Najdi forum

Mi lahko prosim kdo pove, če se da zdravo (se pravi ne v mišično maso pač pa v maščobo) shujšati s hojo v planine? Na kaj je treba biti pozoren in kako se prehranjevati?

Mislim, da je planinarjenje krasna oblika prijetnega hujsanja!

Ker ne vem, kake ture si to imela v mislih (dolžina, teža, frekvenca), je težko konkretno svetovati.

Par splošnih nasvetov za nekaj srednjega (pol dnevni izleti):
1. Zjutraj, pred turo se dobro najej (muesli, ipd)
2. Pred in med potjo redno jej z beljakovinami nekoliko bolj bogato hrano. Tako boš preprečila preveliko izgubo mišične mase, saj bo na voljo materijal za obnovo načetih mišic. Poceni varianta: skuhaj X jajc in si na turo vzami beljake. Ob odhodu in kasneje vsako uro pojej enega do dva. Osebno rad s sabo vzamem še pomaranče in banane.
3. Pojej vsaj kak multivitamin in antioksidant (poceni izbira: C vitamin, E vitamin, …).
4. Težo in frekvenco tur prilagodi svojim sposobnostim – ključ do uspeha je v rednem izvajanju aktivnosti! Če greš lahko v hribe le enkrat tedensko svetujem izvajanje še kakšne komplementarne aktivnosti.
5. Ko prideš domov se NE NAŽRI:-)

Hvala za odgovor.

Torej moj kratkoročni cilj je kvalitetno shujšati (izgubiti 10 kg maščobe) v čim krajšem možnem času, izboljšati svoje kondicijske sposobnosti.

V hribe grem lahko vsak dan. Dnevno pojem 1 multivitaminsko tableto. Ob kako visokem srčnem utripu naj bi hodila? Kako je s pijačo med potjo? Dosti se potim. Kaj meniš o uporabi beljakovinskih ploščic in o uporabi napitka iz sirotke?

nova
Uredništvo priporoča

Aha, še to me zanina, če je možno tudi hoditi intervalno?

Ponavadi se v hribe hodi dalj casa, par ur. Temu primeren mora biti tudi tempo; se pravi aeroben, 60, 70% maxHR. Da pac zdrzis celo pot. Upam, da sem prav razumel tvoje prvotno vprasanje. Ce pa gres na krajse turce (recimo 1 ura) potem pa pride v postev tudi intervalna aktivnost in vse tisto, kar sicer velja za fitness.

Energijske ploscice so cisto ok hrana. Meni osebno se le hitro zagabijo. Pac, po okusu.

Hidracija je logicno pomemba rec. Idealno bi bilo, da popijes dovolj, da je barva urina cim blize barvi vode. Ce se mislis kar nekaj ukvarjati z aktivnostjo, bi bilo dobro, da si na pot vzames tudi kak hidracijski napitek (npr. Gatorade), da se ti ohranja normalno stanje elektrolitov v krvi.

Kar se tice pogostosti aktivnosti, glej da te ne zanese zacetna zagnanost. “Poslusaj” telo. In intenzivnost prilagajaj svoji sposobnosti. Privosci si dneve pocitka, ipd. Vedi, da za izgubo mascevja rabis cas, dosti casa in da bo trajalo mesece.

Ne postavi si prevec ambiciozbnih nacrtov! Dolgo traja, da se nam mascoba nalozi, se dlje da gre stran. Potrpezljivost velja!

Hvala za odgovor.

V hribe sem hodila ob koncu tedna in hoje je bilo od 5-7 ur, med tednom sem vozila sobno kolo; zdaj mi čas dopušča, da si to lahko privoščim bolj pogosto, pa tudi uživam v tem.

Sedaj delam pač na tem, da bi izgubila odvečno maščobo in razmišljam, če lahko izkoristim prijetno s koristnim. Rekel si, da je planinarjenje krasna oblika prijetnega hujšanja.

Seveda bi delo rada opravila kar najbolj kvalitetno, računam pa s tem, da je potreben čas. Razmišljam, da bi si morda poiskala nekoga, ki bi mi naredil ustrezen načrt.

Joco oglasi se še kaj; rada prebiram tvoje nasvete.

🙂

Ena rec, ki jo je najbrz vredno omeniti je tudi dejstvo, da bos pri hribolazenju zgubljala _tudi_ misicno maso. Koliko, je odvisno od dosti tega, je pa dobro, da se tega zavedas. Sicer pa, pri vsaki obliki hujsanja se zgubi tudi nekaj misicne mase.

Jaz sem hujšala “pri osebnem trenerju” pa je izmeril, da sem poleg izgubljene maščobe tudi pridobila mišično maso.

Smisel pravega hujšanja je prav to: poraba nepotrebne maščobe in pridobivanje na mišični masi. Pri tem je teža manj pomembna, ker nam izguba maščobe in pridobljene mišice spremenijo postavo. Maščobe so večinoma zbrane prav tam kjer ne želimo.

