Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Bolezni prebavil (gastroenterologija) PPI zaviralci protonske črpalke na slabo želodčno kislino?

PPI zaviralci protonske črpalke na slabo želodčno kislino?

Spoštovani,

bil sen na gastro pregledu, kjer načeloma niso odkrili nič (razen, da je sluznica vneta zaradi prehlada in vročine par dni nazaj):

EGDS: EG na 41 cm, sluznica distalnega požiralnika ni spremenjena. Na sluznici želodca antralno blago vnetje, odvzamemo test za HP, ki je negativen. V želodcu pH 4,5. V dvanajstniku ni posebnosti. V inverziji vidim, da GE stičnica tesni primerno.
Diagnoza: Kronični gastritis
Terapija: Izbrani zdravnik naj mu predpiše PPI 2x 20mg 6 tednov, nato 20 mg dnevno.

Meni se zdi, da je pH 4,5 drastično preslaba kislina, zato sem tudi sam poskusil par dnevno kuro z HCL kapsulami. Vzel sem po 1 kapsulo takoj po glavnem obilnem obroku in prvih par dni sem se občutno bolje počutil, prebava je bila boljša in sem mislil, da sem zadel na lotu. Pač moja kmečka logika, če imam preslabo kislino, jo bomo pač pojačali.

AMPAK po par dnevih pomaganja z HCL kapsulami so se pa začele pekoče bolečine za prsnico, zato sem takoj nehal s tem. Očitno mi je močnejša kislina bolje prebavila hrano, obenem pa poškodovala želodčno sluznico.

Sedaj že par dni jemljem PPI (Nexium), vendar so bolečine za prsnico, tisto močno špikanje po levi in še bolj po desni strani sedaj obupne! Sploh, kadar se pregrešim s kakšnimi arašidi ali bobi palčkami zvečer pred TV…ufff, začne špikat in tiščat na polno.
Poleg tega pa je prebava…ojej, da ne govorim. Bolj podobna stiskalnici kot kemičnem predelovalnem obratu – iz mene gre ven točno takšna oblika, kot jo pojem, sploh kakšna solata, koruza in podobno. Barva, oblika, vse je original, hehe. Edino meso in sir zgleda da se nekako presnovi, zelenjava pa samo pomete notranjost in pade ven cela.

Zanima me vaše mnenje:
1.) Kot prvo, zakaj je dohtarca na gastro pregledu predpisala PPI na tako švohotno kislino?
2.) Kot drugo pa, v katero smer naj se obrnem za nadaljevanje reševanja problemov? Glaven problem je, da sem močno napihnjen, takoj po hrani se mi pogosto močno spahuje in to tudi kakšno uro ali dlje…BREZ vonja, samo luft oz. mogoče vodik (nisem ga še poskusil vžgati….)

Se zahvaljujem za nasvet!

Spoštovani,
Meritev kislosti ob gastroskopiji je sicer neki indikator kislosti v želodcu ni pa popolnoma zanesljiv.
Spahovanje je pogosto posledica hiatalne hernije vendar je na gastroskopiji niso opisali. Predvsem boste morali sami iskati hrano, ki vas moti, in se ji izogibati. Poskusite morda zvečer pred spanjem zaužiti polovičko male žlice sode bikarbone pa ugotavljajte ali vam to kaj pomaga. izogibajte se svežem sadju in zelenjavi, jejte predvsaem kuhano hrano (mediteranki način prehranjevanja, uporaba oljčnega olja…)
Če se težave bojo nadaljevale bo treba obiskati gastroenterologa.
Lp

asist. Željko Perdija dr. med., spec. internist, pulmolog in gastroenterolog Strokovni direktor CiiM plus Maribor Center za interno in interventno medicino https://www.krcnezile-ciim.si [url]https://ultrazvok-ciim.si[/url] https://preventiva-ciim.si

New Report

Close