Najdi forum

genitalni herpes?

Pozdravljeni,

včeraj me je srbelo na desni strani sramne ustnice, sem pogledala pa je bila le rdečica (nimam pekoč občutek med uriniranjem). Potem zvečer pa sem med tuširanjem zatipala mehurčkasto kožo. Tako, da sem s pomočjo ogledala pogledala in videla imam mali kupček mehurčakstih/vodnih mazločkov. Me tudi boli vse skupaj, še posebaj ko sedin. Najmanj prijetno pa je to, da imam ravno zdaj menstruacijo in če uporabim vložek me še bolj boli, pri uporabi tampona me pa skrbi da bi si kaj v nožnico prenesla. Je to možno?
Se mi zdi, da sem nekaj podobnega v začetku tega leta že imela, trajalo je en teden, in se mi je ravno tako pojavilo v času menstruacije. Samo temu nisem posvečala kakšne posebne pozornosti, saj me je ubistvu le srbel ni pa bilo nobenih mehurčkov. Nekaj tednov za tem, je izbruh mehurčkov doživel moj partner, ki je šel k zdravniku in od njega do dermatologa, ki je rekel, da ima genitalni herpes. Od takrat pa do zdaj nisem imela nobenih problemov, ne moj partner. Zato ubistvu sama tudi nisem šla do ginekologinje, ker sem nekje prebrala, da če nimaš nobenih simptomov herpesa ne morejo odkriti. Mogoče je, da sem naredila napako s tem, da nism šla do ginekologinje.
Sedaj me še zanima ali grem lahko z menstruacijo tole pokazat svoji ginekologinji ali ne?

Spoštovani,

mislim, da ste si sami postavili kar pravilno diagnozo. Genitalni herpes je razširjena težava in podobno kot vsem znani herpes na ustnicah se večinoma najprej pokaže s srbenjem, zbadanjem ali pečenjem, temu sledi rdečina in izbruh vodenih mehurčkov, ki se v tednu ali dveh posušijo in končno se koža ali sluznica zaceli brez vidnih sledi. Ko se prvič okužimo z virusom herpesa, ta z mesta okužbe po živcu potuje v živčne vozle (ganglije) ob hrbtenjači, kjer ostane doživljenjsko. Včasih se virus ponovno aktivira, iz ganglijev potuje nazaj v kožo in na istem mestu povzroči izbruh enakih sprememb. Pri nekaterih ljudeh se takšne ponovitve (recidivi) dogajajo zelo pogosto, pri nekaterih redko ali nikoli.

Vaši ginekologinji se sicer lahko greste pokazat, ampak verjetno se bodo spremembe v nekaj dneh same od sebe umirile in morda niti ne bo več kaj videti. Seveda pa pojdite na pregled, če bi se spremembe širile, zagnojile ali zelo bolele.

Če je prizadeto manjše področje, če težave niso hude in ne trajajo dolgo, ob akutnem zagonu herpesa pravzaprav ne svetujemo drugega kot skrbno higieno (previdno z brisačo, s katero se lahko virus prenaša na druge!) in izogibanje spolnim stikom, da ne bi herpesa prenesli na partnerja. Spremembe so kužne, dokler so prisotni mehurčki, kraste pa ne več. Prav tako svetujemo izogibanje oralnim spolnim odnosom v času svežega herpesa na ustnicah, saj lahko tudi tako pride do okužbe. Če so težave z genitalnim herpesom hude (bolečina, obsežno prizadeto področje itd.), ga zdravimo s protivirusnimi zdravili, ki pa jih je treba začeti jemati čim prej. Lokalni pripravki protivirusnih zdravil niso učinkoviti in jih načeloma ne svetujemo, če jih pacient poskusi, pa ni s tem nič narobe. Pri pogostih ponovitvah genitalnega herpesa (vsaj 6-9 epizod letno) se odločimo za dolgotrajno jemanje protivirusnih zdravil v nizkem odmerku, ki uspešno preprečuje ponovitve.

