Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Bolezni prebavil (gastroenterologija) Gastritis, napihnjenost v črevesju

Gastritis, napihnjenost v črevesju

Pozdravljeni,

Pred nekaj meseci so se moje težave pričele z napihnjenostjo v zgornjem delu trebuha (žlička) ter kmalu nadaljevale še z napihnjenostjo v črevesju. Zaradi bolečin v želodcu po vsaki jedi ali pijači mi je zdravnik zaradi suma na gastritis predpisal Nolpazo. Teżave v želodčnem delu so se kar izboljšale, zato nadaljujem z novo škatlico Nolpaze. Opažam, da se težave sedaj več ne izboljšujejo, saj je bolečina v želodcu še zmeraj prisotna, prav tako mi je večkrat slabo, pojem lahko manjše količine hrane, napihnjenost ne jenja.

Težave v črevesnem delu pa ostajajo. Praktično vsak dan sem napihnjena, ne glede na prehrano. Napihnjenost se ponavadi stopnjuje proti večeru. Prav tako težje odvajam blato, ki je ponavadi trdo in večkrat v obliki bobkov. Nekolikokarat sem na blatu opazila tudi oranžno sluz ob predhodnem močnem napenjanju. Zaradi opažanj, da so težave izrazitejše ob zaužitju mlečnih izdelkov in morda tudi kruha, sem bila tudi na kožnih testih za  nutritivno alergijo, vendar se taka vrsta alergije ni izkazala.
Lahko morda na podlagi opisanega ocenite še druge možne vzroke za omenjene teżave?

Zahvaljujem se za vaš čas!

Spoštovani!

Napihnjenost je lahko posledica počasne lene prebave. Ko hrana potuje po črevesu, se dogajajo procesi prebave, resorpcije hranil in njihova razgradnja. Pri tem določene snovi vežejo vodo ali povzročijo tvorbo plinov, kar povzroča napenjanje. Če se prehod upočasni, je plinov več in povzročajo napetost. Če jeste več manjših obrokov na dan, dovolj pijete in se dovolj gibljete, je teh težav manj. Vse opisano sodi v sindrom razdražljivega črevesa.

LP Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovani!

Mene pa zanima sledeče bila sm že dva-krat na gastroskopiji pa so mi potrdili gastritis. Zdaj jem Ultop pa me zanima če imajo želočne težave opraviti kaj z spolnostjo, ker mi je velikokrat, med spolnim odnosom slabo, imam neprijeten občutek. Kako bi lahko odpravila težave z želodcem, kateri hrani se naj izogibam in kaj mi priporočate,da naj uživam. V upanju, da bi odpravila te težave vas prosim, da mi odgovorite.
Hvala za odgovor!
Lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Vse telo je celota, zato je tudi spolnost povezana z vašimi težavami z želodcem. Zdravilo Ultop zmanjša izločanje želodčne kisline in s tem zmanjša kislost želodčnega soka. To omogoči, da se vneta in načeta sluznica želodca zaceli. S tem minejo tudi težave, ki jih povezujemo z gastritisom. Glede hrane vam svetujem uravnoteženo zdravo prehrano v več manjših obrokih na dan. Ne jejte močnih začimb, obvrte, prepečene, pražene hrane, pogrete hrane, pijač z mehurčki razen Donata. Ne jejte hrane, po kateri vas peče zgaga ali vam ne dene dobro. ne se prenajedati. Želim vam, da vas ne bo več bolel želodec, ker je to, da v spolnosti ne uživate, če vas nekaj boli, povsem logično.

