Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Prenosljivost virusa hepatitisa C med zdravljenjem

Prenosljivost virusa hepatitisa C med zdravljenjem

Spoštovani!

Na vas se obračam zaradi dileme v zvezi s prenosljivostjo virusa hepatitisa C, saj sem na internetu zasledila nekoliko pomanjkljive in nasprotujoče si podatke, ki pa bi jih nujno potrebovala zaradi okužene osebe, s katero sem večkrat v stiku. Zato vas vljudno prosim za odgovore na nekatera vprašanja.

1. Je oseba, okužena z virus hepatitisa C, lahko prenašalec virusa tudi med zdravljenjem z interferoni, ki poteka že 2 meseca?

2. Je okužba možna v primeru pitja iste tekočine iz istega kozarca za takšno osebo? (Zasledila sem, namreč, nasprotujoče si podatke o okužbi preko sline: nekje piše, da to ni mogoče, drugje pa, da je okužba s slino tudi mogoča, a redkejša.)

3. Je po 2 mesecih zdravljenja z interferoni že mogoča popolna ozdravitev? Je možno, da virusa po tem času v krvi ni moč zaslediti, vendar je še prisoten v osebi (slini) in se s tem lahko, teoretično, okužba vseeno prenaša?
Zasledila sem strokovni članek, kjer avtorji ugotavljajo, da v krvnem serumu pri nekaterih bolnikih virusa ni bilo, a je pri teh istih bolnikih hkrati virus bil prisoten v slini – od tod naj bi se okužili nekateri svojci okuženih, čeprav so do takrat domnevali, da okužba preko sline ni mogoča).

4. Koliko časa traja zdravljenje z interferoni? Je po zdravljenju z interferoni možno, da se zdravljenje izkaže za lažno uspešno? Torej, da virusa pri pacientu navidezno ni več (je hipotetično pod mejo detekcije – če to sploh obstaja pri VHC?), a se po nekem določenem času ponovno pojavi, brez zunanjega vira ponovne okužbe? Je med tem morebitnim časom navidezne ozdravitve možen prenos virusa preko sline (pitje iste tekočine iz istega kozarca za “navidezno ozdravljeno” osebo – če je ta scenarij lažnega uspešnega ozdravljenja seveda možen)?

5. Je skrb za okužbo preko sline (pitje iste tekočine iz istega kozarca) za osebo, ki se že zdravi z interferoni 2 meseca in se na zdravljenje dobro odziva (pri zadnjem pregledu krvi virusa v krvi ni bilo moč zaslediti, vendar sline niso testirali, kar pa mene skrbi glede na zgoraj omenjen stokovni članek), odveč?
Je vseeno priporočljivo izvajati kakšne preventivne ukrepe, kljub zadnjim vzpodbudnim krvnim izvidom? Če ja, koliko časa? (Se virus lahko ponovno pojavi po “navidezni ozdravitvi”, ko se preventivnih ukrepov ne izvaja več zaradi “navidezne ozdravitve”, s tem pa se nehote okuži še kdo?).

Vljudno prosim za odgovore, saj se sama ne bi rada okužila, hkrati pa ne želim po nepotrebnem stigmatizirati bližnje osebe.
Hvala in lep pozdrav!

Spoštovani, seveda, splošnega odgovora glede hepatitisa C, tu ni. Zdravljenje in njegova uspešnost sta namreč odvisna od genotipa virusa, vrste uporabljenih zdravil (oz. njihove kombinacije) in, seveda, individualnega odgovora posameznika.
Kotz merilo uspešnosti zdravjenja se presoja klinične znake, in krvne izvide, 12 tednov po zaključku zdravljenja.

Ne glede na vse to pa: SE PITJA IZ istega korarca ne smatra kot tveganega za prenos hepatitis C, je pa, seveda, tvegano za prenos številnih drugih povzročiteljev – zlasti respiratornih virusov.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lepo se vam zahvaljujem za hiter odgovor.

Ker bi rada bila prepričana, me zanima, če je okužba torej 100% nemogoča v primeru pitja iste tekočine iz istega kozarca za okuženo osebo, ali je samo verjetnost majhna?

Lepo vas pozdravljam!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, študije, ki bi potrdila ali ovrgla 100% neprenosljivost virusa hepatitisa C pri pitju iz istega ,ni. Verjetnost pa je glede poznavanje načina prenosa virusa res zelo majhna.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close