Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Hepatitis B

Hepatitis B

Pozdravljeni.
Prišla sem v stik z virusom hepatitisa B! Okužen mi je podatek zamolčal. In sicer prišla sem v stik moja krvaveča rana in njegov izliv sperme. Zanima me kaj lahko storim? Je možno urgentno ceplenje proti hepatitisu B?? Koliko % je zaščita? In kje se lahko oglasim, kje to naredijo v casu vikenda?? Najlepša hvala

Spoštovani, ob stiku z zanesljivo okuženo osebo je pri neimuni osebi možna zaščita z imunoglobulinom in pričetek cepljenja. Postopek se praviloma izvede v 24 urah po stiku. Pokličite izbranega zdravnika in se dogovorite za napotitev k infektologu, oz. epidemiologu.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Po dveh mesecih (oz natančneje 58 dneh) sem se šla testirat na infekcijsko kliniko za hepatitis B in C, ter HIV.
Vsi rezultati so negativni. Se lahko zanesem na te rezultate, a so “conlusive”; torej, da ni treba ponavljati testiranja? A sem že izven diagnostičnega okna?
Rizični dogodek je pa bil ta, da sva se poljubljala, prav tako je prišlo do fingeringa (vstavljanje prstov v nožnico) ter dotika med genitalijami (torej njegov penis ob moji nožnici in blizu vhoda v nožnica, ni pa prišlo do penetracije). Je sploh ta dogodek rizičen?

Hvala

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Po dveh mesecih (oz natančneje 58 dneh) sem se šla testirat na infekcijsko kliniko za hepatitis B in C, ter HIV.
Vsi rezultati so negativni. Se lahko zanesem na te rezultate, a so “conlusive”; torej, da ni treba ponavljati testiranja? A sem že izven diagnostičnega okna?
Rizični dogodek je pa bil ta, da sva se poljubljala, prav tako je prišlo do fingeringa (vstavljanje prstov v nožnico) ter dotika med genitalijami (torej njegov penis ob moji nožnici in blizu vhoda v nožnica, ni pa prišlo do penetracije). Je sploh ta dogodek rizičen?

Hvala

Spoštovani, navedeni dogodek ni tvegan za prenos virusa HIV. Z intenzivnim poljubjanjem se prenaša virus hepatitisa B in ev. virus hepatitisa C (nizko tveganje). Po 58 dneh je testiranje zanesljivo na hepatitis B, ne pa še za hepatitis C (kjer je okno do 6 mesecev). Je pa, kot rečeno, tveganje za prenos virusa hepatitis C zelo nizko.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej za HIV sploh ni tvegan, za hepatits B pa mi ni treba skrbeti, ker sem že izven diagnostičnega okna?
Torej fingering in to “ribanje” genitalij tudi ni tvegano dejanje?

Ste izven okna za hepatitis B. Virus HIV se s slino ne prenaša. Vaginalni izločki so bili VAŠI – torej bi kvečjemu tisti, ki je prihajal z njimi v stik s prsti, minimalno tvegal, da se okuži, če bi bili VI pozitivni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za odgovore!
Torej menite, da ni potrebe po dodatnem testiranju?

Ne, dodatno testiranje ni potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala, ste mi res polepšali dan.
Imam še samo eno vprašanje.
Ali je pri dotikanju spolovil oz simuliranje seksa (v angleščini temu rečejo frottage) možnost okužbe s kako SPB?
Naj še enkrat omenim, da je bil pri vhodu v moju nožnico, vendar do penetracije ni šlo. to res ni nobene skrbi za kakšen hepatitis?

Spoštovani, pri dotikih spolovil z roko, skratka s kožo, je verjenost prenosa praktčno nična. Za prenos sspolno prenosljivih bolezni je potreben konkreten stik sluznica sluznica.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Tudi, če pride do dotika med vagino in penisom, vendar brez penetracije? Torej da se penis dotika samo vagine, recimo sramnih ustnic in vhoda v nožnico?

New Report

Close