Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja testiranje na hiv

testiranje na hiv

Pozdravljeni!

Najprej naj Vas lepo pozdravim in se Vam zahvalim za izčrpne odgovore na vsa vprašanja, ki nas uporabnike tega foruma mučijo.

Naj pa Vam predstavim še mojo zgodbo, na katero upam, da mi boste lahko odgovorili.

Konec septembra (2015), ko smo bili s prijatelji na Češkem sem naredil največjo napako v svojem življenju. Zaradi resno prevelike količine alkohola sem popolnoma izgubil razsodnost in sem spal s striptizeto. Ne prej, ne potem se nikoli nisem obnašal tako neumno, saj sem se vedno zavedal tveganj, ki jih taka nepremišljena dejanja lahko povzročijo. Ne vem kaj mi je bilo, a naredil sem stvar, ki je ne morem popraviti in samo upam lahko, da si zaradi omenjene napake nisem uničil življenja za vedno.

Kar se sicer spomnim sem uporabil kondom, a se zaradi stanja v katerem sem bil ne spomnim prav vsega in ne vem ali je kondom počil ali ne, ali mi je kdaj padel dol, itd… Po približno dveh tednih sem se začel med spanjem potiti (kar je trajalo dobrih 14 dni) in na glavi se mi je na obrazu pod očesom naredil rdečkast izpuščaj, ki še sedaj po skoraj 5ih mesecih kar ne izgine, pa čeprav sem se mazal z različnimi kremami itd..,Vse te mesece zelo slabo spim, lahko tudi samo po nekaj ur na dan, srce mi večkrat kar razbija, kdaj se mi zgodi kot da bi se svet okoli mene začel kar premikati, itd..

V tem času sem se testiral že trikrat. Prvič in drugič na Zavodu za transfuzijsko medicino. In sicer po 31 dneh in po 9ih tednih in štirih dneh. Izvid je bil obakrat nereaktiven (test EIA anti-HIV 1/2/0 in HIVp24AG). Takrat po 9ih tednih in 4 dneh sem se testiral še na Hepatitis C in sifilis (oboje nereaktivno). Tretjič sem se testiral po 15 tednih in 2 dneh na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja (anonimno), kjer so opravili teste na HIV (3. in 4. generacija – vse nereaktivno), Hepatitis B in C (oba negativna).

Zanima me koliko so ti testi zanesljivi? Ali menite, da bi se moral iti v prihodnje še testirati? Zanima me še ali je velika razlika, če se grem testirati naslednji teden ko bo minilo 5 mesecev od dogodka, ali to nima smisla in naj počakam, da mine polnih 6 mesecev?

V upanju, da mi boste na vprašanja lahko odgovorili se Vam že vnaprej lepo zahvaljujem!

Lp,

Obupan85

Spoštovani, po 6 mesecih se je treba testirati le že zaradi hepatitisa C, vse ostale teste lahko že sedaj smatrate kot dokončne.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala Vam za odgovor. Se pravi, če vas prav razumem, bi se na omenjenih testih Hiv že kaj pokazal, če bi bil prisoten?

nova
Uredništvo priporoča

Da

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

spet jaz. Najprej naj se Vam zahvalim za prejšnji odgovor.

Ker so moji živci spet zmagali sem se šel ta ponedeljek zopet (anonimno) testirati na Kliniko za infekcijske bolezni in vročinska stanja. Zopet so bili vsi testi nereaktivni (Hiv 3. in 4. generacija) in negativni (hepatitis B in C). To je bilo 21 tednov od rizičnega kontakta. Sicer sem si pripravil več vprašanj, katere sem hotel zastaviti zdravnici ampak sem, ko sem prišel na vrsto za pogovor popolnoma odpovedal in nisem mogel vprašati niti enega vprašanja. Po domače povedano sem čisto “zmrznil”. V četrtek, ko sem šel po izvide mi je zdravnica rekla, da po navadi testirajo po 3 in 6 tednih in znova po treh mesecih. Lahko, da sem tudi narobe zastopil ker sem imel v četrtek preden sem šel po izvide manjši panični napad in sem bil zopet kar malo “odsoten” ko sem prejel izvide. No ravno zaradi te moje panike bi Vam rad zastavil še nekaj vprašanj, na katera upam, da bi mi lahko odgovorili.

1. Kdaj so testi za HIV 100% zanesljivi?
2. Če bi bili simptomi, ki so se mi pojavili takrat po dveh tednih (potenje, izpuščaji) bili ARS ali bi potem testi že zaznali okužbo?
2. Ali to, da sem imel več testov za HIV (skupno 4) kaj poveča zanesljivost testov, kot če bi imel npr. samo en test po predpostavimo 21 tednih?
3. Na internetu sem zasledil več različnih obdobij oken za HIV teste. Od 3 mesecev, 6 mesecev, 1 leta ali celo več tudi do 10 let. Katero je pravo?
4. Ali bi ko-infekcija s Hepatitisom C podaljšala obdobje okna? (Za hepatitis C ne morem biti prepričan ali ga imam ali ne ker še ni poteklo polnih 6 mesecev od rizičnega kontakta)
5. Na internetu sem še zasledil, da bi lahko druge avtoimune bolezni podaljšale obdobje okna. Problem je pa v tem, da ne vem ali imam kakšno drugo avtoimuno bolezen. Ali bi lahko npr. moja “živčnost” podaljšala obdobje okna?

