Najdi forum

kako do kondicije?

Sem čisto brez kondicije. Rada pa bi jo imela za izvoz. 🙂 Kako naj si jo naberem, kaj je najboljša metoda?

Zaželjene tudi osebne izkušnje!

Zdaj recimo gremo plesat in sem po enem komadu že čisto preč. Pa gremo recimo na en bližnji hrib, pa kar ne gre in sem vsa zasopla pa švic teče, ko drugi veselo kleptajo in z lahkoto hodijo.

Ni mi cilj maratone tečt, samo v boljši formi bi bila rada.

Kako naj se lotim in v kolikšnem času lahko pričakujem kajuspeha?

Samo v potu svojega obraza in na dolge proge!

Heh, ja, saj to vem, da dokler bom na kavču sedela, ne bo nič. 🙂 Samo kako se lotiti? Koliko na dan, kolikokrat na teden, kaj sploh početi, kdaj se že malo pozna na kondiciji?

nova
Uredništvo priporoča

Na dan vsaj eno uro: hitra hoja, hoja v hrib, tek, bicikel, kondicija pa po par mesecih. Glej forume: http://www.tekaskiforum.net/; http://www.klubpolet.si/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=2&Itemid=11; http://www.aktivni.si/fitnes/vaje/trening-za-krepitev-telesa-v-naravi/ … Tudi na Monu Trening in oblikovanje telesa …

Živijo,
Jaz sem (bila ) popolnoma enaka kot ti. Pa sam se odločila, da grem vsak dan na naš hrib pa nazaj cca 1 uro. Ko sem šla prvi dan sem skoraj dušo spustila, danes bom pa imela 12 dan in komaj čakam da pridem domov in grem. Noro sem ponosna na sebe, vsak dan mi gre boljše….Prvo kar moraš imeti pa je huda želja po kondiciji , in volja. Ker tam kjer je volja je pot…ali pako kot reče učiteljica od mojega sina: Vaja dela mojstra, vendar samo, če mojster dela vajo.
Veliko uspeha

Ja od začetka se je treba kar prisiliti, potem pa postane to nujnost, nekakšna pozitivna odvisnost.

Brezveze toliko kalkulirat.

Delaš toliko, kot lahko. Če si čisto brez kondicije, itak ne boš mogla 10 kilometrov prelaufat. Vzami si vsak dan 45 minut in delaj. Hodi, teci, v hrib, po ravnem, s kolesom, če bo dež sobno kolo, orbitrek,… Tempo pa tak, da si sicer malo zadihana in prepotena, ne pa toliko, da komaj sapo loviš. Če se preveč forsiraš, ni takšnega učinka, pa še zagnusilo se ti bo.

Po dvanajstih dneh že napredek? 🙂 Se lepo bere!!!

Ena ura na dan, to je kar dosti časa. Ampak saj se vse da, če se hoče – jaz res hočem, imam voljo.

Hvala vsem za dobre želje, pa če še kakšen napotek pade, bom samo vesela!

Za kondicijo potrebuješ čas. Z desetimi minutami na dan lahko delaš na moči ali gibljivosti, na kondiciji pa ne prav dosti.

Priporočam da začneš takoj, brez odlašanja, danes , ne jutri…pa samo vstrajaj, ko bo najbolj hudo pa si reci: Vstrajam in sem vstrajna!!!!

Prvič je bistveno to, da počneš tisto, kar te veseli. Nekaterim je to tek, drugim hoja, tretjim kolo, četrtim telovadba. Najbolj neumno je, da boš zdaj recimo začela tečt, ker ti bom jaz rekla, da začni tečt, da je fullllllllllll dobro in da sem po enem mesecu rednega teka že v full boljši kondiciji.

Če boš počela priljubljeno stvar, jo boš počela rada, jo boš počela dolgo, ti bo koristila in boš zadovoljna.

Drugič je bistveno, da se ne preforsiraš, da si potrpežljiva. Tista zgoraj, ki piše, da se ji je v 12 dneh ne vem koliko dvignila kondicija, morda – v njeni glavi, dejansko pa te zadeve gredo naprej zelo počasi … Če recimo tečeš, si poišči kakšen trening za začetnike, kjer je veliko hoje in drugi napotki, da ne obupaš prehitro in še posebej, da se ne poškoduješ. Če pretiravamo in se na začetku preveč zaženemo, se utrudimo in kmalu nam gibanje ni več v veselje…

Tretjič je fino, če si lahko najdeš družbo za aktivnost. Je bolj luštno, pa še motivacija je večja…

Četrtič je fino, če si lahko vsaj za nekatere dni v tednu “fiksiraš” tako dan kot uro, ko imaš “trening” – pa čeprav je to le hiter sprehod v gozd – zate je to trening in pika. Če imamo stvar na urniku se ji manjkrat izmaknemo, kot če delamo po navdihu.

Petič pa je bistveno, da gibanje postane tvoj način življenja. Ne kot dieta, ki jo furaš pol leta in potem ješ po starem. Mora bit kot dieta, ki jo držiš vse življenje – torej ena normalna zmerna zdrava hrana oziroma aktivnost.

Srečno in začni že danes, zdajle, ko je idealno vreme (čez pol leta pa naj te nikar ne premotita dež in mraz – ogromno nas je preteklo vso “zoprno” zimo :-)))

Zelo lepo napisano.

