Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Intimna nega in zdravljenje vaginalnih okužb Hpv – testiranje za genotip in cepljenje

Hpv – testiranje za genotip in cepljenje

Pozdravljeni,

Imam HPV, genotip, ki povzroca genitalne bradavice. Vem, ker sem jih imela pred prib. enim letom, sicer pa testiranja za hpv nisem imela. Sedaj sem imela bris PAP in rezultat je bil C. Vem, da to lahko pomeni, da je pač tisti virus hpv izpred enega leta še prisoten in povzroca spremembe.

Med tem sem bila v tujini, kjer so mi zdravniki zelo priporocali, naj se cepim proti ostalim (predvsem visokorizičnim) genotipom hpv. Pravim v tujini, ker v Sloveniji imam zaenkrat občutek, da večina pravi, da ko si enkrat spolno aktiven, cepljenje nima več smisla. Kar se mi zdi precej neodgovorno, saj če si enkrat seksal, še ne pomeni, da si pa že kar okužen in ti ni več pomoči. Lahko bi se vsaj okužbo z bolj rizičnimi genotipi še vedno preprečilo. Lahko bi se pač testirali za genotip in se potem cepili proti tistemu, ki ga zagotovo nimaš, pa je recimo visokorizičen.

Kakorkoli, zanima me:
1. Ali se da v Sloveniji dobiti napotnico za cepljenje proti hpv (stara sem 22)?
2. Če se cepim s cepivom, ki cepi tudi proti genotipu, ki ga že imam (npr. 4valentno), ali bi imelo lahko to slabe posledice (npr. ponoven pojav bradavic)?
3. Ali se da kje brezplačno (lahko pa tudi samoplačnisko) testirati, kateri genotip hpv imam? Ginekologinja mi je namreč rekla, da mi bo naredila test šele čez pol leta, če bo bris pap še vedno kazal spremembe celic. Jaz pa imam sedaj fanta, s katerim še nisva imela spolnih odnosov in ga res nočem okužiti (on zagotovo nima ničesar), zato bi rada čimprej vedela proti kateremu hpv, bi se moral cepiti – da ne bova brez spolnih odnosov še pol leta do testiranja + še pol leta za cepljenje (če uporabiš 3 oz 2 dozi v razmiku 6 mesecev).

Upam, da glede vprašanj nisem preveč zahtevna in res upam da mi boste lahko odgovorili.
Sicer se mi dozdeva, da v zvezi s HPV še veliko niti ni natančno raziskanega, ali pa je vsaj težje priti do jasnih informacij. Tako da bom za vsako novo informacijo zelo hvaležna.

Hvala in lep dan,

Pozdravljeni,

se opravičujem za pozen odgovor. Verjetno ste do sedaj že dobili odgovore na vaša vprašanja. Kakorkoli.
1. V Sloveniji je cepljenje po 13.letu starosti samoplačniško.
2. Cepivo vam ne bo poslabšalo stanja, če ste že okuženi, vam pa seveda ne bo pomagalo.
3. S katerim sevom HPV ste okuženi bi se teoretično dalo določiti iz krvi, a se v praksi ne uporablja, zato natančnejših informacij nimam. Najbolje bi bilo, da se pozanimate na Inštitutu za mikrobiologijo v Ljubljani.
Najbolje bi bilo, da se cepi fant s štirivalentnim cepivom, kar pa ste že sami omenili.
Z vag. brisom za HPV ne moreš določiti za kateri tip virusa gre.

*** Lep pozdrav, Urška Bizjak Ogrinc Juna d.o.o. http://www.juna.si

New Report

Close