zadnjično odprtino)
– receptivni vaginalni spolni odnos: 0.01-0.15% (tveganje za žensko, ki ima vaginalni spolni odnos s HIV+ osebo)
– insertivni analni spolni odnos: <0.1% (tveganje za moškega, ki s penisom prodira v HIV+ osebo)
– insertivni vaginalni spolni odnos: < 0.1% (tveganje za moškega, ki s penisom produra v HIV+ žensko)
– politje okužene krvi/sperme po sluznicah: 0.1%
– souporaba igel in brizg med intravenskimi narkomani: 0.7%
– možnost prenosa po vbodu z votlo iglo, v kateri je okužena kri: 0.33%
– transfuzija okužene krvi: 90-100%

Odgovor na to, ali ste se morda okužili vi, pa vam bo dalo le konkretno testiranje. To, da ste po dveh letih brez težav, nič ne pomeni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

se pravi da je tveganje za okužbo majhno vendar še vedno obstaja.
ALI JE VEDNO TAKO DA KO SE OKUŽIŠ Z VIRUSOM HIV SE POJAVI VSAJ EN OD SIMPTOMOV OD 2-6 TEDNA PO ODNOSU?
se lahko vmes pojavljajo tudi kakšne težave.

lp

1.) Seveda, tveganje ob navedenih stikih s HIV okuženimi obstaja.
2.) Ne, nikakor. Več kot 50% na novo okuženih oseb nima ob okužbi z virusom HIV NOBENEGA znaka, to pomeni, da v obdobju 2-6 tednov NIMA akutnega retroviralnega sindroma in ne more vedeti/ posumiti/…, da se je morda okužila.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close