Torej bi se strinjal z izjavo Jocota, da je planinarjenje krasna oblika zdravega hujšanja;

ker si KOLESAR (vem samo to, da si imel že zanimive strokovne debate na tem forumu in bi se dalo pogledat nazaj) bi te vprašala kaj bi mi svetoval, če izbiram med planinarjenjem oz. kolesarjenjem, da bi dosegla svoj trenutni cilj(glej zgoraj) čim bolj optimalno. Planinarim že, novo kolo z opremo pa me tudi že čaka.

Škoda je izbirati. Obe navedene vrste rekreacije so zelo dobre in primerne za vsakogar. Priporočil bi kombinacijo obeh.

LP

s hojo,ki traja dovolj dogo in dobrim tempom se da shujsati,saj le pri dolgotrajnem naporu porabljamo mascobe kot energijo.da pa ne izgubimu misicne mase je potrebno po hoji zauziti nekaj beljakovin.s hojo v hrib in navzdol se tudi krepijo misice,ce pa uporabis se palice,pa se bolje.toliko cisto nakratko in nekomplicirano.nadaljuj…

Hvala fantje za pomoč. Se priporočam. Lepe praznike želim.

s hojo prakticno porabljas nic kalorij. dvomim, da ima kdo cas vsakodnevno se sprehajati po gozu 10 ur, ce lahko z navadnim tekom isto kolicino kalorij porabis v manj kot uri. palice so za zdravega cloveka potuha

Palice niso nikakršna potuha ampak razbremenijo kolena.Odkar jih uporabljam so bolečine v kolenih popustile!

Tole, da s hojo ne porabljaš kalorije ne bo držalo. Tukaj si lahko izračunate koliko kalorij porabite pri hoji. Tule imate pa več o hujšanju s hojo. Še učinkoviteje boste pa hujšali s tekom tako da če ste dovolj fit vsekakor poskusite.

Če ne drugačeje je hoja v hrib super obremenitev z vidika sca-žilja in vzdrževanja telesne teže. To kaj je za nekoga primerna intenzivnost pa je odvisno. Za nekoga, ki je zelo treniran, je tek v klanec primerna intenzivnost, za nekoga, ki ima težave s sklepi in prekomerno težo pa je že hitra hoja lahko povsem primerna na začetku!

lp

[url=http://www.bodyteam.si/osebno-trenerstvo/]Osebno trenerstvo[/url] Bodyteam | Jure Klemenčič

To me spominja na dogodek, ki sem ga imel po enem predavanju o prehrani. Razlagal sem svoje stališče o kvaliteti hrane in ker je bil ravno čas pusta dal primer. Krofa ne ješ zato ker nebi bil dober. Seveda, da ti pusti v ustih dober okus, temveč zato ker te zadeva ni vredna. Škoda je v svoj organizem vnašati nekaj kar je narejeno iz materiala, kot je lepilo za tapete, sladkorja, vse skupaj cvrto pri visoki temperaturi v neki tretrerazredni maščobi. Potem pa še marmelada, ki to sploh ni! Ponavadi je to želatina iz kostne moke, ki so ji dodali sladkor ter sintetično barvo in okus. To ni vredno da daš v usta in svoje telo obremenjuješ s tem.

Pa je od mize vstala gospa in izrazila svoje nestrinjanje. “To pa ne! Jaz se s tem ne strinjam! Sedaj je pust in jaz se ne bom odrekala. Če si bom zaželela bom pojedla krof, ne, pojedla bom dva! Ampak potem točno vem, da moram na daljši sprehod!”

Sedaj pa zračunajmo kako dolgo se bo morala gospa sprehajat, če v eni uri porabi okol 180 kalorij v enem krofu pa jih je od 500 do 700! Ne bo šlo kajne?

Jaz bi si hojo v hribe vzel bolj kot veselje, če pri tem porabim malo maščobe super, vendar ne pričakuj preveč. Maščoba se veliko bolje zgubi z običajnim krepilnim treningom.

Mito Šinkovec http://www.telodrom.com Center Telodrom http://www.mito.si Mito stran https://www.facebook.com/Telodrom/ Faceebok

Zdravo,

da obudim malce starejso temo. Skratka podal sem se v sport in sicer ze cca mesec dni vsak dan hodim v bliznji hrib. Povrecni vzpon mi vzame 30-35min(320m visinske razlike), potem pa se 20-25min spusta. Skupaj gor in dol mi vzame cca 5km pesacenja.

Predvsem se mi gre zaradi rekreacije ki se mi zacne jeseni da si naberem malce kondicije, sem pa za hec stopil zadnjic po mesecu dni na vago in imam se vedno isto tezo(67kg), kako je to mozno?

Med vso to telovadbo seveda tudi malce pazim na prehrano, manj sladkarij, vec popite vode kot prej sokovi, manj kav itd.

New Report

Close