Najdi forum

Kje se učiti Tai-chi?

Rada bi šla na tecaj Tai-chi-ja, pa nikjer ne najdem informacije, kje/kdaj/kdo izvaja kaksen tecaj Tai-chi-ja.

Mi lahko prosim kdo pomaga?

Media Terra na Parmovi, AFAIK

__ http://www.cenim.se

Evo link. Tudi mene zanima…

http://www.chen-sn.si

nova
Uredništvo priporoča

Za kvaliteten tečaj priporočam Marjana Dogšo: tečaji se začnejo v torek 23.9. ob 19h na OŠ trnovo – saj so (oz. bodo kmalu, če jih še ni)plakati po LJ.
O tem sem že pisala na tem forumu sicer.

Ne da hočem delati propagando za naš klub ali kaj takega ali reči, da je vse ostalo brez veze, ampak bodite pazljivi (če se hočete resno učiti seveda): videla sem že take klube, da te nekam pritisne… Ko učenci, ki naredijo pri Marjanu začetni tečaj (ZAČETNI! to je tromesečni, ki je le uvod v pravo delo, zgolj kratek uvod, manj kot abeceda!), odprejo svoj klub in učijo!

Če boste šli kam pogledat in se odločali za klube, morda malo napotkov:
-ne zaupajte klubom, ki preidejo na delo z orodji po nekaj mesecih (delo z mečem, pahljačo) – to je samo, da se fino sliši, joj, bomo delali forme s pahljačo, kako krasno se to sliši!
O kakem meču, pahljači ne duha ne sluha prvih nekaj let. Pahljača je tako ali tako le pikica na i.
-In ne nasedajte bleferjem, ki vam zagotavljajo, da boste obvladali tai ji po parih mesecih ali celo po kakih dveh letih, recimo. Nimajo pojma, o čem govorijo in niti slučajno ne vejo, kaj je tai ji. To je tako, kot bi vam rekli, da boste po dveh letih karateja ali juda imeli črn pas. samo nasmejte se in pojdite stran.
-tečaji, ki ponudijo le formo 24 figur, so popolnoma brezvezni. To ni nič. Forma 24 figur je standardizirana forma, uradno potrjena sicer – a je umetno sestavljena forma za naše “moderne” čase, ko ljudje nimajo več časa vsako jutro eno uro izvajati tai ji-ja: zato je nastala kratka varianta, ki povzame osnovne gibe, je koristna, a je le predgovor, še to ne.
Tai ji, yang šola, se začne s formo 88 figur (obstajajo tudi drugačne razdelitve, odvisno kako delijo figure, a to ni bistveno). Z dolgo formo, skratka. Tu šele zares začneš s tai ji-jem, zato pozabite na klube, ki imajo v programu le 24-ko. To je tako, kot če bi odprli matematično fakulteto, njihov program bi pa bil: štetje od ena do sto.
-tečaji, ki ponudijo formo 24 figur, nato pa se že kar kao dela z orodji ali celo začenja s chen šolo- to ni nič. Kot sem že rekla: yang šola se začne z dolgo formo, kratka forma (24) je le uvajalna. Ko si predelal yang, greš lahko na chen ali orodja. Yang šola je pa sestavljena ne le iz forme 88 figur, ta je le prva. Nato so še druge, za vsako potrebuješ eno leto, da samo osvojiš zaporedje, kaj šele kako izdelovanje gibov. Ko osvojiš šolo yang, se greš lahko igrat z orodji itd.

Tai ji je borilna veščina – zahteva resno delo, ne pa nabuhle komercialne fore. Je veščina in pri veščinah nikoli ne rečeš: znam. Veščine se učiš do konca življenja. To je stalen proces.
To ne pomeni, da morate stvar vzeti smrtno resno: rada bi samo opozorila na instant “intenzivne” tečaje. To je čisti crap. samo da osvojiš(začenjaš osvajat) krožne gibe bokov potrebuješ tri leta recimo. Krožno spiralastno gibanje rok – tudi kake tri leta. (razen kakih “talentov”, ki so že po naravi tako razgibani)

Ta Kitajec, ki dela pri nas – mislim, da je Chen – je v redu. ne poznam sicer osebno, a so mi zagotovili, da je v redu.

chen je sicer ena izmed šol tai ji-ja: je precej dinamična. Ta, ki se jo vidi tako kje slučajno, na tv ali kaj takega, počasna – to je yang šola. Za odrasle zelo priporočljivo(skoraj nujno), da začnejo z yang, ker osvojijo osnovne gibe, korake itd. Za izvajanje chen šole, je treba že precej dobro osvojiti gibe, zmehčati boke itd.