Skratka, kaj vam je storiti? Težave ste opisali tako prepričljivo, da sem zelo prepričana, da gre pri vas res za herpes. Po treh ali štirih dneh izpuščaja, če je prizadeto manjše področje, protivirusnih zdravil ne dajemo, tako da tudi zdravnik – razen če bi šlo za zaplete, kot so huda bolečina ali dodatna bakterijska okužba – razen potrditve klinične diagnoze nima na voljo drugih ukrepov za lajšanje težav. Herpetično okužbo dokazujemo s preiskavo brisa sveže spremembe, ki je smiselna le v začetku, dokler so sveži mehurčki ali erozije, saj v suhih krastah ali že zaceljenih spremembah virusa ni več. Herpetično okužbo iz krvi dokazujemo le izjemoma, saj ima “pozitivno” reakcijo vsakdo, ki je imel kdaj herpes kjer koli, in nam nič ne pove o tem, ali je določena sprememba na koži herpes ali ne.

Če imate herpes, se ga rešiti ne da, občasno se bo verjetno “oglasil” – mensturacija je znan sprožitelj herpesa, tudi na ustnicah, sem sodijo tudi hujši stres in druge bolezni. Če je prizadeto veliko področje in če vas zelo boli, se ob naslednji epizodi čim prej oglasite pri zdravniku, da dobite protivirusno zdravilo. Zdravljenje je namreč za najboljši učinek potrebno začeti čim bolj zgodaj. Če bi bilo ponovitev veliko, kar bo pokazal čas, pa lahko dobite protivirusno profilakso, ki jo bo treba jemati daljši čas.

Lep pozdrav,

Vesna Tlaker Žunter, dr. med., zdravnica specialistka dermatovenerologije Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana Medicinski center Medartis Nova Gorica, http://www.medartis.si/ Estetika Medartis, Ljubljana, http://www.estetika-medartis.si/

Spoštovani,

Najlepša hvala za vaš odgovor. Danes sem se oglasila pri svoji ginekologinji, ki je potrdila herpes. Dala mi je tablete Valtrex, ki jih jemljem po eno na 12ur.
Imam še eno vprašanje. Do sedaj sem hodila na brazilsko depilacijo. Seveda mi je jasno, da v času ko so vidni znaki herpesa se ne gre na depilacijo. Kaj pa ko je herpes v spečem stanju? Kaj mi svetujete? Ginekologinja mi je odgovorila, da ona nebi šla. Tako, da mi ni ravno jasno ali lahko ali ne.

Hvala za odgovor in lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

eden od znanih sprožiteljev herpesa je tudi mehanična poškodba, kar brazilska depilacija gotovo je. Možno je sicer, da vam herpesa ne bo sprožila, tako da če vam je do te depilacije veliko, ni prepovedano poskusiti. Če nočete tvegati, pa si je morda bolje omisliti drugačno depilacijsko metodo.

Lep pozdrav,

Vesna Tlaker Žunter, dr. med., zdravnica specialistka dermatovenerologije Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana Medicinski center Medartis Nova Gorica, http://www.medartis.si/ Estetika Medartis, Ljubljana, http://www.estetika-medartis.si/

Spoštovani,

pred približno 7-10 dnevi sem na sramnih ustnicah začutila majhno bulico, na dotik je bila rahlo boleča, ni pa bilo mehurjev. Kot podkožni mozolj. Sklepala sem, da se mi je vrastla dlaka. Po približno 2 dneh je bila enake velikosti, na vrhu pa je bilo opaziti zagnojenost, kot mozolj. Iztisnila sem si, pritekla je bela tekočina (kot pri gnojnem mozolju), vendar je malo bulice še vedno ostalo. Od takrat sem si še dvakrat iztisnila in vedno je ven priteklo nekaj tekočine. Dva dni nazaj sem bila na brazilski depilaciji in sedaj je zadeva bolj vidna. Danes sem si pogledala od blizu in izgleda kot, da imam tri čisto majhne razjede. Srbi me ne, boli tudi ne, občutim jo le, če sedim, ker se drgne ob hlače.

Ali bi to lahko genitalni herpes? Ali je smiselno pokazat ginekologinji?

