Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Povišana telesna temperatura

Povišana telesna temperatura

Spoštovani,
sprašujem za 11-mesečnega sinčka.
Že večkrat v daljšem obdobju sem mu tu in tam čez dan izmerila temperaturo pod pazduho, in sicer do 37,3. Potem naslednji dan je bilo do 36,9, čez nekaj dni spet 37,3. Bolan oB teh temperaturah ni bil.
Zdaj pa ima že 4 dni temperaturo do 37,5. Je živahen. Ali so lahko take temperature pri otroku pokazatelj kakšnega malignega procesa?

Hvala in lp.
Zaskrbljena mamica

Spoštovani, temperatura do 37,5 je mejna in je pravzaprav še ne smatramo kot povišane. Dojenček je še zelo odvisen od temperature okolja, gibanja. Morda pa ga pretoplo oblačite in je ob tem zelo aktiven? Višjo temperaturo izmerite tudi ob in neposredno po hranjenju.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,
oblečen je samo v bodi, to sigurno ni razlog za temperaturo.
Se pravi, da takšne temperature do 37,5 niso razlog za skrb? Ponoči ima pod 37. Zdajle npr. 36,2. Čez dan pa 37,1 do 37,3. Zvečer 37,5. Bojim se malignih obolenj – se kažejo s takšno T?

Hvala za odgovor in lep večer.

nova
Uredništvo priporoča

Pri nekaterih malignih obolenjih je, seveda, lahko povišana temperatura. Ampak brez vseh drugih hznakov, ima to dejstvo enako vrednost, kot če bi me vprašali: ali lahko na cesti pride do prometne nesreče (da, lahko, ampak….).
Takole, kot opisujete, se mi nihanje temperature ne zdi nič posebnega; glede na to, da pa vas skrrbi, je edini pravi naslov pediater, ki bo otročka še dodatno pogledal. Lep pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala, ker se trudite z odgovori.

Do koliko je sploh normalna T? Nekje piše, da je 37 že vročina (tudi na medover strani).

Danes se je sincek zbudil in sem mu po kakšni uri budnosti izmerila 36,9. Po hranjenju 37,1. Pred spanjem, ko je miroval, 36,9. So to še normalne T? Merim pod pazduho.

Zanimalo me je, če je tudi takšna mejna temperatura, se pravi do 37,5, lahko znak kakšnega nevarnega (malignega) dogajanja? Ali bi bila v tem primeru višja?

Že vnaprej hvala. Lep pustni torek vam želim.

Spoštovani, definicije, kaj je normalno pri odraslem in kaj pri otroku, še posebej pri dojenčku, so različne. Kaj je normalno, je tudi arbitrarno določeno, in če nekdo nekoliko odstopa navzgor ali navzdol, to še ne pomeni nujno, da ni zdrav, ampak da so pač izmerili nekoliko drugačne vrednosti. Ponekod boste kot normalne našli od 35.8 do 37.2, drugje do 37.5, nekje celo do 37.9. Pomembno je tudi, kje in s čim merite. Ravno pri dojenčkih je termoregulacija še nezrela, bolj odvisna od okolja, zunanjih temperatur, dinamičen učinek hrane je večji, ….Neglede na vse pa je merjenje zaradi merjenja, brez kakršnihkoli težav, popolnoma nesmiselno početje, ki ne vodi nikamor. Ne razumem, zakaj zdravemu otroku pred in po hranjenju, zjurtaj in kadarkoli temperaturo sploh merite??
Že v zgornjem postu sem vam napisala, da če opažate, da je z otrokom karkoli narobe, ga pokažite, s o tem pogovorite s pediatrinjo, (ki lahko v primeru kakršnihkoli odklonov opravi dodatne preiskave). Nikakor pa otroku brez težav?? nesmiselno ne merite temperature.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close