Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja cepljenje proti tetanusu

cepljenje proti tetanusu

Moj vnuk, 5 let star, živi s starši v Avstraliji od maja lanskega leta, letos pa gre tam v šolo in se je moral po tamkajšnjih zakoni obvezno cepit prot tetanusu in še nekaterim boleznim. Cepljen naj bi bil v treh delih, prvi del cepiva je dobil pred božičem, kmalu po cepljenju pa je razvil Tik (vrat in glava), občasno pa še mežika in pokašljuje, tega pred cepljenjem ni bilo. Mamica mu daje naravni magnezij (v naravni obliki, ne vem točno , kateri) in naravne probiotike in mu je bilo po treh dne malo bolje, vendar, ko se kaj okoli njega dogaja, ko se razburi, se spet začnejo tiki.
Svetovali so ji čim manjše uživanje sladkorja in mleka (laktoza).
Čakajo ga še dve dozi cepiva, vsa tri naj bi bila v razdobju 3 mesecev.
Odgovor zdravnikov tam je bil, da se to pač dogaja določenemu procentu otrok in da pač njen otrok spada v ta procent.
Moje vprašanje: ali tiki, kot posledica cepiva, kdaj izginejo in ali obstajajo kakšna zdravila za njih

Spoštovani, anamneza je dosti preskopa, da bi lahko na osnovi tega rekla karkoli. Nastanek tikov v povezavi s ceplejnjem je skrajno nenavaden in Zakaj magnezij, manj laktoze in manj mleka??? Stvari enostavno ne gredo skupaj. Ne vem tudi, kako starši tam komunicirajo z zdravniki – glede cepljenja proti tetanusu in ostalih cepljenj – v Sloveniji so otroci proti tetanusu 3x bazično cepljeni v prvem letu starosti, revakcinirani pri 18 mesecih in nato ponovno cepljeni v 3. razredu. Predvidevam, da otroka v Avstraliji ne obravnavajo kot “necepljene osebe”.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

V oktobru me je pičila kača. Naj bi šlo za laškega gada glede na področje dogodka.
Na urgenci so ugotovili, da sem pozitivna na tetanus in so me cepili (23.10.). Ker me dajejo krči povsod po telesu oz.ves čas čutim nekakšna zbadanja, ne čutim pravilno nog, rok, kot bi bila brez moči, tri prste na levi roki s težavo prepognem, ko jih, pa še posebno mezinec ekstremno zaboli, boli me v prsnem košu, pa zadaj pri vretencih (skoz imam nek pritisk kot bi me vse tiščalo skupaj, grozno je še posebej, ko se nagnem naprej, me kar malo duši), včasih bruham, ni pravega apetita, večino časa sem brez energije (ponavadi pa zelo veliko športam, če se le dobro počutim). Poleg tega slišim kosti, pri desnem kolku mi pri koraku vrže iz sklepa, koleno pa je glasno in boleče. No, zdravnik (tu so problemi, saj delam v Franciji in ne razume najbolje angleško, jaz pa ne veliko francosko) je rekel, da s tetanusom to ni povezano in da mi zaradi športanja najbrž primanjkuje magnezija. A kri je bila super po odvzemu, tudi mg mi ne manjka. Zdaj čakam na izvide glave, ker me je poslal na slikanje le te, ker ves čas čutim tudi mravljince, zopet povsod, poleg tega me glava še dostikrat boli, tudi nek čuden pritisk se čuti in večkrat imam zaradi mravljincev občutek, da bom padla skupaj. Tudi, ko se kaj vznemirim, se počutim takoj slabše, čeprav nimam stresnega življenja, a že malenkosti se poznajo na počutju, kar se prej ni dogajalo.
Aja, me je pa zdravnik 05.12. drugič cepil za tetanus, saj je menil, da je to zaradi kačjega ugriza pomembno. Sama sem menila, da ni, saj mislim, da sem dala v otroštvu cepitve skozi (stara sem 32 let). A ker sem se slabo počutila, sem upala, da bo to pomagalo in verjela, da je potrebno.
Kaj menite, je to povezano s tetanusom ali vzrok tiči drugje (veliko kolesarim in hodim, kača me je ugriznila na 1700km dolgi pešpoti, a nikoli prej nisem imela takšnih konstantnih težav, da sem zdaj tudi za dober spanec prikrajšana)??
In, ali bi mi pri prvem cepljenju morali dati protitelesa??
Hvaležna bom za odgovore in nasvete, hkrati pa vam vsem želim zdravja in sreče v vseh nadaljnjih letih, desetletjih… 😉

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, protitelesa proti tetanusu prav gotovo niso bila potrebna, zadostoval bi tudi samo 1 odmere cepiva. Ne glede na navedeno pa menim, da vaše stanje nikakor ni povezano s cepljenjem proti tetanusu. Svetujem vam obisk pri nevrologu, če se le da, v Sloveiniji, kjer vas bodo razumeli in boste tudi lažje razložili, kakšne težave imate. Lep pozdrav, Nina Srečno

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Samo še to…
Je po dveh cepljenjih potrebno še tretje, čez leto dni in potem še tri ponovitve na 10 let? In pa, kdaj pa so potrebna protitelesa? Morda v primeru oslabljenega imunskega sistema?

Hvala že vnaprej za vse informacije!
M 🙂

Samo še to…
Je po dveh cepljenjih potrebno še tretje, čez leto dni in potem še tri ponovitve na 10 let? In pa, kdaj pa so potrebna protitelesa? Morda v primeru oslabljenega imunskega sistema?

Hvala že vnaprej za vse informacije!
M 🙂

Spostovani, protiteles bi bi bila potrebna, v kolikor oseba se ne bi bila cepljena proti tetanusu, oz. Bi bila cepljena nepopolno, rec. Z 1 odmerkom, oz. V primeru tezke imunske pomanjkljivosti. Ce pa gre za imunsko sposobno osebo, ki je bila kadarkoli v zivljenju cepljena s tremi odmerki, torej popolno, nikoli vec ne zacnemo cepljenja znova, temvec damo 1 odmetek vsakih cca 10 let

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani, protiteles bi bi bila potrebna, v kolikor oseba se ne bi bila cepljena proti tetanusu, oz. Bi bila cepljena nepopolno, rec. Z 1 odmerkom, oz. V primeru tezke imunske pomanjkljivosti. Ce pa gre za imunsko sposobno osebo, ki je bila kadarkoli v zivljenju cepljena s tremi odmerki, torej popolno, nikoli vec ne zacnemo cepljenja znova, temvec damo 1 odmetek vsakih cca 10 let

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Joj, sem nerazumljivo napisala…
V mojem primeru sprašujem, če me morajo še tretjič cepit decembra 2018 glede na to, da so me zdaj že dvakrat (23.10.2017 in 05.12.2017)?
Hvala vam in srečno.

Spostovani, navedli ste, da ste bili popolno cepljeni v otrostvu, to pomeni? Da ponovno popolno cepljenje ni potrebno in torej tudi ne 3. Odmerek dec 2018. Naslednji odmerej je potrenem sele dec 2027.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close