Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja hiv

hiv

Pozdravljeni,

pred kratkim sem imel oralni odnos z prostitutko. Oralo je izvajala samo ona meni in še to z kondomom. Vse skupaj je trajalo mogoče 2 minuti. Skrbi pa me nekaj in to je , da mi je po končani orali pomagala še z roko v katero pa je prej “pljunila”, da je bolj polzelo, če me razumete. Ali obstaja možnost okužbe z hiv?

Ne, tveganje za okužbo z virusom HIV ne obstaja, HIV se s slino ne prenaša.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za hiter odgovor.

Kaj pa če bi recimo “pljunila” direktno na penis?

nova
Uredništvo priporoča

Ja, tudi če bi pljunila na penis, ne bi bilo tveganja za HIV.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Potem testiranje ni smiselno.

LP

Zivjo,
Mene pa zanima ce lahko pacientu pokaze test negativen ceprav sumi da je okuzen glede na to da ta oseba jemlje ze nekaj let zdravila?

Okužen s čim?
In kakšna zdravila jemlje?
Če sprašujete glede okužbe z virusom HIV? in jemanja xy zdravil, ki ne delujejo na virus HIV, potem jemanje zdravil ne vpliva na rezultat testiranja okužbe z virusom HIV.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Okrog 25.11.2015 sem imel oralni odnos s prostituko- nezasciten, do izliva v usta pa ni prislo. Cez priblizno 8-9tednov, okrog 25.1.2016 sem zbolel. Bilo je podobno gripi- utrujenost, povisana temp 39stopinj, bolecine v misicah kosteh, kaselj itd. Kaksnih izpuscaj se ne spomnem da bi imel.
Zanima me ali Vi mislite da je do okuzbe prislo glede na to da sem 8-9tednov kasneje zbolel?
Hvala za odg, lp

Spoštovani, simptomi, ki jih opisujete, so daleč najbolj podobni gripi in glede na letni čas, je gripa najbernajverjetneje tudi bila. Če pod oralni odnos pojmujete, da je oralo vam izvajala prostitutka, odnodnos za vas vsaj glede virusa HIV ni bil tvegan, saj se virus HIV s slino ne prenaša, kvečjemu ste ogrožali vi prostitutko. Vse dileme glede spolno prenosljivih okužb pa vedno reši testiranje, in ne ugibanje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Jaz sem bil pa v začetku maja v tujini kjer sem v neki sumljivi restavraciji jedel hamburger in me zanima, če se je možno okužiti na tak način da ti nekdo v hrano podtakne okuženo kri ali kaj takega prek česa se da okužiti?
Drugače pa me že cel julij malo boli grlo zadnje 2 dni pa sem si nameril tudi 37.5 vročine. Ali bi to lahko bili simptomi?
Ali mislite da me upravičeno skrbi? Bi se moral testirati?
Hvala za odgovor.

Spoštovani, virus HIV se preko hrane definitivno ne prenaša. Prenaša se s spolnimi odnosi (tudi analnimi in oralnimi), z vbodi z okuženo iglo, ipd, politjem z okuženo krvjo.
Zaradi uživanja hrane v “sumljivi” restavraciji se vam nikakor ni potrebno testirati; razen če ste tam počeli še kaj drugega, recimo, imeli nezaščitene spolne odnose.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za hiter odgovor!
No jaz vem da se prek hrane ne prenaša zanimalo me je samo v primeru da ti kdo namerno podtakne kaj notri.

Kar tako podtikanje – ne gre. Bi bile pa hipotetično možne terotistične akcije – npr. da bi nekdo v stekleno ampulo vlil pravkar odvzeto HIV+ kri, ampulo zavil v hrano, oseba vi ugriznila v ampulo, se ob tem poškodovala in si svežo HIV+ kri vnesla v poškodbo. Ampak za kaj takega bi morala biti odlična, časovna dobro načrtovana akcija…
Zgornji primer je popolnoma hipotetičen, izmišljen in plod moje domišjije, da vam poskusim ponaziriti zadevo

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
Ali se lahko simptomi akutne okužbe s Hiv pojavijo tudi pri kakšni drugi okužbi?
Npr virozi?
Šlo je za temperaturo 37,3, izpuščaj, bolečo kožo, drisko, potenje.
Hvala,

Simptomi, ki jih navajate, se lahko pojavijo v sklopu stevilnih viroz, npr. Enteroviroz, adeniviroz… vendar ce je ob navedenih simptomih pred tem obstajalo tudi tveganje za okuzbo z virusom Hiv, je potrebno testiranje

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala!

Hvala!

Pozdravljeni,
pred kratkim sem imela zaščiten vaginalni spolni odnos in nezasciten oralni spolni odnos z osebo (moškega spola), katere zdravstvenega stanja ne poznam. Pri oralnem spolnem odnosu do izliva ni prišlo. Zanima me ali mi v takem primeru priporočate HIV testiranje?
Lep pozdrav

Spoštovani, pri receprivnem oralnem odnosu (kjer vi sprejemate telesno tekočino) obstaja tveganje za prenos virusa HIV (je sicer majhno, a obstaja, virus pa se ne nahaja le v semesnki, temveč tudi v predsemenski tekočini). V kolikor vas skrbi, da ste imeli odnos s HIV pozitivno osebno, je smiselno testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najprej hvala za tako hiter odgovor. Vem, da se virus nahaja tudi v predsemenski tekočini, vendar je količina virusa v le-tej (seveda zaradi majhne količine predsemenske tekočine) zelo majhna. Hkrati nas tudi slina z encimi, ki delno inhibirajo virus ščiti pred okužbo, kot tudi intaktna ustna votlina (brez krvavečih ran, razjed). Morda se motim? Dodatno me zanima kakšne so realne procentualne možnosti za okužbo s HIV pri nezaščitenem oralnem odnosu brez izliva, saj mi jih ni uspelo nikjer zaslediti (samo, da se malenkost pomirim) . Glede HIV statusa partnerja nisem prepričana, seveda sprejmem nasvet in se bom testirala. 4 tedne po odnosu? LP

New Report

Close