Upam, da vprašanja niso preveč neumna, ampak sedaj že čisto vsako stvar povezujem z možno okužbo z virusom HIV in se osredotočim le na tiste informacije, ki kažejo na najbolj črnogled rezultat…

V upanju na odgovore se Vam iskreno zahvaljujem za Vaš čas.

Lep pozdrav,

Obupan85

1. Kdaj so testi za HIV 100% zanesljivi?
100% je roditi se in umreti. Max zanesljivi so 6 mesecev po stiku.
2. Če bi bili simptomi, ki so se mi pojavili takrat po dveh tednih (potenje, izpuščaji) bili ARS ali bi potem testi že zaznali okužbo?
DA
2. Ali to, da sem imel več testov za HIV (skupno 4) kaj poveča zanesljivost testov, kot če bi imel npr. samo en test po predpostavimo 21 tednih?
Da.
3. Na internetu sem zasledil več različnih obdobij oken za HIV teste. Od 3 mesecev, 6 mesecev, 1 leta ali celo več tudi do 10 let. Katero je pravo?
Odvisno od vrste testa, okolja, kjer živimo (verjetnosti, da je virus sploh prisoten v okolju in katere vrste virus HIV, je; v našem okolju lahko pričakujemo parktično le HIV 1). Najkrajše okno je 11 dni (pri testu NAT), pri kombinaciji protitelesnih testov III in IV generacije in beljakovine p24 pa 21 dni.
4. Ali bi ko-infekcija s Hepatitisom C podaljšala obdobje okna? (Za hepatitis C ne morem biti prepričan ali ga imam ali ne ker še ni poteklo polnih 6 mesecev od rizičnega kontakta)
Okno za hepatiris C pri testiranju s protitelesnimi testi je 6 mesecev; ampak to nima zveze z oknom virsa HIV.
5. Na internetu sem še zasledil, da bi lahko druge avtoimune bolezni podaljšale obdobje okna. Problem je pa v tem, da ne vem ali imam kakšno drugo avtoimuno bolezen. Ali bi lahko npr. moja “živčnost” podaljšala obdobje okna? NIKAKOR

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

spet jaz. V ponedeljek 21. marca sem se zopet testiral (to je bilo moje 5. testiranje) in sicer po 25 tednih od možnega rizičnega kontakta. Zopet so bili vsi testi nereaktivni (HIV test 3. in 4. generacije) in negativni (Hepatitis B in C). Ali lahko sedaj pozabim na vse skupaj, ali menite, da bi moral testiranje ponoviti? To sprašujem zato, ker je bilo zadnje testiranje en teden manj od šestih mesecev? Če bi moral test ponoviti, kdaj bi bil najbolj primeren čas?

V upanju na odgovore se Vam iskreno zahvaljujem za Vaš čas.

Lep pozdrav,

Obupan85

Spostovani, predlajam, da se pomirite in jemljete rezultate kot dokoncne

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Po treh mesecih sem opravil testiranje na centru za transfuzijo v Ljubljani. Test je četrte generacije. ali je treba testiranje ponoviti še 6 mesec po rizičnem dogodku?

Spostovani, sicer ne vem, kaksne vrste je bil rizicni dogodek, a v veliki vecini testiranje po treh mesecih zadosca.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Šlo se je le za dotikanje in približanju spolnega uda odprtini vagine, in drgnjenje genitalij. ni prišlo do penetracije

Torej praktično nerizični stik, testiranje absolutno zadošča.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kljub temu, da se je glavica penis dotikala vhoda v nožnico?

Tudi ob dotikanju, brez drgnjenja in penetracije je tveganje zelo nizko.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Imam še eno malo nenavadno vprašanje. Imam probleme s ščitnico – ali lahko to vpliva na rezultate testiranje za HIV?

Nisem prepričan, če je poslalo moje vprašanje, pa še enkrat pišem: Ali obolenje ščitnice vpliva na rezultate HIV testa?

Spoštovani, obolenje ščitnice ne vpliva na rezultate testiranja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni pred 4 leti sem imela rizicni odnos. Do sedaj nisem inela nobenih sinptomov sedaj pa imam zatecene vratne bezgavke. 2 sra kot grahca 2 pa malo vecji. Je lahko to posledica okuzbe ali morda vnetega zobnega zivca prejsni teden

Spoštovani, bezgavke se povečajo kot odgovor na neko okužbo. Če ste imeli pravkar težave z zobovjem in so se ob tem povečale bezgavke področja, ki “čisti” področje zoba, je povečanje bezgavk najverjetneje povezano z zobovjem. Nikakor pa ob tem ni mogoče sklepati na okužbo ali na ne-okužbo z virusom HIV. Odgovor na to, ali ste morda okužili ob rizičnem dogodku pred 4 leti. nam da izključno testiranje. Lep pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepsa hvala za idgovor. Zanima me se koliko povecane bezgavke se smatrajo za nevarne? Je moznobda otecejo tudi zaradi hudega atresa ki ga prezivljam? Zanima me se kaksni so ponavadi prvi simptomi po letih od okuzbe . oz prvi simptomi v drugi fazi in kdaj se prbl. Pricnejo pojavljati.

New Report

Close