Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Bolezni prebavil (gastroenterologija) vnetje trebušne slinavke

vnetje trebušne slinavke

Pozdravljeni!

Pred dvema mesecema in pol sem bila na laparaskopski operaciji žolčnih kamnov. Pred tem sem imela sredi julija vnetje trebušne slinavke. To vnetje se mi je ponovilo pred enim mesecem. Obakrat sem bila na zdravljenju v bolnišnici. Ko sem bila nazadnje, so mi naredili ERCP. Jetrni izvidi ter CRP so sedaj normalni.
Zdravnik v bolnišnici mi je priporočil žolčno dieto, vendar mi ni dal natančnih navodil, koliko časa naj se je držim. Ko sem o tem povprašala svojega zdravnika, mi je dejal, da dieta ni potrebna. Vendar jaz se je še vedno držim. Zanima me, koliko časa naj bom še na tej dieti ter ali lahko jem sveže sadje in zelenjavo? Ali mi to lahko povzroči, da se mi to vnetje ponovi? Ali se moram izogibati tudi jajcem?
Ker v bližnji prihodnosti načrtujem nosečnost, me zanima, ali bi morala s tem kaj počakati ter ali lahko kako vpliva na otroka, če se mi to vnetje ponovno pojavi?

Hvala za Vaš odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,

prehrana brez svežega sadja in zelenjave je potrebna samo prve dni po operaciji, da bolnika ne napenja. Ves čas ja smiselno jesti čim manj maščob, tako vidnih kot skritih v mastnih izdelkih. Odsvetujemo mesne izdelke, kot je posebna salama, hrenovke, seveda vse vrste salam in klobas. Odsvetujemo mastne mlečne namaze in sire itd. Ta hrana lahko sproži stanje podobno napadu žolčnih kamnov. Za nosečnost to ni nevarno, ni pa ravno prijetno, da bi imela take težave, zato z zanositvijo vsaj malo počakajte.

LP, M.Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovani!

Pred približno tremi tedni se mi je pojavila driska s slabostjo in glavobolom. Težave so se kakšen dan povečale, nato pa zopet zmanjšale ali celo izginile. Po enem tednu pa se mi je stanje nenadoma močno poslabšalo-nastopilo je močno bruhanje z drisko in hudimi bolečinami v trebuhu. Ta dan ponoči sem romala od dežurnega zdravnika, do infekcijske klinike in na koncu so me obdržali na gastrokirurgiji v bolnici Petra Držaja. Tam so ugotovili le, da ni kaj operirati, mi dali infuzijo, analgetike in zaradi mnogih bakterij v urinu tudi antibiotike Primotren, ter me po dveh dneh odpustili. Težave so se zmanjšale tako, da sem bila prepričana, da sem že ozdravela. Po končani terapiji z antibiotiki, pa me je po enem tednu ponovno nenadoma napadlo močno bruhanje, huda driska in izgubila sem celo zavest. Po napotkih dežurnega zdravnika sem morala počakati še dve uri in stanje se je nato samo umirilo. Drugi dan sem bila pri svoji splošni zdravnici z izvidi iz bolnice-makrobiološke preiskave urina so bile negativne. Novi izvidi krvi in urina pa v mejah normale, brez povečanih bakterij. Sedaj sem že drugi dan doma – stanje je sicer boljše, manjša driska, brez bruhanja, vendar se mi po dietnem obroku ves čas izpahuje in obhaja me slabost. Na pristisk z roko čutim tudi bolečine v področju želodca in zgornjega dela trebuha. V ležečem položaju se počutim bolje, ko vstanem se mi ponovno izpahuje. Na dietni prehrani sem že ves čas-ne jem mesa, ker sem vegeterjanka, ne pijem alkohola, jem v glavnem prepečenec in kuhan riž, le malo sira sem pojedla včeraj, drugače pa tudiu nimam apetita, ker mi je ves čas slabo, zato sem tudi precej shujšala. Ali gre mogoče v mojem primeru tudi za vnetje trebušne slinavke ali pa je kaj drugega, saj se ta zadeva vleče že tri tedne kljub antibiotikom?

Hvala za odgovor.

Lepo pozdravljeni

Branka

Pozdravljeni!

za vnetje trebušne slinavke so značilne pasaste bolečine v zgornjem delu trebuha, ki se širijo navzad v hrbet. Bolnik lahko ob tem bruha, ni pa nujno. Driska ne sodi v klinično sliko vnetja trebušne slinavke. Poleg tega ste bili pregledani v bolnišnici, kjer so najverjetneje odvzeli kri za določitev amilaze in lipaze-če nista povišani, ne gre za akutno vnetje trebušne slinavke.