Lep pozdrav! Marija Štefančič Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovani

Sem star 42 let z prekomerno težo in se zdravim za sladkorno bolezen tipa in povišanim krvnim pritiskom ter za analno fisuro – pod kontrolo proktologa ( nitroglicerinsko mazilo ). Od zdravil jemljem za sladkor glukovans 2,5 2×1 in za pritisk valsacor 160 in lacipil 4mg.
Leta 2008 sem bil na koloskopiji pri dr. Pintaru zaradi bolečin v spodnjem delu trebuha ki so trajale 6 mesecev ( koloskopijo sem zaradi istih težav imel že leta 2001 in 2002 ) Vedno je bila koloskopija tudi leta 2008 brez posebnosti. Kontrolno koloskopijo imam leta 2014. Leta 2009 sem opravil gastroskopijo zaradi vračanja kisline v ustno votlino. Želodec je bil bp le rahlo vnet požiralnik.
Na vprašanje ali se lahko do leta 2014 ko imam kontrolno koloskopijo pojavi rak na debelem črevesju je dr. Pintara dejal da ne, da rabi polip dolgo časa da zraste in da se spremeni v rakasto tvorbo, razen če bi rak metastaziral od drugod na črevo. Zanima me če to drži???
Zadnje čase opažam cca od januarja da se mi po obdobjih pojavijo bolečine v spodnjem delu trebuha in bolečinami na trenutke kot bi me potegnil z nožem ( polečina cca 5-10 pod popokom po celi dolžini v levo in desno). To traja nekaj sekund.Po nekaj minutah za tem pa me pritisne na blato ki je bolj mehko , ne tekoče ampak zelo pocasto. Včasih odvajam 2-3x na dan in je prvo odvajanje povsem normalno formirano in trdo med tem ko drugi dve bolj pocasti. Bolečine se pojavljajo tudi drugod po trebuho levo in desno in občasno slišim kokotanje po črevesju in pretakanje vetrov. Malo me skrbi bolečina in to malce neredno odvajanje – mehko blata, vsaj 1x na 7 ali 10 pa tudi driska.Bolečine se selijo sem ter tja včasih pod DRL včasih pod LRL, včasih desno spodaj drugič spet levo spodaj, včasih okoli popka. Bolečina ali je pekoča ali pa kot bi rezal z nožem. Pride pa nekaj ur kjer težave popolnoma izginejo. Ke kakih par dni blato ok in se potem spet povaji za kakšen dan tako pocasto, izpraznim 3x in čutim olajšanje. Sem opazil da se mi to pojavlja vedno bolj pogosto ( vsaki drugi dan ). Po iztreblanju občutim neko olajšanje. Ponoči nimam težav in prav tako nisem nič shujšal ter apetit je vredu. Bil sem pri zdravnici že pred časom pa pravi da so se pojavile stare težave in da koloskopije nima smilsa ponavljat. Prosim za vaše odgovore.

lp

Spoštovani!

Opisali ste bolezen, ki se ji reče iritabilno črevo in je funkcionalne narave. S preiskavami, ki kažejo morfologijo, ne dokažemo ničesar narobe. Nič ni nevarna, težave pa so. Pomagajo zdravila, ki blažijo simptome. Imam izkušnje, da pomaga Iberogast, SAB simplex tablete, Bebe čaj itd. Jejte manj, manj kalorično in manj mastno hrano in izogibajte se hrani, ki napenja.
Glede raka je navedba zdravnika točna. Tudi nasvet zdravnice, da ponavljati koloskopije ni potrebno, je točno.
Glede tega, da imate pri vaših letih toliko težav, se velja potruditi in spremeniti življenjske navade!!!

Lep pozdrav! Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovana

Hvala vam za odgovr. Me zanima še eno dodatno vprašanje. Kako dolgo se lahko to vleče. Ker imam en dan blato čisto ok formirano, drugi dan pa najprej pocatasto mehko , drugo odvajanje pa tekoče (driska ) . Po črevesju pa slišim klokotanjekot bi nekaj pretakal. Ste še vedno mnenja da gre za razdražljivo črevo?

Hvala za odgovor

Da, še vedno se zdi ta diagnoza najverjetnejša. Upam, da vam bodo funkcionalni ukrepi pomagali.

Lep pozdrav! Marija Štefančič Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Iskrena hvala za odgovor. Zanima me še dvoje. Če bil rak na črevesju ali bi bile driske vedno pogostejše in hujše?? Imam normalen apetit in nič nisem shujšal, le opažam da se mi zgodi kod da bi se mi zaprli vetrovi in sem napet – trebuh je boleč, prevsem v spodnjem delu pod popkom levo in desno. Zadnje dni iztrebljam 3x na dan dvakrat normalno formirano blato mehko , ko pa tretjič iztrebljam pa je na koncu blato tekoče kot nekakšna driska. Ko to opravim občutim veliko olajšanje. Mislite da to kaže še vedno na razdražljivo črevo?? Začel sem jesti probiotične jogurte in ne slišim več klokotanja toliko po črevesju. V ponedeljek pa bom pričel i iberogastom.

