Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Prenos okužbe?? HiV, hepC, hep B

Prenos okužbe?? HiV, hepC, hep B

Spoštovani,

Pred enim dnevom mi je rizična oseba, po domače rečeno pljunila v oko, vendar sem sedaj začel o tem razmišljati. Rizična zato, ker se na veliko in več let poslužuje prostitiutk, drog. Ali je v tem primeru možna kakršnakoli okužba, če je dotična oseba okužena. Kolikor vem je za hiv in hep C potrebna prisotnost krvi, kaj pa za hep B. Ali je možno kakršnokoli poincidentno ukrepanje?

Hvala za odgovor

lp, marko

Spoštovani, glede HIV in hepatitis C bojazni ni, s slino pa se vseeno prenaša hepatitis B (v primeru visoko kužnega nosilca). Protiincidentnega ukrepa pravzaprav ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,
zahvaljujem se vam za hiter odgovor. Zanima me pa še naslednje. na spletu sem zasledil publikacijo oz. navodila o zaščiti zdravstveni delavcev v kateri je navedeno ukrepanje po incidendu. Omenja se imunoprofilakso in specifični imunoglobulin. Zanima me, če se to pri “navadnih smrtnikih” ne izvaja oz. ne pride v poštev. Spodaj je kopiran tekst:

K točki 3.B. Poekspozicijska zaščita
a) Imunoprofilaksa (poekspozicijsko cepljenje, imunoglobulini),
b) kemoprofilaksa,
c) postopek ob incidentu.

3.B.a. Imunoprofilaksa
3.B.a1. V okviru poekspozicijske zaščite pred okužbo izvajamo naslednja cepljenja:
proti hepatitisu B skupaj s HBIG (znotraj 2 do 3dni),
– proti hepatitisu A (znotraj 14 dni),
– proti ošpicam (znotraj 3 dni),
– proti noricam (znotraj 36 ur) po stiku.
3.B.a2. Indikacija za imunoglobuline pri dovzetnem zdravstvenem delavcu, sodelavcu je stik
z ošpicami (najkasneje v 6 dneh po stiku).

4
3.B.a3. Indikacija za specifični imunoglobulin pri dovzetnem zdravstvenem
delavcu/sodelavcu je:
stik s hepatitisom B: HBIG (najkasneje do 96 ur po stiku),
– stik z noricami: VZIG (najkasneje do 96 ur po stiku); indikacijo poda infektolog ali
epidemiolog,
– stik s hepatitisom A: HAIG (najkasneje do 14 dni po stiku); indikacijo poda infektolog
ali epidemiolog.

hvala za odgovor

lp. marko

Spoštovani, za zaščito zdravstevih delavcev v bolnišničnih okoljih obstajajo posebni protokoli ukrepanja, ki so odvisni od tega, ali poznamo status prekuženosti osebe, ki je bila v stiku, in status osebe, od katere je izhajal potencialno kužni material. Za dajanje imunoglobulina se odločamo običajno v prvih 24 urah po stiku, v kolikor je zdravstveni delavec proti hepatitisu B neimun in gre za stik z nosilcem hepatitisa B, oz. potencialni stik z nosilcem hepatitisa B. Hkrati začnemo s cepljenjem zdravstvenega delavca proti hepatitisu B.
V vašem primeru najbež ne gre za znanega nosilba hepatitisa B, bi le sumite, da gre za rizično osebo. tudi do prebadanja kože ni prišlo. Od stika je minilo več kot 24 ur. V vašem primeru bi ev.prišlo v poštev cepljenje proti hepatitisu B (v kolikor še niste cepljeni).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lepo pozdravljeni!
Večkrat smo nazdravljali z istimi kozarci. Jaz sem imela na ustnici rano, saj so mi ustnice zaradi mraza razpokale do krvi. Moj kozarec se je večkrat dotaknil drugih oslinjenih kozarcev in nato rane na ustnici.
Neka znanka si je od krvi spraskala mozoljček, zatem pa po nesreči še mene z nohtom opraskala do krvi. Oseba je iz rizične skupine.
Skrbi me verjetnost, da bi prišlo do okužbe s hepatitisom C in B? Lp

Spoštovani, zaradi nazdravljanja in dotikanja kozarec kozarec tveganja za okužbo ni. V drugem primeru pa bi tveganje obstajalo le, če bi znanka z okrvavljenim nohtom moćno opraskala vas. (vam dobesedno vtrla kri v kožo). Je pa scenarij za tovrstno okužbo v resnici skoraj neverjeten.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, zadeva z opraskanino mi še kar ne da miru. Mogoče nisem dovolj poudarila, da je bila opraskanina z nohtom precej globoka. Rana dolga slab cm in globoka nekaj mm. Ranjeno je bilo do krvi, čeprav iz nje ni pritekla. Ali pa je bil njen noht vidno okrvavljena pa ne vem. V rano mi ni utirala krvi z nohtom, vendar je šlo za nekakšno nesrečno ureznino z nohtom. Kolikšna je verjetnost, da bi se tako okužila s temi virusi (predvsem me skrbi hep C)? LP

Spoštovani, kot večeno, verjetnost je izjemno majhna, prenos je bolj “hipotetične narave”. Vaše dvome pa v vsakem primeru lahko reši le testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close