Spoštovani,

pri genitalnem herpesu res vidimo razjedice, vendar vaša prvotna sprememba ni bila herpetična, temveč verjetno manjša retencijska cista Bartholinove žleze. Tovrstne ciste so pri ženskah pogoste, včasih se izpraznijo same od sebe, včasih pa tudi ne. Dokler ne motijo zaradi velikosti ali če ni dodatnega bakterijskega vnetja, jih ni treba zdraviti. Razjedice na vrhu pa so nastale bodisi zaradi poškodbe po depilaciji, možna pa je tudi dodatna okužba s herpesom. Če tse bodo razjedice kmalu zacelile, če prvotna “bulica” ni močno rdeča/boleča/moteča zaradi velikosti ali če ni gnojnega izcedka, vam k zdravniku ni treba hiteti, ampak jo pokažite ob naslednjem rednem pregledu – če bo sploh še tam. Stiskati je ni najbolj pametno, ker si lahko naredite dodatne težave v smislu bakterijskega vnetja ali celo rupture. Poskusite s sedečimi kopelmi v čim bolj topli vodi trikrat dnevno po 10-15 minut, na tak način se včasih te ciste odprejo in izpraznijo same.

Lep pozdrav,

Vesna Tlaker Žunter, dr. med., zdravnica specialistka dermatovenerologije Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana Medicinski center Medartis Nova Gorica, http://www.medartis.si/ Estetika Medartis, Ljubljana, http://www.estetika-medartis.si/

Pozdravljeni,

mene pa zanima ali je možno, da se nekdo, ki ni imel nikoli zagona genitalnega herpesa in je morda le prenašalec, okuži od osebe, ki ima genitalni herpes, ta pa se je prej okužila preko njega? Naj pojasnim: partner je sedaj prvič v življenju doživel izbruh gen. herpesa (srbečica, mehurčki itd.). Jaz sem prvi zagon dobila nekaj mesecev po tem, ko sva imela prve nezaščitene spolne odnose (že pred leti). Predpostavljam, da je bil on do sedaj le prenašalec, zdaj pa je kar resno zbolel in so mu med drugim diagnosticirali tudi HSV.

Hvala za odgovor,

Lp!

Spoštovani,

glede na zagonetnost vašega vprašanja sklepam, da gre v prvi vrsti za problem (ne)zvestobe, ki se ga pa v vašem primeru ne bo dalo enostavno razrešiti. Da bi nekdo (kot v vašem primeru predvideva scenarij za vašega partnerja) bil latentno okužen s herpesom, pa bi do večjega izbruha prvič prišlo šele po daljšem času, se mi zdi skrajno malo verjetno, razen če bi šlo za hud upad imunosti, kot je npr. pri HIV-okužbi ipd.. Vedeti pa morate to, da se lahko “genitalnega” herpesa nalezemo tudi iz sprememb na ustih pri oralnih odnosih ali na kakršen koli drugačen način, kjer pride živ virus (npr. s pomočjo sline, roke itd.) v stik z genitalno sluznico. Kdor enkrat ima herpes, ga lahko asimptomatsko izloča – se pravi, je teoretično možno, da če ima kdor koli od vaju oz. je kadar koli imel herpes na ustnici ali kje drugje, se je lahko ta virus prenesel na genitalno sluznico enega partnerja, potem pa še na drugega. Skratka, iz herpesa ne gre delati partnerske drame, ne tako in ne drugače.

Teoretično je možno, da bi pri partnerju čim prej opravili serološko preiskavo (tj. krvno preiskavo) na HSV 1 in 2. Če bi dokazali serokonverzijo, tj. v prvi preiskavi negativen izvid na npr. HSV 2 in nato čez nekaj tednov, ko bi se začela tvorba protiteles, pozitiven izvid na HSV 2, bi to pomenilo, da okužbe prej še ni imel. Preiskava ima vrednost le, če dokažemo serokonverzijo, tj. spremembo iz negativne v pozitivno reakcijo, saj kdor koli preboli herpes, ostane reakcija pozitivna vse življenje.

Če je izbruh herpesa pri vašem partnerju zelo hud in če gre za spremembe, ki so lokalizirane le na eni strani (tj. le na levi ali desni od sredinske črte telesa), gre morda za pasovec oz. herpes zoster. Te spremembe so sicer navzven podobne herpesu, razen enostranske lokalizacije potekajo z zelo podobno klinično sliko, gre pa za drug virus – reaktivacijo virusa, ki povzroča norice.

