Najdi forum

Celiakija (?)

Spoštovani!

Pred kratkim sem opravila gastrološki pregled, ker so mi pred enim letom odkrili sum na celiakijo. V tem času so mi predpisali dieto, in me napotili na ponovni pregled. Prosila bi vas če mi lahko poveste kakšen mora biti izvid S-tTG IgA, da ne gre za celiakijo. Jaz imam namreč to vrednost 3,4 pred enim letom pa sem imela 14, kar pomeni da mi je ta vrednost sedaj upadla, po vsej verjetnosti zaradi dieti (ps:ki se je žal ne držim,očitno so za upad krivi drugi vzroki).
Ali mi lahko kaj več besed o mojih zvidih poveste vi?
Hvala,

lp, M

Pozdravljeni!

Ponavadi pri sumu na celiakijo določamo EMA (endomizijska protitelesa) in tTG (protitelesa proti tkivni transglutaminazi), obe protitelesi sta tipa IgA. Ker noben test ni 100% specifičen in senzitiven, lahko dobimo lažno pozitivne in lažno negativne rezultate. Za potrditev celiakije je potrebno opraviti globoko duodenoskopijo in odvzeti bioptični material za patohistološki pregled. Iz vašega primera ni jasno ali so vam naredili omenjeno preiskavo, samo iz minimalno povišanih vrednosti tTG še ne moremo trditi, da ima bolnik celiakijo-kot sem že navedla je možno, da je rezultat lažno pozitiven.

Lp,Nataša Smrekar

Zdravo!

Mene pa zanima, koliko časa približno traja, da opravijo patohistološki pregled oz. da dobim izvid? 16. decembra 2010 sem bila na gastroskopiji z globoko duodenoskopijo in biopsiji (6x so mi odvzeli tkivo), doktor mi je rekel, da običajno traja cca. 3 tedne, jaz pa izvida še vedno nisem prejela. A ga ponavadi pošljejo po pošti na dom ali moram kam poklicati? Protitelesa so mi določili že novembra 2010, so pozitivna za celiakijo, pa tudi sam doktor (ki je opravljal gastroskopijo, …) je rekel, da je na podlagi videnega to definitivno celiakija. Rada bi uveljavila Dodatek na nego otroka, pa moram priložiti vso dokumentacijo, skoraj zagotovo tudi rezultate biopsije, a ne?

Hvala.

Lp, M.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Ne vem, kje ste opravili preiskavo. Na naši kliniki v Ljubljani histološke izvide pošljemo lečečemu zdravniku in ne bolniku. Izvid omenjene preiskave bi moral že zdavnaj biti opravljen. Pokličite v ustanovo kjer je bila opravljena preiskava.

Lp,Nataša Smrekar

Na gastroskopiji sem bila na internem oddelku v Novem mestu. Izvid gastroskopije (sum na celiakijo, gastritis) so mi po pošti poslali že takoj naslednji dan (17.decembra), medtem ko na izvid biopsije še kar čakam. Bom jutri poklicala hematologinjo (ona mi je namreč napisala napotnico za vse zgoraj omenjeno). Najlepša hvala za vašo pomoč!

Lp, M.

mene pa zanima kolko casa se caka na izvid za celijakijo in katerim dnevom se to opravlja v jlubljani

Pozdravljeni!

na histološki izvid se čaka vsaj 7-14 dni.

Lp,Nataša Smrekar

Mi smo pri ženi čakali še dlje. Je bila pa potem toliko bolj žalostna, ko je videla
izvid.

Ma do danes smo se postavili na noge in naše življenje krasno funkcionira.

[u]Spletni portal za polno življenje brez glutena[/u] [b][url]http://www.moja-celiakija.si[/url][/b]

Spoštovani!

Res je spoprijeti se z realnostjo in sprejeti dejstvo, da je z zdravjem nekaj narobe, težaven in počasen proces, ki pa ni nedosegljiv. Potem nenadoma spoznaš, da je tudi tako možno živeti polno in morda celo boljše, kot prej. O tem govorijo življenjske zgodbe ljudi, s katerimi se srečujem.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

pozdravljeni,
jaz bi pa vprašala, kako se celiakijo potrdi pri otroku staremu 4 leta?pediatrinja je rekla, da nama bo dala napotnico, verjetno za gastro-glede na to, da je čakalna doba še kar dolga-a se v tem času izvaja brezglutenska dieta ali ne?(sprašujem, ker mi je vzg. v vrtcu rekla, da lahko tudi brez potrdila o bolezni otrok ima dieto v vrtcu-da vrtec omogoča to). kaj naj rečem vzg.? zdaj imava od srede ta teden do srede brezglutensko in brezmlečno dieto (mi je že dr. Tanč povedala, da nima smisla obeh nakerat) potem pa bo P videla, če je kaj sprememb-poskušamo se držati diete-mislim, da kr uspešno.

hvala za odg Klavdy

Spoštovani!

Za diagnostiko pri odraslih velja, naj ne bi imel človek prej diete. Če gre za minimalne spremembe, le-te ob dieti izginejo in se ne dokaže ničesar. Kako velja za majhne otroke, pa sama, ki se ukvarjam bolj s starimi, ne vem natančno. Zato se prosim, pozanimajte pri pediatrinji. Hvala in LP!

Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni
Čez 14 dni imama gastroskopijo zaradi suma na CELIAKIJO.

Po navodilih zdravnika sem 3 mesece obremenjena z glutenom in se zelo slabo počutim.
Imam tudi težave z refluksom zlasti ponoči . Zdravil za želodec zaradi preiskave ne smem jemati.
Omenjene težave zelo slabo prenašam in težko zaspim.
Oglasila sem se pri zdravnici,ki mi je predpisala PAROXAT tablete 20mg eno na dan.

Zanima me ali lahko omenjene tablete začnem jemati oziroma ali lahko kaj vplivajo na rezultat preiskave CELIAKIJE(GASTROSKOPIJA). Vzeli mi bodo odščipe .
Za vaš odgovor se vam vnaprej zahvaljujem Anica

Pozdravljeni.

Tablete Paroxat ne bodo vplivale na pregled in histološki izvid, zato jih lahko začnete jemati.

LP

____ mag. Manfred Mervic, dr. med., spec. internist, spec. gastroenterolog Klinika Pacient Telefon: 0820 08240 Pregled takoj – Klinika Pacient http://klinikapacient.si/Storitve.aspx Pregled takoj in brezplačno – Prva zdravstvena asistenca http://www.pza.si/Pristop-k-PZA.aspx Odgovor in nasvet zdravnika TAKOJ – Doktor 24 http://doktor24.si/?page_id=8 *Ta odgovor je bil podan brez dejanskega pregleda in ga ni mogoče razumeti kot pravi zdravniški nasvet, prej kot nezavezujoče mnenje. Za korektno oskrbo se je treba osebno zglasiti pri ustrezno usposobljenem zdravniku.

New Report

Close