Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Klopni meningoencefalitis

Klopni meningoencefalitis

Pozdravljeni,
imam vprašanje glede cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu.

Imam dva sinova, ki sta dobila prva dva odmerka cepiva, tretjega bi morala dobiti aprila oziroma maja 2016 (LANI). Vmes so bile norice, bolezni, pomanjkanje klopov (in s tem smo posledično malo pozabili na to) in zdaj gledam v knjižici, da tretjega odmerka seveda še nista dobila. Ker želim, da sta ustrezno zaščitena, seveda pa, da se jih ne cepi prevečkrat, me zanima ali lahko zdaj dobita samo tretji odmerek ali je treba štartati znova? Oziroma ali je v ta namen potrebno dati kaj še preveriti?

Hvala za odgovor.

Spoštovani, cepljenja nikakor ni potrebno pričenjati znova, prav tako ni potrebno preverjati titra. Samo čim prej dopolnite cepljenje s tetjim odmerkom. Lepo vas pozdravljam, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Tudi jaz imam eno vprašanje glede cepljenja proti klopnemu meningoencefalitisu. V preteklosti sem že bil cepljen (3 odmerki cepiva), zadnji (tretji) odmerek cepiva pa sem dobil približno 8-9 let nazaj.

Ali je dovolj, če sedaj dobim samo en poživitveni odmerek cepiva ali je potrebno ponovno začeti od začetka (torej 3 odmerke v “predpisnih” intervalih)?

Hvala in lp

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, cepljenja ni potrebno pričenjati znova. 1 poživitveni odmerek zadošča.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
imam podobno situacijo, kot predhodnik, s tem da nisem povsem prepričana, če sem tretji odmerek cepiva proti klopnemu meningoencefalitisu sploh dobila.
Če sem tretji odmerek dobila pred približno 9 leti, moram torej sedaj dobit samo en poživitveni odmerek. Kaj pa če sem dobila samo 2 odmerka cepiva pred 9-10 leti?
Se podatki o ceplenju morda vnašajo tudi na kartico zdravstvenega zavarovanja oz. kako naj natančno izvem, kdaj in koliko odmerkov cepiva sem že prejela? Žal se natančno ne spominjam.

Hvala in lep pozdrav!

Spostovani, tako je, prejmete 3. Odmerek brez ponavljanja, revakcinacija sledi po treh letih. Ce ste bili popolnoma cepljeni, se revakcinirate z enim odmerkom, naslednji sledi cez 5 let.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Bom nadaljevala v tej temi, ki sem jo odprla, čeprav zdaj z malo drugačnim (sicer povezanim) problemom.

Oba sinova sta bila s tretjim odmerkom cepljena prejšnji teden, zdaj pa je starejši dobil vabilo na sistematski pregled pri 5 letih, kjer ga cepijo še proti hepatitisu B in ošpicam/mumpsu/rdečkam, in sicer naslednji teden (dobra 2 tedna razmika). Je ok, da se vse to precepi v tako kratkem času ali naj raje prosim za odlog.

Spoštovani, predpisanih odmikov med navedenimi cepljenji ni. Cepljenje pred vstopom v šolo se lahko izvede v predvideni obliki, (otrokovo trenutno zdravstveno stanje pa bo tako in tako preveril zdravnik).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, si bom izposodila to temo. Rada bi vprašala kako je s cepljenjem v primeru, da nisi zdrav, v smislu kake bakterijske okužbe. Če bi teoretično imel boreliozo, klamidijo ali kaj podobnega in imel zmerne težave, ali bi bilo cepljenje proti kme v takem stanju ok? Najlepša hvala za odgovor.

Spoštovani, v primeru kakterijske okužbe , ki bi potekala kot akutno obolenj z vročino, splošno prizadetostjo, bi cepljenje preložili. v primeru tihe, oz. kronične okužbe z kakterijami, kot so borelija, klamidija, ipd.. pa zadržkov za izvedbo cepljenja ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Prvi odmerek cepiva proti KME je sin dobil septembra, v začetku januarja pa drugega. Junija bi moral dobiti še tretjega. Danes je imel kljub vsej zaščiti prisesanih 5 klopov. Zanima me kolikšna je zaščita po dveh odmerkih?
Kako naj ukrepamo, mora takoj dobiti še tretji odmerek ali sedaj čakamo?

Najlepša hvala in lep pozdrav.

Spoštovani, vaše sporočilo je nekje tavalo. Število prisesanih klopov ni pomembno, zaščita po dveh odmerkih še ni popolna, je pa visoka. Običajno dajemo tretji odmerek 9 do 12 mesecev po drugem,

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,
tudi jaz sem dobila dva odmerka cepiva pred 11 leti. Tretjega še nisem dobila. V četrtek imam cepljenje ali bom morala začeti znova ali dobim kar tretji odmerek?

Imela sem tudi klopa pred 21 dnevi. Ali sem kljub 2 cepivoma vsaj malo zascitena?

Spoštovani, dobite tretji odmerek. Predvidevam, da bi po dveh odmerkih morala obstajati vsaj delna zaščita.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Zanima me kaj točno pomeni delna zaščita in od česa je odvisno ali zboliš za KME ali ne, če si prejel le dva odmerka cepiva.

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem!

LP

Delna pomeni, da se pri pri določenem deležu cepljenih pseb še ne razvije zadosta količina protiteles. Le ti lahko zbolijo. Imunski odgovor je posamezniku lasten, kar pomeni, da je od genetskih lastnosti odvisno, kako hitro in kako se pri določenem dražljaju odziva.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hčerka se je pri cepljenju (2. odmerek) tako močno izmikala, da je nekaj cepiva steklo po roki in ne v roko. Bi svetovali, da nadaljujemo cepljenje po programu ali kako drugače?

Dober dan, odgovor na vaše vprašanje vam da lahko le cepitelj, ki je dejansko videl, kaj se je zgodilo. Običajno ob tovrstnih dogodkih cepljenj ne ponavljamo, razen če cepitelj oceni, da se je izlila večina cepiva.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani.

 

Vceraj sem.imela klopa. Prisesan je bil par ur, saj je bil.majhen in takoj sem ga lahko odstranila. Zanima me ali je tudi manjsa mozmost okuzbe s kme  ce ga hitro odstranis?zelo, zelo me skrbi kme in ne vem kaj naj.

Spoštovani, povzročitelj KME se prične s slino izločati že par minut po prisesanju, zato zgodnja odstranitev na pojav KME praktično ne vpliva (ni pomembna, če pripmerjamo s preprečevanjem borelioze). Glede KME: je, kar je, okuženost klopov je relativno nizka. Poskrbite za cepljenje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close