Hvala za odgovore

Znaki raka so sicer zelo nespecifični, predvsem je izključen z normalnim izvidom endoskopije. Tako hitro spet ne nastane na novo, da bi morali endoskopijo ponavljati vsako leto. Še vedno se mi zdi najverjetnejši vzrok vaših težav razdražljivo črevo. Boste videli, če vam bo pomagalo uživanje probiotikov in Iberogasta.

Lep pozdrav! Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovani

Nekaj časa po vašem nasvetu jemljem probiotike in blato je povsem ok. Se mi pa na vsake 10 dni zgodi da me zaboli po celi dolžini pod popkem nekako 10 cm in nato odvajam dokaj mehko in pocasto blato – na meji tekočega. Po tem občutim olajšanje. Med tem pa slišim glasno klokotanje na desni strani trebuha. Zanima me še ena stvar , 4 dni nazaj ( torek ) sem dobil zaradi vnetja sečil ciprum 500, dva dni po njegovem jemanju pa se mi je pojavila bolečina pod popkom levo in desno podobno krčem na kar sem moral iti na veliko potrebo 3x – blato je bilo bolj pocasto tekoče. Ali je možno da mi to povzroča sedaj krče in bolj tekoče odvajanje?? Piše da so to lahko pogosto stranski učinki bolečine v trebuhu, krči, napenjanje, driske…..

Prosim vas za odgovr – za oba dela

Razdražljivo črevo je še vedno povsem možna razlaga za prvi del, na drugo vprašanje pa je moj odgovor pritrdilen. Antibiotiki, kamor spada Ciprum, spremenijo normalno bakterijsko floro v črevesu, zato nastane napihnjenost, vetrovi, driska. Tudi tu pomagajo probiotiki, mine v nekaj dneh po prenehanju jemanja antibiotikov.

Lep pozdrav! Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovana

Imam še eno vprašanje. Ali je pri razdražljivem črevesju obdobje par dni ko je blato ok normarno formirano in potem pojav driske. Tisti dan ko se pojavi driska je 2-3 odvajano normalno blato, nato pa 2-3 povsem tekočo in vodeno. Potem je mir spet kakih 7-10 dni in se ciklus ponovi Skoz pa se sliši glasno klokotanje po desnem delu črevesja in občasna bolečina po celi dolžini pod popkom nekako 10 cm kot bi rezal z nožem. Bolečina sega tudi v hrbtenico. kako dolgo lahko traja to razdražljivo črevo in česa se je dobro izogibat?

lp

Spoštovani!

Ja. Lahko se pojavljajo take težave. Predvsem se po črevesju pretaka, vas napenja, blato je driskasto, neformirano. Pojavijo se vetrovi, ki so lahko boleči. Zakaj ta bolečina, ki je tako močna? Morda zaradi krčenja stene črevesa, morda pa kaj drugega. Je treba preveriti.

Lep pozdrav Mariaj Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni!

Stara sem 22 let in pred približno kakim letom dni so se mi začele pojavljati težave s črevesjem. Zdravnica mi je postavila diagnozo razdražljivega črevesja. Predvsem imam težave z odvajanjem, na potrebo grem ponavadi vsaj 3x zjutraj, blato je včasih trdo, včasih je driska. Čez dan sem ponavadi zaprta, čeprav čutim potrebo. Bolečin v trebuhu sicer nimam, čutim pa nekakšne “krče”, včasih tudi napetost po celotnem prebavnem traku. Ti občutki lahko trajajo tudi cel dan. Prav tako pa se tudi po vsakem obroku, vsako jutro in vsak večer pojavi nadležno kruljenje po črevesju, ki je ponavadi glasnejše če ležim.

Naštete težave se mi pojavljajo vsak dan, že eno leto. Posebno kruljenje zna biti precej nadležno in zelo nerodno, kar me spravlja v slabo voljo in živčnost.

