Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Reakcija na cepljenje

Reakcija na cepljenje

Pozdravljeni,

Sin star 5 mesecev je bil cepljen “po protokolu” že 2x. Prvič pri treh mesecih, drugič dober mesec kasneje. Po prvem cepljenju reakcije ni bilo (takoj). Se je pa točno po 30 dneh od cepljenja zvečer, po dobri uri spanja zbudil s krikom in histeričnim jokom. Ob tem so mu nogice nekje od kolen navzdol postale zelo rdeče, podplati skoraj vijolični. Po telesu je dobil tudi fleke. Umiril se ni par ur, prepeljan je bil na infekcijsko kliniko. Ugotovljeno je bilo samo, da ima virusno okužbo dihal ter kože.

Po drugem cepljenju je imel rahlo reakcijo takoj po cepljenju, dobil je tudi claritin. No pa je minilo 15 dni, da se je zgodba ponovila. Se pa je umiril približno po pol ure. Nogice so bile zopet rdeče ampak manj kot prvič.

Na vse prebrano do sedaj sem ta jok/kričanje definiral kot encefalitični jok oz. se mi opis zdi najbolj primeren. Glede na stranske učinke cepljenja, kjer je kot stranski učinek omenjen tudi encefalitični jok, me zanima če je to možno oz. do kdaj po cepljenju lahko pride do take reakcije. Zanima me, kako to preprečiti, kaj storiti oz. kaj to pomeni za razvoj otroka (možgani,…)?

Hvala in lep pozdrav,
m

Spoštovani, “encefalitični jok” v povezavi s cepljenjem se pojavi NEPOSREDNO po cepljenju (znotraj 48 ur po cepljenju) in ga pripisujemu odzivu na toksin oslovskega kašlja. Stanje, ki ga opisujete pri vašem otroku, ne morem povezati s cepljenjem, je pa z veliko verjetnostjo povezano z nekim imunskih dogajanjem/ okužbo neposredno pred nastankom (par ur). Navedli ste virusno okužbo dihal in kože v prvem primeru, pred izbruhom pa hud jok, kar popolnoma sovpada. Nekateri dojenčki in majhni otroci ob imunskem dogajanju (okužbi), ko se sproščajo številne vnetne snovi, vedno ali vsaj zelo pogosto reagirajo s hudim jokom, razdražljivostjo, nemirom.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo,
v ponedeljek je bil moj 3 mesečni otrok prvič cepljen – osnovno + rotavirus. Zvečer se je začel jok, ki ga nikakor nisem mogla umirit. Vmes je tudi imel vetrove in sem mislila, da je to zaradi rotavirusa. Naslednji večer je ponovno začel jokati in ponovno ga nisem mogla umiriti – še huje kot takrat, ko so ga dajali krči. Vsake toliko se je pomiril in potem ponovno začel. Nato sem klicala pediatrinjo. In jo vprašala ali so ti krči lahko od rotavirusa in je rekla da ne. Da če je še ta večer hudo, naj se pridemo pokazat. No zvečer ni bilo tako hudo, samo malce je jokal, zato nismo šli k zdravnici. Vendar me se sedaj postalo neznansko strah. Še posebej, ker sem se spomnila glede drugih možnih reakcij na cepljenje.

Še posebej, ker potem drugi ljudje začnejo govoriti o problemih z možgani. Žal nikjer nisem našla preverjenih informacij o encefalitičnem joku. Je to bilo lahko to? Ali lahko kakorkoli ugotovim ali je prišlo do problemov?

Hvala in upam, da hitro dobim vaš odgovor, saj sem v velikem strahu.
Sanja

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, t.i. encefalitični jok se pojavi znotraj 48 ur po cepljenju; gre za tuleč, neustavljiv jok, ki ga nikakor ne moremo prekiniti. Težko presojam, kaj se je pri vašem otroku res dogajalo, glede na vetrove, bi lahko stanje povezali tudi s cepljenjem proti rotavirusu (krčih v črevesu in imunsko dogajanje). Kakorkoli že – glede na to, da je sedaj vse ok, je stvar zaključena.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close