Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Bolezni prebavil (gastroenterologija) Premalo želodčne kisline?

Premalo želodčne kisline?

Pozdravljeni!

Do pred kratkim niti nisem vedela, da ima lahko človek tudi premalo želodčne kisline. Ker imam po rdeči pesi vedno roza urin in me je zanimalo, zakaj se to pojavi, sem malo brskala po internetu. Kar sem prebrala, me je kar malo šokiralo, ker sem med simptomi stanja ‘premalo želodčne kisline’ prepoznala kar nekaj težav iz mojega vsakdana.

Ne spomnim se za nekaj let nazaj, ampak v preteklem letu je moje spahovanje postalo nemogoče. Spahuje se mi ves čas, po obilnem obroku lahko tudi cel dan. Vetrovi so moji redni spremljevalci, ampak to sem pripisala svoji prehrani, ki je bogata z vlakninami (opisano spodaj). V blatu opažam neprebavljeno hrano. Mislila sem si, da očitno ne zgrizem hrane dovolj. Ampak ta neprebavljena hrana je zelenjava in ne neka težka hrana. Zadnja leta imam težave z aknami, čeprav se zdravo prehranjujem in sem zelo aktivna. Poskusila sem izločiti že najrazličnejša živila iz prehrane, pa ni nič pomagalo, tako da sem se pač sprijaznila (težko je, ko nisi več najstnik in se ti akne pojavijo šele po 22. letu). Čeprav se zdravo prehranjujem, sem utrujena in kar pogosto bolna. Kot da moj imunski sistem ne deluje najboljše.

Pa še o moji prehrani: Stara sem 24 let. Že od malega sem se prehranjevala zdravo, veliko zelenjave, nič junk fooda in malo mesa (ker ga nisem marala). Sedaj sem dve leti ‘skoraj vegetarijanka’, saj jem od mesa samo ribe, pa še to ne redno. Pojem dosti jajc (1-2 na dan), samostojnih mlečnih izdelkov zelo malo (samo sir občasno), za kosmiče uporabljam npr. riževo mleko. Prehrano imam kar naštudirano (ker sem športnica in vem, da moram kot vegetarijanka dobro premisliti, kako dobiti zadosti beljakovin)… pojem veliko stročnic, zdravih maščob, zelenjave, zdravih žit (ajda, kvinoja, proso, ovseni kosmiči). V zadnjem času sem začela spet jesti dosti belih testenin (vmes sem se jim odpovedala, ker sem mislila, da se mi akne pojavljajo zaradi glutena), ampak to traja par mesecev, medtem ko imam težave že dosti dlje.

Uglavnem, da ne bom predolga.. brokoli, leča, solata, česen in še ogromno drugih zdravih dobrot je na mojem jedilniku vsak dan že nekaj let, ampak se to nikjer ne odraža.

Kako se lahko prepričam, če imam premalo želodčne kisline? Je to resna stvar? Sem namreč človek, ki izredno nerad nadleguje svojega zdravnika za neke malenkosti.

Hvala in lep pozdrav, bobka

Pozdravljeni.

Težave povezane z želodcem so posledica agresivnega delovanja želodčne kisline na sluznico želodca ali zmanjšane obrambne sposobnosti sluznice. Stanje zmanjšane kislosti želodčnega soka ni škodljivo in nevarno. Pojavi se običajno pri starejših ljudeh, ki imajo atrofično sluznico in manj celic, ki izločajo kislino.

LP

____ mag. Manfred Mervic, dr. med., spec. internist, spec. gastroenterolog Klinika Pacient Telefon: 0820 08240 Pregled takoj – Klinika Pacient http://klinikapacient.si/Storitve.aspx Pregled takoj in brezplačno – Prva zdravstvena asistenca http://www.pza.si/Pristop-k-PZA.aspx Odgovor in nasvet zdravnika TAKOJ – Doktor 24 http://doktor24.si/?page_id=8 *Ta odgovor je bil podan brez dejanskega pregleda in ga ni mogoče razumeti kot pravi zdravniški nasvet, prej kot nezavezujoče mnenje. Za korektno oskrbo se je treba osebno zglasiti pri ustrezno usposobljenem zdravniku.

New Report

Close