Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Možnost okužbe – če je bila kri?

Možnost okužbe – če je bila kri?

Pozdravljeni!
Bila sem v trgovini tako kot ponavadi. Ko sem prišla domov in zlagala stvari v hladilnik sem na treh nohtih na roki opazila rdeče “črtice” in “pikice” kot bi me nekaj “poškropilo”. Drugje na roki ni bilo nič. Ker imam nohte nalakirane rumeno se je ta rdeča zadeva še bolj poznala. Barva pa kot kri. Roke sem si umila z milom ampak na enem nohtu je ta “kri” ostala, ne gre dol niti z milom. Sama sicer mislim, da je možno, da je res samo barva, mogoče iz tiste merkatorjeve belo-rdeče vrečke. Ampak recimo, če bi bila kri, ali obstaja kakšna možnost okužbe s hiv, hepatitisi…? Ker tiste merkatorjeve vrečke prijemam vsak dan pa mi še nikoli ni ostala barva na rokah…
Sprašujem pa predvsem zato, če je možnost okužbe (če je bila tisto kri), ker ne vem ali sem si morda kaj pomencala oči ali recimo dotaknila obraza ali pa, če sem se kje popraskala z nohti preden sem si umila roke.
Hvala in lp.

Spostovani, glede na to, da je bilo ’tisto’ na nohtih (karkoli je ze bilo), tveganja ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Če prav razumem tveganja ni niti v primeru, če bi si “tisto” iz nohtov zanesla kam drugam (na sluznico, v ranico…)?

nova
Uredništvo priporoča

Če bi bila na nohtih tekoča kri, ki bi si jo vtrli v rano ali nanesli na sluznico, bi obstajala možnost okužbe. Ampak tekočo kri bi si obrisali. Vi pa govorite o snovi, ki je ostala prilepljena na nohte, kar definitivno ne ustreza lastnotim ktvi, čeprav bi se le ta strdila.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Jaz predvsem ne razumem teh naključnih okužb. Se pravi, ko ne gre za prenos s človeka na človeka ampak s površine na roko recimo in nato v ranico ali na sluznico. V teh primerih so to zelo majhne možnosti za okužbo ali jih celo sploh ni, če prav razumem tudi iz drugih tem tukaj?

Imamo različne povzročitelje okužb, ki se tudi različno prenašajo. S krvjo prenosljive okužbe se v glavnem prenašajo s tesnim stikom – človek – človek; predvsem stok tekočine s sluznico, preko poškodovane kože, z vbodom, ipd. Ja, prav razumete, preko površine – če je vmes še nepoškodovana koža, prenosa ni, oz. je verjetnost izjemno MAJHNA. Imamo pa tudi druge vrste okužb, ki pa se bistveno lažje prenašajo preko predmetov, površin: npr. povzročitelji številnih črevesnih okužb, respiratornih okužb; ampak v tem primeru – jih morate z umazanami rokami s površine nekako dostaviti do ust…

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Imam še eno butasto vprašanje. Enkrat se mi je zgodilo, da sem šla v javni wc kjer je bila pred mano v wcju ena punca. Ko sem prišla notri jaz je bila na wc deski kapljica krvi (kakšne pol cm velika). Sem šla raje na drug wc. Čisto tako vprašam: če bi bila ta kri okužena in bi se kdo gor vsedel bi se lahko okužil? Vem, da bi najprej prišla v stik s kožo, tako se verjetno še ne bi mogel okužit? Ampak z oblačili potem lahko zaneseš v kakšno odprtino tam spodaj? Ker na javnih wcjih se ni možno okužit to vem. Ampak v primeru, da je na wc deski telesna tekočina? Urin tudi ni kužen? Kaj pa blato?
Hvala, ker tako potrpežljivo odgovarjate na naša vprašanja. Lp

Spoštovani, če bi se na svežo okuženo kri kdo usedel z odprto rano, bi obstajalo tveganje, sicer pa bi bila verjetnost izjemno majhna. Kri se strdi/posuši, povzročitelji propadejo. Podobno je z urinom. Z blatom je nekoliko drugače: v blatu živijo številne črevesne bakterije, ki lahko preživijo zelo dolgo. Že blato nanesemo na obleko/roke, od tam pa na nek način do ust neokužene osebe, se lahko okužimo s črevesno okužbo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!
Tudi mene zanima možnost okužbe. Kljuke moje pisarne se dotikajo razni brezdomci, odvisniki od alkohola in prepovedanih drog, ki ne skrbijo za higieno. Te kljuke sem se večkrat dnevno dotaknila tudi sama, nato pa si v roke na katerih je bila sveža rana, večkrat na dan vtirala kremo za roke. Rana se mi je tudi vnela in se ni zacelila več kot cel teden. Verjetno sem si s tem v rano vtrla viruse, ki so jih na kljuki pustili ljudje iz tovrstnih rizičnih skupin. Skrb mi povzroča okužba s HIV, HBC, HCV in drugimi s krvjo prenosljivimi virusi.
Hvala in lep pozdrav!

Če bi si v rano vtirali spermo, svežo kri, bi obstajala možnost okužbe. Z naključnim dotikom kljuke pa se s krvjo prenosljive okužbe ne prenašajo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close