Lep pozdrav,

Vesna Tlaker Žunter, dr. med., zdravnica specialistka dermatovenerologije Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana Medicinski center Medartis Nova Gorica, http://www.medartis.si/ Estetika Medartis, Ljubljana, http://www.estetika-medartis.si/

Spoštovani,

Imel nezaščiten spolni odnos z osebo, ki je okužena z genitalnim herpesom. Ali obstaja možnost, da ga sam nisem dobil?

Spoštovani,

herpes ni 100 % prenosljiva okužba, tako da seveda obstaja možnost, da se partner ne okuži. Možnost okužbe je večja, če so na koži/sluznici “prenašalca” sveže herpetične spremembe, tj. mehurčki ali erozije. Okužba je možna tudi od osebe, ki je brez svežih herpetičnih sprememb, saj so dokazali majhno izločanje virusa (“shedding”) tudi v obdobjih med epizodami herpesa, ko je koža in sluznica navidezno zdrava. Do prenosa okužbe lažje pride tudi, če ima “prejemnik” na koži poškodbe, ki pa so lahko neznatne in nevidne, pravzaprav so prisotne pri vsakem spolnem odnosu. Paciente velikokrat zanima, kakšna je možnost okužbe ob tem ali onem scenariju – odgovora na takšno vprašanje žal nimamo, tako da bo situacijo pri vas pokazal čas.

Lep pozdrav,

Vesna Tlaker Žunter, dr. med., zdravnica specialistka dermatovenerologije Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana Medicinski center Medartis Nova Gorica, http://www.medartis.si/ Estetika Medartis, Ljubljana, http://www.estetika-medartis.si/

Spoštovani,

hvala za vaš odgovor. Imam pa še eno vprašanje. In sicer glede testiranja za genitalni herpes. Ali se ga splača delati, je kaj zanesljiv, in koliko časa je potrebno počakati po nezaščitenem spolnem odnosu za testiranje?

LP

Spoštovani,

okužbo s herpesom lahko ugotavljamo na dva načina: z brisom sprememb na koži oz. sluznici ali pa s serološko (krvno) preiskavo. V rutinski praksi katero koli preiskavo redko izvajamo, saj je klinična slika herpesa ponavadi tako značilna, da jo prepoznamo s pregledom, tako da bi nam preiskava ne dodala nobene relevantne informacije in bi bila le nepotreben strošek. Največkrat se odločimo za bris spremembe, kadar klinična slika ni značilna in potrebujemo potrditev/izključitev za diagnozo. Bris opravimo na sveži spremembi, ki jo je potrebno dovolj temeljito podrgniti, da na brisu ostanejo (okužene) kožne celice. Material v laboratoriju obarvajo s fluorescentnim barvilom, ki se veže na okužene celice, te pa se nato pod posebnim mikroskopom značilno “svetijo”. Preiskava je opravljena hitro, v nekaj urah, in nam marsikdaj pomaga pri odločitvi o zdravljenju.