Lp,Nataša Smrekar

Lepo pozdravljeni!
Že en čas sem v zgornjem delu trebuha pod oprsnico četil napetost. Tri dni nazaj pa se je pojavila izredno huda bolečina v hrbtnih mišicah. Bolečine nisem dolgo zdržal zato sem šel dežurnemu zdravniku. Dal mi je tablete proti bolečini, ki pa niti malo ne olajšajo bolečine, zato mi je veliko slabo in rad poležavam, saj mi je takrat bolje. Jutri grem k svojemu zdravniku…
Naj povem še to da sem ob prvih znakih večje bolečine pred dvema mesecema prešel na pretežno sadne solate in muslije.
Zelo me je strah gastroskopije, zato me zanima postopek odkrivanja bolezni in način zdravljenja.

Najlepša hvala za odgovor!
Milan Jereb

Spoštovani!

Sigurno ste se s svojim zdravnikom že posvetovali. Če je izključeno akutno vnetje trebušne slinavke, žolčni napad, je lahko vzrok težav tudi gastritis. Gastritisa še ni potrebno preiskovati z gastroskopijo. Obstajajo indikacije, kdaj je nujna, vsekakor to ni sum na gastritis. Diagnostiko začnemo s kliničnim pregledom, pregledom krvi in skušamo s tem najti vzrok. Preiskave so potrebne, če z opisanimi postopki ne moremo najti oz. potrditi vzroka. Tako morda gastroskopija sploh ne bo potrebna.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni,

oktobra 2012 sem dobila vnetje trebušne slinavke. Bila sem hospitalizirana, nato sem nadaljevala z dieto (nikoli nisem jedla pretirano mastne hrane, ampak jem dokaj uravnotezeno). Zdravniki niso mogli ugotoviti vzroka, saj tudi alkohola ne pijem (morda 3 kozarčke vina na leto). Situacija se je izboljšala, pred enim mesecem pa se mi je začelo dogajati, da imam napet trebuh, cel čas je prisotna rahla bolečina (izgleda, kot da sem v 6. mesecu nosečnosti). Vse skupaj je skrajno neprijetno, saj imam doma 3-letno nadobudnico, prav tako pa hodim v sluzbo in sem v stiku z ljudmi. Zanima me, kaj bi to lahko pomenilo in če lahko dobim kakšne napotke, nasvete, kaj storiti, saj se očitno tudi uporaba encimov Kreon ne obnese več.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!!

Pozdravljeni.
Napihnjen trebuh, pretakanje v trebuhu in vetrovi so simptomi sindroma razdražljivega črevesja. Ker ste v preteklosti prebolela vnetje trebušne slinovke, je možno, da so težave tudi posledica prebolelega vnetja. Svetujem, da opravite test za laktozno intoleranco, celiakijo. Morda bodo potrebne tudi endoskopske preiskave. Predlagam pregled v gastroenterološki ambulanti.

LP

____ mag. Manfred Mervic, dr. med., spec. internist, spec. gastroenterolog Klinika Pacient Telefon: 0820 08240 Pregled takoj – Klinika Pacient http://klinikapacient.si/Storitve.aspx Pregled takoj in brezplačno – Prva zdravstvena asistenca http://www.pza.si/Pristop-k-PZA.aspx Odgovor in nasvet zdravnika TAKOJ – Doktor 24 http://doktor24.si/?page_id=8 *Ta odgovor je bil podan brez dejanskega pregleda in ga ni mogoče razumeti kot pravi zdravniški nasvet, prej kot nezavezujoče mnenje. Za korektno oskrbo se je treba osebno zglasiti pri ustrezno usposobljenem zdravniku.

Pozdravljeni.

Teti so na ctju odkrili blago kronicno vnetje repa trebusne slinavke in venski hemangiom jetre. Zelo jo skrbi vnetje trebusne slinavke. Se kronicno vnetje lahko pozdravi? Kaksna je prognoza pri kronicnem vnetju slinavke? Teta ne uziva alkohola in je stara 37 let.

Hvala za odgovor in lp

Pozdravljeni,
Ob pravljenem CT-ju bo potrebna še ustrezna laboratorijska diagnostika. To lahko opravi po dogovoru z osebnim zdravnikom.
Če je nekaj kronično to pomeni neozdravljivo.
Priporočal bi redno uporabo Kreona (to so encimi trebušne slinavke) ob vsakem obroku. Pri manjših obrokih 25 000 pri večjih pa 50000-75 000. Tudi o tem naj se posvetuje z osebnim zdravnikom. Nujno so potrebni ustrezni dietni ukrepi.

asist. Željko Perdija dr. med., spec. internist, pulmolog in gastroenterolog Strokovni direktor CiiM plus Maribor Center za interno in interventno medicino https://www.krcnezile-ciim.si [url]https://ultrazvok-ciim.si[/url] https://preventiva-ciim.si

New Report

Close