Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Bolezni prebavil (gastroenterologija) Ali je vrtoglavica povezana z želodcem?

Ali je vrtoglavica povezana z želodcem?

Pozdravljeni!

Star sem 27 let. Pred približno desetimi leti se mi je kar čez noč pojavila vrtoglavica/omotica, ki jo težko opišem in je stalno prisotna. Recimo, ko gledam v eno točko, mi po parih sekundah pogled trzne v eno stran in se vrne v to točko. Ob predolgem gledanju v računalnik, gledanju TV-ja in branje knjige se ta vrtoglavica še stopnjuje. V bistvu se potem moram kar potruditi, da se skoncentriram na tekst v knjigi ali na računalniku, ker mi besede kar ”bežijo”. Ob počitku se stanje umiri. Tudi v družbi se po dolgem času počutim utrujeno. Moj spanec od pojava vrtoglavice več ni miren in se ne spomnim več občutka, ko se zbudiš naspan. Zanimivo pa je, da bolj kot sem bil lačen in imel prazen želodec, bolj je bila vrtoglavica prisotna. Ko sem kaj pojedel, se je stanje malce umirilo. Pogosto sem tudi zehal, kot da bi mi primanjkovalo kisika v možganih, čeprav spanca nisem zanemarjal. Z leti sem se nekako naučil živeti s tem problemom, kajti zdravnik je bil najprej mnenja, da je vrtoglavica posledica pomakanja vitaminov, nato je to pripisal stresu.
Po 3 letih od pojava problema so se začeli problemi z želodcem ( ravno v času, ko sem začel s študijem). Bolj kot sem imel probleme z želodcem (napihnjenost, pekoč občutek), bolj sem imel težave z vrtoglavico. Pojavljat so se začele tudi bolečine v vratu, v zatilju. Vse več sem imel probleme z vrtoglavico in začele so mi ‘trzat’ mišice, posebej ob večurnem delu za računalnikom ter po ”prekrokani” noči. Večkrat sem imel probleme s pretiranim potenjem in večkrat sem se zbudil prepoten. Nisem več mogel spati na trebuhu, kot tudi na levem boku. Tudi delo, ki je vključevalo prepogibanje telesa in fizični napor me je izredno izčrpalo. Po naporu so se začele močnejše vrtoglavice, sočasno s težavami s kislino. Težave so se stopnjevale do te mere, da sem bil skoz utrujen, brez energije. Če sem se spravil rekreirat, sem se takoj utrudil, dobil sem močan glavobol v zatilju in sencah ter močno vrtoglavico. Pojavljat se je začela nespečnost. Potreboval sem več dni stalnega počitka, da sem prišel vsaj malo k sebi. Tudi hoja po stopnicah me je utrudil in v glavi (zatilju) sem čutil vsak korak, tresljaj. Takrat me je zdravnik poslal na gastroskopijo ter mi predpisal še antidepresive Cipralex, ker sem bil povsem na dnu in obupan zaradi mojega zdravstvenega stanja. Na gastroskopiji je bil ugotovljen GERB A, ranice na požiralniku ter malce občutljiva sluznica. Dobil sem zdravilo ultop 40mg, ki sem ga jemal 6 tednov 2x na dan. Sočasno s tem sem bil tudi na dieti, zaradi ugotovljenega refluksa. Po pol leta diete in jemanju AD-jev se je stanje kar izboljšalo. Imel sem več energije, problemov z želodcem več ni bilo, vendar vrtoglavica še vedno ni popolnoma izginila, ampak je bilo boljše. Po 9 mesecih sem nehal z jemanjem AD-jev. Nekaj časa je bilo vredu, potem so se pa spet začeli problemi, saj sem malce popustu pri dieti (alkohol), vendar ne v taki meri kot prej, saj sem približno znal omejiti probleme (dosti počitka, malo tv-ja, računalnika, več gibanja in dinamike, zdrava hrana).
Večkrat sem potem obiskal zdravnika in potožil o problemih. Večkrat sem naredil krvne preiskave, preiskave za ščitnico, meritve pritiska, vendar so bili zmeraj izvidi brez problemov. Enkrat sem spet začel s terapijo AD-jev, vendar ni bilo več takšnega učinka kot prvič.
Zadnje leto so se problemi spet povečali in odločil sem se, da zadevo raziščem do dna. Zopet sem naredil vse krvne preiskave, vključno s ščitnico, napoten sem bil k optiku in nevrologu, ki me je napotil na MR glave, slikanje vratne hrbtenice in naredil osnovne nevrološke teste. Zopet je bilo vse brez problema.Nevrolog je zaključil, da je vrtoglavica posledica anksioznosti, nizkega pritiska ter predlagal vaje za krepitev vratnih mišic.
Sedaj sem naročen za gastroskopijo in me zanima, kakšni rezultati bodo.
Mislim, da so moji problemi zelo nenavadni in še nisem zasledil podobnega primera, zato ga je tudi zelo težko razložiti. Tudi sam počasi obupujem, da bo kdaj zares boljše, saj mi nobena stvar ni res drastično pomagala. Ne predstavljal si, kako bom zmogel vsakodnevni 8 urni delovnik, če sem že po par urah utrujen, tako pri delu za računalnikom, tako kot tudi kakšnem fizičnem delu.

