Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Intimna nega in zdravljenje vaginalnih okužb Intimna nega – malcica brez plenic

Intimna nega – malcica brez plenic

Pozdravljeni,

Imam deklico staro 25 mesecev. Mesec in pol je ze brez plenicke cez dan (brez “nesrec”). Ponoci jo zacenjam navajati na brez ravno te dni, saj je bila plenicka ze velikokrat zjutraj suha. Zanima me, ce je potrebna kaksna posebna higiena oziroma, ali delam kaj narobe in moram to spremeniti.

V zacetku se je deklica sama obrisala po lulanju, saj zeli vse poceti sama. Potem pa se mi je zdelo, da jo vseeno bolj temeljito obrisem jaz, tako da vedno to delam jaz (oziroma ocka). V kolikor gre zgolj za lulanje, jo obrisem z navadnim wc papirjem, ko pa gre za kakanje, se mi zdi vseeno bolj higienicno in temeljito brisanje z vlaznimi wc robcki. Seveda vedno brisem od sprednjega dela proti zadnjemu. Po lulanju jo obrisem, ko je v stojecem polozaju, po kakanju pa se prikloni na npr. prucko, da jo res temeljito obrisem.
Ze par tednov mi veckrat potozi, da jo boli na intimnih predelih. Vcasih se res zgodi, da ima znotraj sramnih ustnic bolj rdece, ampak izpuscaj ni nikoli zelo razsirjen. Zvecer sem jo tako zacela zopet umivati z vato in vodo, da bi pomagala celjenju (po potrebi sem nanesla malo kreme). Prej smo jo tusirali, sedaj pa jo raje okopam, da bi morda tudi pripomoglo k boljsemu ciscenju. Kopam jo vsak drugi dan, redko tretji. Ne zelim prepogostega kopanja, saj ima tezave z zelo suho kozo, pa tudi (sploh v tem letnem casu) umaze se ne toliko, da bi bilo potrebno pogosteje.

Ali imate kaksen nasvet, kaj bi lahko spremenila, da je ne bi vec bolelo oziroma zakaj sploh se vedno prihaja do tega rahlega vnetja, ce pa plenic sploh vec ne nosi? Naj pripomnim, da ima sicer zelo obcutljivo kozo in ko je imela plenico, sem morala res hitro menjati, da ni imela izpuscaja. Se posebno po kakanju sem jo morala previti v roku kaksnih 10min. 🙂 Ali so vlazni wc robcki bolj skodljivi ali so po vasem mnenju dobra odlocitev? Bi ji morala intimne predele 1x dnevno umiti pod tusem?

Ali veste, kdaj je otrok dovolj zrel, da se sam temeljito obrise ter umije intimne predele? Ali se to lahko zacne navajati ze sedaj, ali je za to se prezgodaj? Seveda mislim, da bi ji morda bolj pokazala, kako in kaj se umije, da spozna svoje telo, kar se temeljitosti tice, bi bila se vedno jaz odgovorna. 🙂

Najlepsa hvala za nasvete in lep pozdrav!

Pozdravljeni,

hvala za vaše pismo. Že v zgodnjem obdobju je zelo pomembno pravilno ravnanje. Mama običajno najbolje ve kako je pri njenem malčku. Vsak je nekaj posebnega. Če ima bolj občutljivo kožo, lahko na vsako draženje odreagira z rdečino, srbenjem. Tudi ostanki WC papirja lahko dražijo, če razmočeni delčki papirja ostanejo na spolovilu. Svetujem vam, da večkrat namažete spolovilo s hladilnim mazilom in zaenkrat je še res premajhna, da bi sama skrbela za intimno nego. Na začetku naj pod vašim nadzorom in tako kot ste rekli, da ji ponovno preverite, če je čista. Kdaj natanko bi to bilo vam ne znam povedati. Pri mojih otrocih je bilo pri vsakemu drugače. Punčke so običajno hitro samostojne.

*** Lep pozdrav, Urška Bizjak Ogrinc Juna d.o.o. http://www.juna.si

New Report

Close