Najdi forum

Pozdravljeni,

morda mi zgolj nagajajo hormoni v zgodnji nosečnosti, a poprijel me je nepopisni strah, da sem morda okužena s kakšno SPB.

S trenutnim partnerjem, s katerim pričakujem otroka sem 2 leti. Pred njim sem bila v zvezi 4 leta z ločenim moškim.

Naj povem, da nikoli nisem imela nobenih težav s kakšnimi posebnimi infekti – razen kakšnih viroz, angine, glivic oz. uroinfektom (ta se mi običajno pojavi ob začetku zveze – do sedaj trikrat v življenju, kolikor sem imela partnerjev).

Je možno, da bi imela kakšno bolezen, četudi nisem nikoli imela simptomov? Naj še povem, da sem bila zadnja 4 leta redni gost pri ginekologu zaradi spremljanja brisa (ponavljal se je CIN II) in sem dobro leto nazaj imela tudi LLETZ. To pomeni, da sem bila pregledana vsaj 3× letno. Bi kakšno morebitno spb ujeli? Recimo kak herpes ali sifilis?

Zdaj sem v nosečnosti dobila napotnico za testiranja za sifilis in HBV. Za zadnjega sem cepljenja. Kaj pa sifilis? Je možno, da bi ga človek imel, brez niti enega znaka (sem si prebrala vse o tem, stadijih, simptomih)?

Ne morem vam povedati, kak nepopisen in nerazumljiv strah me je prijel…tolikšen, da si ne upam v laboratorij. Po glavi mi hodijo neverjetni scenariji. Potem pa slučajno odprem še kakšno stran z novicami in evo…točno članek o spolnih bolezni, kar si jaz takoj tolmačim kot znak :(.

Lepo vas prosim za mnenje. Morda samo kakšno tolažilno besedo.

hvala 🙂

Pozdravljeni,

ne boste verjeli, a vesela sem vašega pisma, ker je dobra iztočnica za debato. Zakaj res testirati vse nosečnice za sifilis, ki je zelo redka okužba in ponavadi ni tiha. Sifilis se namreč začne z ranami na spolovilu, ki jih res težko prezreš, a potem je obdobje latente faze, faze brez simptomov in le-te se bojijo. Verjamem pa, da vas vsa ta testiranja spravljajo v obup zaradi razmišljanja o tem, če bodo izvidi morda pozitivni.
Mislim, da so skrbi odveč, saj resne okužbe vedno pokažejo vsaj kakšne znake. Je pa normalno, da smo vse ženske v nosečnosti bolj zaskrbljene, saj skrbimo še za eno zdravje – zdravje svojega otroka 🙂

*** Lep pozdrav, Urška Bizjak Ogrinc Juna d.o.o. http://www.juna.si

New Report

Close