Problemi, ki me pestijo:
-Vrtoglavica,omotica (slaba koncentracija, občutek pijanosti, zmedenost v okolju…)
-rahla motnja ravnotežja, posebej pri močni vrtoglavici
-bolečina v vratu, ki so prisotne tudi pri nošenju težjih stvari
-glavobol (v zatilju, včasih tudi v sencah)
-napihnjenost
-nespečnost ob težjem fizičnem naporu čez dan
-težave z želodcem (stalna kislina, kašelj po jedi)
-utrujenost
-ko hodim, čutim vsak korak v zatilju glave (čuden občutek)
-čutim, kot da je vsak tresljaj želodca napor za telo – želodec se odzove s povečano kislino
-ko delam kakšno delo, ki vključuje sklanjanje in fizično delo imam probleme z želodcem še nekaj dni
-ob in po naporu pogosto zeham
-trzanje mišic
-stalna napetost
-čutim utrip v trebuhu, glavi, prsti na rokah
-večkrat pritisk v ušesih in napetost v očeh (po naporu, neprespani noči).

Izboljšanje:
-po jedi
-po počitku

Vem pa, da je nekaj narobe na relaciji glava (vrtoglavice) in želodec. Mislite, da imam probleme z draženjem vagusnega živca, zato vrtoglavice in težave s trzanjem ter težave pri prepogibanju in naporu?

Spoštovani,

bolj kot prebavila so lahko omotici vzrok nevrološke motnje, od posledic uživanja alkohola kot dokaj pogost vzrok, ki povzroči pomanjkanje vitaminov, zlasti skupine B, do bolezni kot je vse pogostejša multipla skleroza. Omotica je tudi eden od zelo pogostih simptomov funkcionalnih motenj, ko ne gre za organsko bolezen ampak motnjo v delovanju organov iz različnih razlogov. Nekatere se lahko popravi in težav ni več ali so bistveno manj izrazite.
Najprej vam svetujem pitje dovolj vode, okrog 2 litra na dan, prehrano z dovolj vitamini, reden dnevno nočni ritem oz. dovolj počitka ter redno 1-urno vsakodnevno rekreacijo.
Morda bi bilo vseeno pametno izključiti nevrološke motnje in bolezni.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pojdi še do kardiologa-omotica,zasoplost,slabo počutje ob naporih,…so tudi lahko znaki ob palpitacijah,krvnem tlaku,….

nova
Uredništvo priporoča

Gcurk – zanima me,kaksno je sedaj stanje pri tebi? Se je ze uredilo?
Imam zelo podobne probleme. Zaradi velike kolicine zauzitih tabet, tudi hormonskih zaradi neplodnosti imam sedaj popolnoma unicen zelodec. Najhuje od vsega so vrtoglavice in me zelo ovirajo v zivljenju. Sem pa opazila,da kadar je stanje v zelodcu slabse, so vrtoglavice hujse. Oziroma, ne vem ce so taksne vrtoglavice, ampak bi to opisala bolj kot zibanje telesa. Podobno kot morska bolezen, le da me ne boli glava in da ne bruham. Tudi meni je zdravik priporocal vodo,ceprav je spijem3 litre na dan minerale itd , nic ne pomaga. Tezave so v zelodcu. Vcasih se mi zdi, kot,da me noge ne bodo vec drzale, izgubim obcutek pri hoji. In to vse se umiri, ko se ulezem za pol ure. In pri praznem zelodcu tudi meni pomaga hrana. Jemala sem ze nolpazo pred letom, zelodec je bil boljsi,vrtoglavic ni bilo vec. Zdaj se je stvar ponovila. In je grozno motece. Tisti,ki tega niso doziveli niti ne morejo poznati tega obcutka. Sem pa tudi pri tebi prepricana, da gre za zelodec. Alkohola nisem niti probala ze vec kot dve leti. S hrano pa se pregresim veckrat in takoj se pozna na pocutju. Tudi aktivnosti, kot sta zumba in agility sem mogla opustiti zaradi tega :/.

Pozdrav, tudi jaz s podobnimi težavami. Težave z želidcem, riganje, slabist in vrtiglavica.
In to huda…takšna da ne morem nič…samo ležim in prosim boga, da mine. Potem sem dva dni nesposobna ničesar.
Gastro…malo vnetje v dvanajsterniku, MR glave ok..ORL tudi ok…ne vem kaj in kako. Bakterija negativna.

Zanima me, kaj ste kaj ugotovili?

Spoštovani,
Občasno je večja hiatalna hernija katera se vidi na gastroskospiji povzroča številne težave zaradi vpliva na nervus Vagus.
Posvetujte se z vašim zdravnikom, eventuelno naj se ponovi gastroskopija.
lp

asist. Željko Perdija dr. med., spec. internist, pulmolog in gastroenterolog Strokovni direktor CiiM plus Maribor Center za interno in interventno medicino https://www.krcnezile-ciim.si [url]https://ultrazvok-ciim.si[/url] https://preventiva-ciim.si

New Report

Close