Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Bolezni prebavil (gastroenterologija) Slabost, hujsanje, bolečine v trebuhu

Slabost, hujsanje, bolečine v trebuhu

Lepo pozdravljeni!
Stara sem 37 let in približno tri mesece imam hude težave. Začelo se je s hudo utrujenostjo, omotičnost jo, ter neke vrste izgubo splošne kondicije ( s težavo sem prisla na hrib kjer sem prej lahko tekla) Kmalu se je vsemu temu pridružila slabost in zaradi nje inapatenca, začela sem hujšati, hrana se mi upira. Opravila sem gastroskopijo, ki razen težav z mišico zapiralki ni odkrila ničesar (tako je interpretiral zdravnik). Prav tako je bp UZ trebuha pa tudi krvne preiskave. Jemljem Ranital, dvakrat dnevno, za katerega mislim da mi pomaga, saj mi, vsaj po mojem nekoliko omili slabosti. Trebuh me boli pogosto, bolečine niso neznosne. Pogosto me boli pod L rebrnim lokom, sicer pa obcasno tudi desno in tudi v spodnjem delu. Ponoči sem se zaradi bolečin zbujala nekako 2 tedna pretekli mesec, po Ranitalu je to minilo. V zadnjem mesecu imam tudi težave z odvajanjem. Na blato grem lahko skoraj normalno, kakšne dneve tudi večkrat, takrat je blato neformirano, občasno manj prebavljeno. Vse skupaj zelo niha- kaksen dan sem bolje in lahko jem, potem pa mi je spet slabo, me boli trebuh in sem popolnoma utrujena, nezmožna za fizično aktivnost. Kljub prejšnjemu tednu, v katerem sem normalno in dovolj jedla, prebava pa je bila pospešena, sem shujšala 1 kg. V dveh mesecih torej okoli 6kg. Naj samo še omenim, da sem bila pred tem vedno debelušna in sem morala na težo zelo paziti, apetit je bil odličen ;). Zdaj sem naročena na kolonoskopijo, ki jo imam naslednji teden. Ker sem že popolnoma obupana sem seveda začela brati net in ugotovila, da so podobni simptomi značilni tudi za raka trebušne slinavke iz adenokarcinome. Zanima ne, katere preiskave bi mi potem se priporočili, v kolikor bi bila kolonoskopija v mejah normale oz. kaj lahko sploh še storim? Glede na dolge čakalne dobe bi opravila karkoli tudi samoplačniško.. Se opravičujem za dolgovezenje in zelo zahvaljujem za odgovor.

Spoštovana,

Našteli ste veliko dokaj nespecifičnih simptomov s strani prebavil. Prepletajo se težave s strani zgornjih in spodnjih prebavil. Vsekakor so možni vzroki še intolerance ali tudi alergije na določeno hrano. Med najpogostejšimi vzroki za prebavne težave so nesorazmerje med mikroorganizmi v črevesju. Ti disbioza. Takrat se začnejo pojavljati simptomi kot so bolečina, napihnjenost, pretakanje v črevesju, motnje v odvajanju blata, zaprtje, driske… oz ti “sindrom razdražljivega črevesja”.
Vsekakor je potrebno narediti osnovne gastroenterološke endoskopske preiskave, laborartorijske preiskave ter preiskave blata. Očitno je vaš problem dokaj kompleksen. Svetujem uporabo probiotikov z visoko vsebnostjo pozitivnih bakterijskih kultur ob določeni dieti, morda izogibanje mlečnim produktom ter glutenu. Pol nadaljnje spremljanje in konzultacija z vašim zdravnikom.
Lp

asist. Željko Perdija dr. med., spec. internist, pulmolog in gastroenterolog Strokovni direktor CiiM plus Maribor Center za interno in interventno medicino https://www.krcnezile-ciim.si [url]https://ultrazvok-ciim.si[/url] https://preventiva-ciim.si

Kako ste resila tezavo?

New Report

Close