Serološka (krvna) preiskava pride v poštev zelo redko. Ko namreč prvič prebolimo okužbo s herpesom, ostane pozitivna praviloma vse življenje. S pozitivnim izvidom preiskave torej ugotovimo le, da je oseba herpes nekoč že imela, ne da nam pa nobene informacije, ali so trenutne spremembe herpes ali ne. Testira se ločeno za HSV1 in HSV2 – to sta dva tipa virusa, od katerih je HSV2 nekoč veljal za “genitalni” tip, ki povzroča pretežno genitalni hepres, HSV1 pa ostale okužbe, zlasti na ustnicah in v ustih. Vendar pa obema tipoma HSV ni mar za to razvrstitev in zlahka okužita tudi druge predele, tako da je veliko genitalnih sprememb povzročenih s HSV1. Tako npr. če gre za pacienta, ki je imel kadar koli v življenju že herpes na ustnicah, bo serologija na HSV (verjetneje 1, lahko pa tudi 2) pozitivna, ne glede na to, ali ima herpetične spremembe tudi na spolovilu ali ne. Serologija bi bila povedna le v primeru dokazovanja morebitne prve okužbe s HSV, kjer bi v prvem vzorcu krvi, odvzetem takoj oz. kmalu po okužbi, ne našli protiteles (ta za začetek tvorbe potrebujejo nekaj tednov po okužbi), nato pa bi ob ponovnem pregledu čez nekaj tednov dokazali “serokonverzijo” oz. sveže pozitiven izvid, ki bi pokazal, da so se protitelesa začela tvoriti in bi nam potrdila svežo okužbo. Nič pa nam serologija ne pove o lokalizaciji herpesa, torej ali gre za spremembe v genitalnem predelu ali kje drugje, npr. na ustnicah – zgolj to, ali je oseba kadar koli herpes že imela ali ne. Če gre za pozitivno serologijo na HSV2, to res večinoma kaže bolj na genitalno okužbo (ne pa vedno nujno), HSV1 pa je lahko kjer koli.

V vašem primeru svetujem, da pač počakate in boste videli, ali se bodo pojavile težave. Herpetične okužbe, ko je enkrat prisotna, na noben način ne moremo izkoreniniti iz telesa, zdravimo lahko samo težave, kadar so, in tudi zdravljenje prilagodimo stopnji težav. Zato preiskav ob “scenariju”, kot je vaš, ne delamo, saj bi verjetno v več kot 95% primerih ne izvedeli nič, pa tudi če bi morda dokazali serokonverzijo, ne bi imeli na voljo nobenega dodatnega ukrepa. Možno je, da se niste okužili in je torej vse OK. Druga možnost je, da ste se okužili, in v tem primeru je lahko okužba nezaznavna, ko nimamo kaj storiti; če pa se okužba pokaže s težavami, se oglasite pri osebnem zdravniku, ki vam bo predpisal ustrezno zdravljenje. Preiskave bi pri vas imele smisel le v zelo hipotetičnem primeru, da bi s parno (dvojno) preiskavo krvi v razmiku nekaj tednov dokazali serokonverzijo bodisi za HSV1 ali HSV2. Ker pa nam v odsotnosti težav tudi ta preiskava ne daje nobene možnosti dodatnega ukrepanja, je običajno ne izvajamo.

Lep pozdrav,

Vesna Tlaker Žunter, dr. med., zdravnica specialistka dermatovenerologije Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana Medicinski center Medartis Nova Gorica, http://www.medartis.si/ Estetika Medartis, Ljubljana, http://www.estetika-medartis.si/

Pozdravljeni!

Pravkar sem brskala po spletu in spoznala, da kar me muči, bi lahko bil genitalni herpes. Začelo se je nekaj dni nazaj, ko me je strašno srbela leva sramna ustnica, vendar temu nisem posvečala nekakšne pozornosti, bolj sem se ubadala s svojo utrujenostjo, glavobolom in predvsem z bolečo levo nogo. Včeraj pa sem opazila povečano in bolečo bezgavko v dimljah, prav tako na levi strani, to je bil tudi povod, da sem začela malo brskati po spletu, no sedaj sem pa opazila, da so na tem srbečem delu nekakšni mehurčki, sicer zelo majhni, vendar so.
Potem sem se spomnila, da me je nekaj podobnega mučilo tudi na letošnjem dopustu, vendar sem si takrat razlagala, da je prišlo verjetno zaradi vraščene dlake pri nerodnem depiliranju.
S fantom si želiva dojenčka in sva imela spolni odnos ravno, ko so se začele moje težave. Sedaj me zanima, kakšne bi bile posledice v primeru, da zanosim sedaj, in kako ravnati v bodoče? Naj opustim željo po otroku, ali lahko kljub tem težavam rodim zdravega otroka?

Hvala že vnaprej in vas prav lepo pozdravljam

Olga

Spoštovani,

pri genitalnem herpesu se izpuščaj pojavlja na istem mestu, poteka lahko tudi z bolečim vnetjem področnih bezgavk. Mehurčki se včasih tako hitro predrejo, da jih niti ne opazimo, tako da niso nujni za diagnozo – so pa zelo značilni, tako da pri diagnozi precej “pomagajo”. Da boste prepričani, ali gre za herpes, spremembe ob naslednjem akutnem zagonu pokažite osebnemu zdravniku ali ginekologu.

