Najdi forum

Laktozna intoleranca

Pozdravljeni,

moji mami (62let) so diagnosticirali laktozno intoleranco, kar samo po sebi ne bi bilo tako hudo, če bi se držala diete. Z diagnozo je zelo nesrečna, noče je sprejet. Sicer kupuje izdelke brez laktoze, vendar še prevečkrat poje nekaj, kar ji povzroči močno slabost, ki včasih traja dva dni, boli jo trebuh, neprestano hodi na strnišče. Največja težava nastane v restavracijah ali pa z vnukinjo poje sladoled. Nikakor ji ne moremo dopovedat, da zelo škodi sama sebi, zelo me skrbi za njo! A mi lahko kdo pove posledice takšnega načina prehranjevanja?
Hvala!

Pozdravljena!

Laktozna intoleranca je posledica tega, da z leti ljudje izgubimo encim laktazo, ki ja zadolžena za razgradnjo mlečnega sladkorja. Zaradi tega se le ta v neprebavljeni obliki izloči in povzroča zgoraj opisane težave, ki so manjše, če se človek drži diete. Nedržanje diete za bolnika nima resnih posledic, le hude nevšečnosti. Sama intoleranca ne predstavlja prekanceroze, seveda pa se lahko tudi pri njej tako kot pri vsej ostali populacije razvije rak debelega črevesja, zato mora biti pozorna predvsem na hujšanje, spremenjen vzorec odvajanja blata, kri na blatu ali slabokrvnost.

Lp,Nataša Smrekar

Spoštovana
že vrsto let imam prebavne težave. Kolonoskopijo so mi naredili pred 5 leti in niso odkrili nič drugega kot manjši divertikel, ki pa mnenju zdravnika mi naj bi smel povzročati hujših težav,nasploh pa ne takih kot jih imam. Težav z želodcem nimam.
Iz prehrane sem postopoma začela izključevati hrano. Na koncu sem ugotovila, da mi ob zaužitju mleka/mlečnih izdelkov prihaja do pretakanja, napenjanja, krče in bolečine ter drisko. Blato je bilo tudi sluzasto. Pred kratkim so mi naredili dihalni test na laktozno intoleranco in je bil negativen, čeprav sem imela po zaužitju mlečnega sladkorja na samem pregledu težave (pretakanje, napenjanje, nato pa doma boleče večkratno odvajanje blata). Ker je bil test negativen sem veselo posegla po mlečnih izdelkih. Rezultat je bil ponovno enak kot vedno: pretakanje, napenjanje, občasno sem imela občutek tresenja črevesja in na koncu driska. Hčerka ima že od rojstva težave z uživanjem mleka. Ugotovili so ji laktozno intoleranco, tako da je na dieti že tretje leto brez izboljšanja.
Testirali so me tudi na hrano, tako da na mleko nimam alergije, edino lažjo obliko na pšenico. Zanima me kaj je lahko še vzrok za moje težave, če je bil dihalni test negativen?

O laktozni intoleranci vam je kolegica že pisala in si preberite. To ni alergija na mleko. Če je vzrok driski laktozna intoleranca, potem dieta brez laktoze pomeni stanje brez težav. Če to ne drži, tudi diagnoza ne drži.
Z dihalnim testom ne testiramo laktozne intolerance, ampak dokazujemo bakterijo Helikobakter pylori.

Lep pozdrav! M.Š.Gašperšič

P.S. 08.09.2010: V zadnjih dneh sem prebrala v reviji Dr. članek o laktozni intoleranci, ki vam ga priporočam prebrati, ker jasno pove, da to ni bolezen. Dokazuje se to stanje delansko z nekim dihalnim testom. Ne vem, če ga v Sloveniji že kateri laboratorij izvaja. Se bom pozanimala!

L.P. M.Š.Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Test izvajajo v Sloveniji. Na Bledu in Ljubljani. Po zaužitju mlečnega sladkorja (na tešč) na 30 min pihneš v vrečko. Vse skupaj traja 4 ure. Na samem testu sem imela kar hude težave, kot sem jih že opisala, ampak je bil test negativen. Nekaj dni nazaj sem še enkrat poskusila popiti mleko in rezultat je bil poleg že zgoraj navedenih težav tudi bruhanje. Kot, da mi še to ni bilo dovolj, sem čez nekaj dni pojedla jogurt. Prav tako težave, tako da raje ne bom več poskušala 🙂
Če pa zaužijem mleko brez laktoze ali jogurt brez laktoze je vse ok. Povedala sem svoji osebni zdravnici, da kljub negativnemu dihalnemu testu na laktozo, imam težave, tako da me je poslala nazaj. Bomo videli kaj bodo rekli. Članek sem tudi že prebrala. Hvala.

Bo že držalo nekaj na tem, da mleko ni za odrasle…nobena odrasla žival ne uživa mleka.
Tudi sama ugotavljam, da mi manjša količina mleka sicer ne dela težav, če pa spijem 2dl čistega mleka v kozarcu, pa je groza groza. Se lahko kar utaborim na wc-ju in trpim bolečine.

Pozdravljeni.
Sem punca stara 27 let. Stanje je sledeče kot otrok v vrtecu in doma nisem nikoli pila mleka jedla pundiga jogurta sira itd. Jedla sem samo čokolado palačink in sladoled. Lani v sredini decembra so se pa začele težave z črevesjem bolečina nad popkom..nato se je stanje nakako umirilo a še vedno so bile prisotne bolečine. a prej 26 let ne. Osebni zdravnik me pošlje na pregled bil je pogovor v bolnici kaj mene boli kot sem že zgoraj omenila bolečina nad popkom. Nato sem odšla na gastroskopijo in test latkoze in ugotovili da latkoze ne prebavljam. Kako je to možno da ne jem skoraj nič mlečnega in ne prebavljam latkoze?

Spoštovana,
Gre najverjetneje za prirojeno pomanjkanje encima za razgradnjo laktoze (laktaze).
Osnovne podatke o tem stanju dobite na naslednjem linku:

https://www.dc-bled.si/si/dejavnosti/ambulantna-dejavnost/alergologija/bolezni/laktozna-intoleranca

asist. Željko Perdija dr. med., spec. internist, pulmolog in gastroenterolog Strokovni direktor CiiM plus Maribor Center za interno in interventno medicino https://www.krcnezile-ciim.si [url]https://ultrazvok-ciim.si[/url] https://preventiva-ciim.si

New Report

Close