Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje-tetanus (poživitveni odmerek ali od začetka)

Cepljenje-tetanus (poživitveni odmerek ali od začetka)

Spoštovani! Stara sem 32 let. Proti tetanusu sem bila v mladosti normalno cepljena ( torej zadnjic pri cca. 18 letih) kar nadalje pomeni da je od zadnjega cepljenja preteklo cca. 14 let. Ali to pomeni, da moram sedaj dobiti le poživitveni odmerek cepiva za tetatus ali se bolj priporoča cepljenje od začetka ( torej v 3 odmerkih). Osebna zdravnica mi je namreč svetovala, da se cepim od začetka, na Nijz pa je zdravnica rekla da zadostuje en odmerek. Ali je v primeru, da prejmem le poživitveni odmerek zaščita enaka? Hvala za odgovor

Absolutno zadostuje 1 odmerek. Popolno cepljene osebe ne pričenjamo cepiti še enkrat, razen če obstajajo specialne okoliščine (osebe s težkimi motnjami imunosti, po presaditvah, ipd, kjer pa predgodno izvedemo tudi serološka testiranja).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Najlepša hvala za odgovor, zagotovo bom to prenesla tudi svoji osebni zdravnici. Me pa zanima ali je bila morda prej doktrina drugačna? da se je v primeru, da je od zadnjega odmerka preteklo 14 let cepilo kar od začetka. Preseneča me, da sta mi to namreč rekla dva osebna zdravnika, in sicer da se potrebno cepit od začetka. Hvala še enkrat in lepo pozdravljeni

nova
Uredništvo priporoča

Pred 20 leti smo res cepili še enkrat in ugotavljali, da imamo “hiper” precepljeno populacijo.
Natančna navodila najdete v dokumentu, stran 28.
http://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/uploaded/navodila_za_izvajanje_ip_2015_fin_za_splet_1.pdf
Jasno je navedeno, da tako v primeru preekspozicisjkega ali postekspozicijskega cepljenja, v primeru, da je bila oseba popolno cepljena (oz. tudi revakcinirana), prejmete le poživitveni odmerek.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close