Genitalni herpes ni ovira niti za zanositev niti nosečnost. Genitalni herpes je zelo razširjena težava in z njo, če ga imate, niste sami. Previdni pa smo pri ženski z aktivnim genitalnim herpesom ob porodu, ker bi se lahko okužil novorojenček – takrat se v nekaterih (pa nikakor ne vseh!) odločijo za protivirusna zdravila ali carski rez. Kako konkretno ravnati v vašem primeru, se boste dogovorili z ginekologom.

Lep pozdrav,

Vesna Tlaker Žunter, dr. med., zdravnica specialistka dermatovenerologije Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana Medicinski center Medartis Nova Gorica, http://www.medartis.si/ Estetika Medartis, Ljubljana, http://www.estetika-medartis.si/

Spoštovani!

Zanima me sledeče. V začetku lanskega leta mi je bila diagnosticirana sarkoidoza, zadnje štiri mesece sem imela že pet terapij antibiotika zaradi vnetja žrela. Nasploh imam že nekaj časa zelo slab imunski sistem, tako da je v veliki meri prisotna tudi kandida. Konec novembra se mi je na spolovilu pojavila huda srbečica in pekoča bolečina. Obolelo je bilo pravzaprav celotno zunanje spolovilo, notranjost ni bila obolela, tudi izcedka nisem imela, sem pa ob umivanju otipala kar velike mehurje. Iz obolelih mest, ki so bila ranjena sem tudi rahlo krvavela. Ker sem predvidevala, da gre za kandido sem naredila dve zaporedni kuri s svečkami canesten in ni bilo nič bolje. Po nanosu kreme je bilo celo še slabše. Poklicala sem ginekologinjo, kjer so mi svetovali še eno kuro canestena in po menstruaciji še eno dodatno tudi če bo v redu. Po tretji kuri tudi ni bilo bolje. Je pa nekje po štirinajstih dneh od začetka kar naenkrat brez canestena začelo iti na bolje. In je bilo nekaj tednov mirno , prejšnji teden pa spet: vneto žrelo, kašljanje, gnojne oči, pekoče, boleče in srbeče spolovilo. Spet sem otipala mehurje. Po nanosu canestena še večja skeleča bolečina. V lekarni sem kupila VITA gin C, če bi mogoče bilo boljše kot canesten. Naredila sem kuro pa ni nič bolje. Danes sem poklicala ginekologinjo in moram čez nekaj dni poklicati za odgovor. Ali je možno da se mi je ob slabem imunskem sistemu pojavil herpes, da ni bila kandida? Dodati še morem, da se mi na ustnici pojavi zelo pogosto. Ali se lahko samodejno pojavi tudi na drugem mestu? Ali je kaj narobe, v primeru da gre za herpes, da sem uporabila veliko drugih zdravil proti kandidi? Kako lahko herpes zdravim in ali lahko preventivno uživam kaj proti ponovnemu pojavu?
Opravičujem se Vam za toliko vprašanj hkrati pa se Vam zahvaljujem za odgovore.

