Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje proti steklini

Cepljenje proti steklini

15 let nazaj me je ugriznil pes. Na urgenci mislim da so mi poleg ciscenja rane nudili tudi ceplenje proti steklini. Ali pa nato v zdravstvenem domu. Medlo se spomnim, da ni bilo znano ali je pes, ki me je ugriznil bil cepljen ali ne. Starsi se ne spomnijo ali so dovolili ceplenje. Problem pa je, da tudi sama nisem prepricana, knjizico o ceplenju sem pa izgubila. Ali se to da kako preveriti ali sem bila 15 let nazaj uspesno ceplena(register, morda v krvi protitelesa). Najlepse se vam zahvaljujem saj mi bo odgovor neizmerno pomagal

Spoštovani, na Urgenci prav gotovo niste bili cepljeni proti steklini, saj cepljenja proti steklini nikoli niso izvajali na urgenci, temveč v specializiranih antirabičnih ambulantah nekdanjih Zavodov za zdravstveno varstvo, sedaj območnih enotah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Na Urgencah so opravili oskrbo rane, ev. cepljenje proti tetanusu, nato pa osebo napotili v antirabično ambulanto.

Pred 15 leti bi morali biti torej z urgence poslani v t.i. antirabično ambulanto (lokacije Ljubljana, Kranj, Maribor, Novo Mesto, Koper, Murska Sobota, Ravne na Koroškem, Celje, Nova Gorica). Podatke o cepljnjih osebah (oz. kartone) tam z veliko verjetnostjo še hranijo.

Drugo pa je zaščita po cepljenju in ugotavljanje protiteles. Zaščite po cepljenju po 15 letih prav gotovo ni več, saj se cepljenje obnavlja na 3 do 5 let, od doceplja glede na dogodke – ponovne ugrize. Stanje ev. prtoiteles bi v dogovoru z eno izmed območnih enot NIJZ najbrž lahko preverjali samoplačniško.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close