Kondicija ni z danes na jutri. Sploh je neprimerno, da se forsiras, da spustis duso. To delajo ljudje, ki nimajo pojma o sportanju.
Vprasaj se najprej, kaj zelis. Hoces kratko kondicijo in moc za sprint na 100m ali za maraton? Jaz npr sem tip za sprint ali ekstra maraton, na 1500m bi me pa pobralo.
Delam za dolge proge, na vzdrzljivosti. Zacela sem iz popolne nule, edino kar sem imela so naravne danosti in spomin telesa na sportne case. Zacela sem s hojo (ne sprehodom, ampak neko zmerno hojo) in sicer od doma v eno smer toliko casa, da sem zacutila utrujenost, pa sem se obrnila nazaj in do doma sem bila ze utrujena. Na zacetku je bilo to nekje 40 min hoje. Potem sem pocasi stopnjevala hitrost in podaljsevala cas, niti ne glede na telesno zmogljivost, ampak na ruto, ki sem si jo zadala, nekako sem si naredila kroge. Na bliznji hrib nisem upala nekaj mesecev, ko sem bila ze na zmerno hitri hoji cca 1,5ure. Po nekem nakljucju sem sla in bila presenecena nad tem, da mi ni bil tak problem, malo bolj sem se upihala, ampak dalec od crkavanja. Jaz imam odpor do klancev, zato se drzim ravnine, zdaj vecinoma hodim 1,5-2 uri dnevno, ne vsak dan, celo zimo sem hodila, zdaj bom pa zecela tudi s kolesarjenjem kdaj pa kdaj namesto hoje.

Ce bi mi pred enim letom kdo rekel, da naj hodim ali tecem vsaj 1 uro na dan, bi po prvem dnevu objela kavc in ga nikoli vec zapustila. Ker 1 uro jaz nisem zmogla…
S preforsiranjem ne naredis nic. Tiste, ki izdihnejo na hribu, nimajo nic od tega. Delas do tocke, ko ne zmores vec in naredis se malo, ampak to je za moc in na kratek cas, ne pa da hodis ali teces na 110 obratih! Za kondicijo delas na 75ih obratih, pa raje dalj casa kot vec moci.
Racunaj se, da prve pol ure je ogrevanje in zadnjih 10-15 min ohlajanje, vse vmes je pa vadba.

Srecno in cimprej se premakni s kavca, ker v nedeljo bo sneg :))

Odlični nasveti. Jaz bi dodala še tole – namesto z dvigalom pojdi v nadstropja peš.

Logika, da te daje sapa v hrib. Pred vzponom naredi nekaj raztezalnih vaj, nato se stresi, mislim, otresi roke, noge, glavo, da odpadejo vse skrbi, potem bo šlo lažje.

To je sicer fajn, da se malo razmigaš sredi delovnika, kondicije pa s tem ne dobiš.

Nekako podobno, kot obstaja neka splošna zabloda, da so gospodinjska opravila itak neke vrste telovadba in se tako da telo super oblikovat s pomivanjem oken in pometanjem. Malo morgen.

Sem sicer že v letih (46) pa sem tudi jaz osramočena ugotovila nekoč, da sem po 10-20 metrih teka čisto brez sape, pa sem začela tečt, sama, brez pritiska, brez preveč pričakovanj, brez načrtov, samo tekla sem…

Sedaj bo počasi že četrto leto, odkar tečem, redno, brez pardona, ne glede na vreme, PMS, obveznosti, če ne gre drugače, če vem, da imam čez dan neodložljive daljše obveznosti, pa tečem ob 5 zjutraj ali pa ob 22 zvečer, tudi po snegu, vetru in v največji vročini…. bistvo je v rednem miganju.

Kondicijo sem pa dobila mogoče čez pol leta, mogoče malo več, ne vem, a jo je treba skoz vzdrževati. So pa še vedno dnevi, ko se mi zdi, da jo nimam prav preveč, ne glede na kilometražo….

Živjo!

Stara sem 14 let in me nekaj zelo zanima. Nisem rojena športnica, vendar sem se v otroštvu, v prostem času veliko gibala. Pred meseci sem zbolela za anoreksijo in nisem telovadila več kot dva meseca. V tem času sem se zelo polenila in ostala brez kondicije. Danes sem že zdrava in ko grem po stopnicah sem že čisto zadihana. Zdravnica mi je predlagala, da se začnem ukvarjati s športom. Razmišljam v smeri plesa, vendar me zelo skrbi. Začela bi s septembrom in me zanima, kako lahko pridobim kondicijo in kako lahko postanem bolj gibljiva. Strah me je, da bi prehitro obupala, ker se nikoli prej nisem ukvarjala s športom. Zanima me tudi, ali je mogoče, da se bom, ker sem že starejša, težko naučila gibov, ritma in vzdrževanja kondicije, ter da ne bi preveč obremenila telo naenkrat.

Hvala za odgovor

Pozdravljeni.

Imam vprašanje stara sem 13 let in sem mojim prijateljem po dolgem igrala košarka… Ugotovila sem da sem popolnoma brez kondicije. Ali vete kako bi lahko pridobila kondicijo in če poznate kakšen urnik katerega bi se lahko držala za pridobivanje kondicije? Kondicijo želim pridobiti v približno mesecu pa pol.

Hvala.

Mene pa zanima kaj naj počnem zdaj med počitnicami da bom športno pripravljena na september,saj sem imela vsako leto športno 4 letos pa si želim imeti 5…Kaj naj delam naredim??

za kondicijo je najboljši tek, začneš 20 min na dan in po enem mesecu boš tekla eno uro. Za povečanje energije in obenem kondicije ti priporočam formexplode

New Report

Close