Kot sem rekla: tai ji zahteva čas in zorenje, a to ne pomeni, da je dela toliko, da se sploh začeti ne splača. Napreduje se postopoma, to je delo na dolgi rok. A pot je nadvse zabavna in lepa.
Jaz pravim: če se že lotite takih veščin, se jih lotite zares – ker sicer nima smisla. Ničesar ne boste imeli od tega. Tai ji ni samo malo bolj zanimivo in pestro mahanje, ki se ga nauči in potem zna. Tai ji je proces, tako kot vsaka veščina. In primerno temu ima tudi ogromno za ponuditi.

Pazljivo pri izbiri in srečno!
LP

popravek: začetni tečaj se začne 30.septembra, ob 19h, v OS Trnovo (mala telovadnica)

Zdravo!

Lenka glede Tai-chija me zanima: 1.Ali ti govoriš o njem kot pridobivanju energije in vzpostavitvi pravilnega ravnovnesja energij?
2. Ali pa govoriš o treningih starodavne borilne veščine tai-chija kjer se energije uporabljajo za onesposobitev nasprotnika(npr. knock out brez dotika, uporabljanju nasprotnikove negativne energije za njegovo onesposobitev)?

Lp, 5er

V bistvu ne govorim ne o enem ne o drugem. Govorim o veščini gibanja, to je prvo. Vse ostalo so posledice, ki so sekundarne.
Če že moram izbrati, potem vsekakor ne govorim o drugem. Tai ji je bil huda borilna veščina, danes je transformiran v meditativno gibanje, uči pa se tudi borilne aspekte. Samo slednji mene ne zanimajo. Skratka, tai ji-ja ne jemljem kot BORILNO veščino, ampak samo kot veščino GIBANJA.
Kar se tiče prve točke: to se zgodi samo od sebe. Vadba tai ji-ja mora biti sama sebi namen. Uživati moraš v gibanju, to je vse. Ostalo se dogaja samo. Na treningih pri nas ne boš ničesar slišal o teh energetskih zadevah. Te stvari so danes preveč površno jemane, skomercializirane, vsi jih imajo polna usta, da privabijo ljudi. Uči se gibanja, delaj in glej, kaj se dogaja. Ravnovesje pride, a ne tako, da ga ti kličeš. Če ga hočeš klicati, potem ga kliči, a za to ne potrebuješ tai ji-ja.

Vsaka stvar te uravnoveša, če jo delaš z zavestjo, zbrano in totalno. Potem sploh ni važno, ali je to tai ji, judo, zalivanje rož, razkopavanje vrta, kuhanje kosila. Če si v tem popolnoma pri stvari, če si zbran in prisoten, potem se vzpostavlja harmonija v tebi – a ne zaradi stvari, ki jo počneš, ampak zaradi tebe.

Enako je s tai ji-jem – lahko ga vzameš kot malo boljšo telovadbo. Zato mi grejo pa tako na živce te komercialne natege – dva meseca boš delal in se ti bojo odpirali nevemkakšni energetski nivoji. To je brez veze. Kot vsaka stvar, tai ji potrebuje zorenje in v tem se tudi z energijo lahko kaj dogaja. Nekatere stvari ti dvigajo pozornost in zbranost že same po sebi. Ena izmed teh vsekakor je tai ji. A to ne sme biti v prvem planu, ker sicer to um pograbi in si začne marsikaj domišljati. Večina teh “duhovnih” zadev je čisto preprosto stvar domišljije, ljudem se enostavno dogaja, ker sami tako hočejo. Um je izredno kreativna zadeva, ne obstaja bolj kreativna stvar, kot je človeška domišljija. Lahko sezida cele svetove, ki so popolnoma neresnični, preprosto sanje. Zato delaj tai ji – gibaj se in se osredotoči na to. Če nekega dne ugotoviš, da so se dogodile spremembe, boš vesel: prišle so same, niso tvoj domišljijski izdelek.

LP

Evo, če koga še zanima ta tematika … Mene je prepričal g. Igor, ki poučuje že več kot 25 let. Več o njegovih tečajah oz. vadbi dobite na www.taichi-sola.si[/url].

Iz prve roke lahko povem, da je bistvena razlika med tistimi, ki poučujejo par let in tistimi, ki so si nabirali izkušnje več let, po možnosti tudi v tujini.

Meni (ki iščem ustrezen tečaj), je jasno samo eno: nikoli ne bi hodil v tečaj, kamor hodi “svetovalka” lenka. Tečaj namreč, ki lahko “sproducira” osebo, tako polno same sebe, tako agresivno, nestrpno (do konkurence najbrž?), omalovažujočo in pljuvaško, očitno ni vreden počenega groša. Lenki – ki ji tajči očitno ne gre – tudi svetujem, da se oprime kakšne druge, njej primernejše terapije.

Izjemno dobre tečaje tai-chija v Ljubljani najdete v studio Chagi na Vojkovi v Ljubljani.

New Report

Close