Čez dan imam štiri obroke, ki so večinoma vedno ob isti uri, jem vse in nisem na nobeni dieti, ne pretiravam z mastno hrano, kolikor se le da poskušam v svoj vsakdan vriniti tudi gibanje in telovadbo. Spijem dve kavi na dan in povprečno skadim 10 cigaret. Trenutno nisem pod nobenim stresom (razen zaradi teh motenj) ali kakšnim drugim pritiskom. Visoka sem 165 cm in težka 55 kg, nikdar prej nisem imela težav s črevesjem, želodcem ali prebavo nasploh, prvič so se torej pojavile pred letom dni in od takrat se stanje ne izboljšuje.

V obdobju ko so se težave začele pojavljati ne pomnim nobenih stresnih situacij, pretirane spremembe v stilu življenja (razen, da sem se začela malo več ukvarjati s tekom) in tudi nisem bolehala za kakšno drugo boleznijo.

Probala sem tudi že z probiotiki BioGaia in kapljicami Iberogast, stanje se je mogoče za malenkost izboljšalo, vendar samo za teden ali dva po tem ko sem prenehala jemati omenjena zdravila.

Zadnje čase ugotavljam, da bolezen nažalost doti vpliva tudi na kakovost mojega življenja.

Zanima me torej predvsem koliko časa lahko traja ta bolezen, kako lahko omilim oziroma odpravim naštete simptome, kakšna je priporočena prehrana in kakršnikoli nasveti, ki bi pripomogli k izboljšanju delovanja mojega črevesja.

Za vaš odgovor in nasvete se že v naprej lepo zahvaljujem.

Lp.

Spoštovani!

Sindrom razdražljivega črevesa je težava v delovanju črevesa. Zelo pomaga redno gibanje, prehrana, ki nima preveč sladkorja, vir glukoze naj bo sadje in zelenjava. Pomaga Iberogast, Donat kot vir Mg, Bebe čaj. Prenehajte kaditi, saj ne poznam nobenega koristnega učinka kajenja na organizem, samo škodljive. Pretakanje po črevesus je pogosto, pa ni znak bolezni.

Lep pozdrav! Marija Š: Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Samoplačniško sem si dal pregledati kri zaradi težav s prehladom. CRP pod 5 in SR 36. Pred enim letom je bila SR 16. Pred dvema letoma mi je bil ugotovljen erozivni kronični gastritis težje stopnje teževe z dispepsijo. V zadnjem letu se mi je znižala tudi vrednost eritrocitov iz 3.60 na 3.20 ter hemoglobin od 120 na 109. Ali so lahko poslabšani rezultati povezani z diagnozo gastritis.
Hvala za odgovor.

Pozdravljeni!

Anemija ni posledica navadnega gastritsa, lahko se anemija pojavi pri erozivnem gastritisu, vendar bi jaz opravila še dodatno diagnostiko prebavil za izključitev raka na debelem črevesju oz pregled pri hematologu, če se razloga za anemijo ne najde v področju prebavil

Lp,Nataša Smrekar

Spostovani;
Prosim za vase mnenje:namreč ze vrsto let imam tezave z napihnjenostjo ter z drisko. Večkrat ko kaj pojem, me takoj zene na wc (driska), nato pa je vse ok. nimam nobenih bolecin, vcasih grem po 3-4 krat na blato. Prav tako imam tezave z napihnjenostjo, ki je vcasih zelo moteca, skoraj po vsaki zauziti hrani se mi pojavijo vetrovi. Poleg tega pa obcasno imam jutranjo drisko ter zelo glasno kroljene v trebuhu. Zelo sem vam hvalezen za vase odgovore….

Pozdravljeni!

Težave, ki jih opisujete, so značilne za iritabilno črevo, še zlasti, če so odsotne ponoči. V prehrani se izogibajte hrane, ki napenja, ki vsebuje netopne vlaknine (brokoli, brstični ohrovt, zelje…). Proti driski uporabljamo loperamid-Seldiar. Za odpravljanje težav poskusite uživati Lepicol ali Butifar.

Lp,Nataša Smrekar

New Report

Close