lp, Petra

Spoštovani,

mehur (oz. latinsko bulla) imenujemo kožno spremembo, ki je velika vsaj en centimeter ali več in izpolnjena s tekočino. Če je manjša od centimetra, jo imenujemo mehurček (s tujko vezikula). Pri tem smo v medicini precej natančni (ok, ne kompliciramo za milimeter), ker se z mehurji kažejo zelo drugačne bolezni kot z mehurčki. Pri herpesu mehurjev nimamo praktično nikoli, herpes se kaže z mehurčki, na sluznici pa se mehurčki pogosto hitro predrejo in ostanejo le še plitve razjedice – erozije. Pravi mehurji na spolovilu, torej veliki centimeter in več, so lahko znak zelo resnih bolezni kože in jih mora videti zdravnik. Če pa so vaša težava mehurčki, gre lahko za herpes. Pri herpesu z zdravili proti kvasovkam (Canesten ipd.) škode ne naredimo, koristi pa tudi ne. Canesten na vneto kožo z erozijami dostikrat peče, to drži, ne pomeni pa, da ste si z njim hudo ali trajno škodovali.
Herpes se lahko na določenem delu telesa pokaže po okužbi tega predela, tja si ga lahko prenesemo (z roko, s predmeti) tudi z ustnic, ne more pa ustnični herpes izbruhniti zdaj tukaj, zdaj tam. To bi bilo možno le v primeru razsoja s krvjo, ki se redkokdaj zgodi pri pacientih z zelo hudo zavoro imunosti (običajno ob imunosupresivnih zdravilih, aidsu ipd.)
V vašem primeru svetujem, da ob naslednjem izbruhu obiščete zdravnika (splošni zdravnik ali ginekolog). Ta bo presodil, ali je herpes možen oz. verjeten in bo lahko po svoji presoji opravil bris svežega žarišča in direktno imunofluorescenco za ugotavljanje, ali gre za herpes ali ne. Preiskave krvi so v tem primeru nepovedne; če v diagnozo herpesa nismo prepričani, je potreben bris. Kar se tiče preprečevanja izbruhov herpesa, seveda generično svetujemo “dvig odpornosti”, je pa to lažje reči kot narediti. Vemo, da herpes pogosto izbruhne ob siceršnjih boleznih, ob stresu, menstruaciji ipd. Prodajalci preparatov za dvig odpornosti bi vam gotovo ponudili sto in en napitek, jogurt, prašek ali tableto proti temu, vendar trdnih dokazov o tem žal nimamo. Če se izbruhi herpesa pogosto ponavljajo, se odločimo za preprečevanje s protivirusnim zdravilom (Valtrex) v obliki tablet, ki je zelo učinkovito. Če so izbruhi občasni in jih je manj kot 6-9 na leto, pa po potrebi “epizodno” zdravimo vsak izbruh posebej, pri tem je zaželjeno z zdravilom začeti čim prej.

Lep pozdrav,

Vesna Tlaker Žunter, dr. med., zdravnica specialistka dermatovenerologije Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana Medicinski center Medartis Nova Gorica, http://www.medartis.si/ Estetika Medartis, Ljubljana, http://www.estetika-medartis.si/

Pozdravljeni!
Pred enim tednom sem imel spolni odnos pri katerem mi je počil kondom. Prišlo je do kratkega dotika med nožnico in penisom. Zdaj me že dva dni nekaj srbi ali skeli na penisu, nimam pa nobene spremembe. Nobenega mehurčka, izcedka, težav med ali po uriniranju..

Ali je moj strah odveč, ali je bolje da se grem testirat. Kam je najbolje da se grem testirat in ali se lahko tam testiram za več spolnih bolezni? Ene se baje testirajo z odvzemom krvi ene pa z odvzemom urina.
Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani,

če je šlo za spolnost s prostitutko ali drugo osebo z veliko možnostjo spolno prenosljive okužbe, se testirajte čez 6 tednov. Možnost okužbe ob kratkem stiku sluznic je sicer zelo majhna, tako da se boste glede testiranja, če težav nimate, odločili sami glede na ocenjeno možnost, da je partnerka imela katero od spolno prenosljivih okužb, in seveda glede na to, ali vam vprašanje ne bo dalo miru. Testiranje lahko opravite pri dermatovenerologu v ambulanti za spolno prenosljive okužbe, za možnosti se pozanimajte v vaši regiji.

Lep pozdrav,

Vesna Tlaker Žunter, dr. med., zdravnica specialistka dermatovenerologije Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana Medicinski center Medartis Nova Gorica, http://www.medartis.si/ Estetika Medartis, Ljubljana, http://www.estetika-medartis.si/

Pozdravljeni,

Imam nekaj vprašanj in vas bi prosil za odgovor.

