Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Koliko virusa je potrebno za okužbo

Koliko virusa je potrebno za okužbo

Lepo pozdravljeni!
Sprašujem se, kolikošna količina virusa je potrebna, da že obstaja možnost, da pride do okužbe s hepatitisi ali hivom? Ob odvzemu krvi za testiraje na hiv in hepatitis, me je laborantka prosila, da ji pridžim stojalo z empruvetami. Sedaj sem zaskrbljena, ker obstaja verjetnost, da je bila na stojalu kakšna sled krvi drugih pacientov, ki pridejo na testiranje, jaz pa je nisem opazila, na dlani pa sem imela svežo rano, saj sem se ranila pred prihodom na odvzem. Laborantka tudi ni uporabljala zaščitnih rokavic, ko mi je menjavala gazo, kar je verjetno storila tudi pri predhodnih pacientih. Zaradi rane me zelo skrbi. Kakšna je verjetnost, da bi se na takšen način okužila? Lep vikend.

Spostovani, za prenos s krvjo prenosljive okuzbe je vedno potreben nek konkretni stik, vbod, praska, intenzivno drgnjenje, stik s sluznico, politje s tekocino, … zgolj drzanje stojala ne pomeni tveganega stika, ob katerem bi lahko prislo do okuzbe.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

medicinska sestra, ki mi je jemala vzorec krvi, je še pred koncem postopka snela zaščitne rokavice. Z golimi rokami se je dotaknila moje močno okrvavljene gaze, tako da sem videla, da se je dotaknila krvi. Ali za razkuževanje rok uporabljajo takšna razkužila, ki uničijo tudi viruse hiva, hepatitisov, sifilisa ipd.? Skrbi me namreč to, da ni uporabljala rokavic in bi na ta način lahko med pacienti prenašala viruse, sploh, ker je bilo to v ambulanti za spolno prenosljive bolezni na dermatološki kliniki. Ali za okužbo s hudimi virusi zadostuje količina virusa, ki bi jo imela na ta način na rokah in jih prenesla na blazinice ali na roko s tipanjem žile? Zaradi tega dogodka sem precej v stiki in razmišljam o ponovitvi testov. Kaj bi mi svetovali? Lepo pozdravljeni!

nova
Uredništvo priporoča

Spostovani, razkuzila, ki jih osebje uporablja med posegi, ubijajo vse viruse in bakterije, vkljucno s hepatitisom b in hiv. Poleg tega so za prenos le teh potrebni konkretni stiki, spolni ali s iglo, ne oa dotik!!! Testiranja vam nikakor ni potrebno ponavljati

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Dober dan! Ali lahko z gotovostjo rečemo, da je popolnoma nemogoča okužba s HIV, HBC, HVC in LUES, če ima laborant na rokah kri prejšnjega okuženega pacienta in se s takšno količino krvi na rokah dotakne vbodnega mesta pred odvzemom ali rane po odvzemu krvi drugega pacienta?! Nisem iz zdravstvene stroke, pa me vseeno zmoti, da ne uporabljajo rokavic, da se dotikajo potencialno okužene krvi in si ne umijejo rok pred ponovnim odvzemom, da so stoli za odvzem popacani s krvjo in to v ambulantah in laboratorijih, kjer imajo opravka s populacijo, kjer je visok delež okuženih s SPB. LP!

Spoštovani, ČE bi imel laborant popackane roke z VIDNO krvjo in bi z VIDNO krvjo popackal vbodno mesto, bi tveganje za prenos HIV, Hep B in Hep C obstajalo. V kolikor teoretizirate o nevidni krvi??, pa tveganja ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close