Imel sem z nekdanjo partnerko prvi nezaščiten spolni odnos , nato pa je partnerka naslednji dan dobila genitalni herpes po odnosu (vendar ona je že imela prej nezaščitene odnose s bivšim fantom, ta fant je bil tudi njen prvi). Ona prej ni nikoli opazila kakšnih sprememb na spolovilu, tudi takrat ko sva imela odnos ni bilo videt nobenih ranic ali kaj podobnega. ( ampak ona se je po odnosu obrisala z brisačo malce v notranjost nožnice, ki ni bila ravno najbolj sveža oz. domača,rekla je tudi da jo je malce zaskelelo po obrisu s brisačo).

Ali je možno , da ga je dobila od brisače ?

Ali je možno, da ga je imela že prej pa se ji je sedaj razvil ?

Ali je velika možnost, da se okužiš z njim , če ni aktiven ? (je odvisno tudi od tvojega imunskega sistema, če ga sprejmeš ? )

Ali je ta herpes lahko nevaren, da bi povzročal kakšno neplodnost, raka itd.?

kako se naj jaz ravnam do nove partnerke, ko nevem ali ga imam ? (je potrebno skoz uporabljat kondom)

ali se lahko v primarnem stanju (ko vidnih sprememb) genitalni herpes prenese na usta in če se kakšni so znaki na ustih ?( je enak Labialnemu herpesu?)

Vprašal bi tudi glede krvodajalske akcije, kri sem daroval po 14 dneh po nezaščitenem spolnem odnosu, prebral sem na spletu , da vidijo tudi če si okužen s HIV,sifilis in hepatitis B, če je kaj opazijo da je narobe s krvjo ti sporočijo.

Zanima me ali bi moral še enkrat opravit te teste ali je to zadosti zanesljivo ?

Lep pozdrav.

Spoštovani,

prenos herpesa z brisačo ni izključen, je pa zelo malo verjeten.

Možno je, da je partnerka imela herpes že prej v minimalni obliki, tako da ga ni opazila, čeprav tudi to ni zelo verjetno. Možno je tudi to, da vam ni povedala čisto vsega.

Pri herpesu so kužni sveži mehurčki. S študijami so ugotovili, da tudi v obdobju med izbruhi nosilci izločajo majhno količino virusa. Zato pred njim nismo absolutno varni tudi v obdobju med akutnimi epizodami. Nekateri ljudje so okužbi izpostavljeni, pa herpesa nikoli ne dobijo; spet drugi imajo zagone zelo pogosto. Najhujše težave imajo pacienti z močno okrnjeno imunostjo. Žal pa recepta, kako se obraniti okužbe, nimamo (razen da pač skrbimo za splošno dobro zdravje).

Herpes, po doslej znanih ugotovitvah, ni povezan niti z neplodnostjo niti z rakom.

Kondom ne preprečuje širjenja herpesa. Če niste na koži ali sluznici nikoli imeli težav, ne komplicirajte in imejte normalno spolno življenje. Odnose odsvetujemo v času akutnega herpesa, dokler se mehurčki ne zazdravijo; prav tako odsvetujemo oralne odnose v času herpesa na ustnicah. Herpes, ne glede na to, ali gre z okužbo s tipom HSV1 ali HSV2, se manifestira enako: srbeči in boleči mehurčki in razjedice, ki pocelijo v 7-14 dneh. HSV1 je nekoč veljal za povzročitelja labialnega herpesa, HSV2 pa za genitalnega, vendar je ta slika zdaj precej drugačna. V številnih primerih je genitalni herpes posledica HSV1; res pa se HSV2 drži bolj genitalnega področja in ga na ustnicah niti ni. Na zdravljenje ali napoved tip, s katerim je pacient okužen, ne vpliva in ga ob značilni klinični sliki niti ne določamo.

14 dni po nezaščitenem odnosu je prekratek čas, da bi z zanesljivostjo izključili katero koli od navedenih okužb. Za test na HIV svetujemo testiranje po 6 tednih, sifilis navadno postane pozitiven po ca. 4 tednih, pri hepatitisu lahko traja do 6 mesecev.

Lep pozdrav,

Vesna Tlaker Žunter, dr. med., zdravnica specialistka dermatovenerologije Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana Medicinski center Medartis Nova Gorica, http://www.medartis.si/ Estetika Medartis, Ljubljana, http://www.estetika-medartis.si/

New Report

Close