Najdi forum

Telesna teža najstnice

Imam hčerko, ki bo v začetku drugega leta dopolnila 11 let. Od februarja do danes je na teži pridobila 10 kg. Zadnje leto je tudi precej zrasla in s tem posledično pridobila na teži. Tako je trenutno visoka 158 cm in težka 50 kg, hodi v 5. razred. Je edina v razredu, ki se je telesno prehitro razvila in prišla v puberteto, ima že tudi menstruacijo. S športom se ne ukvarja, niti nima želje, saj v bistvu ni ravno “športni” tip. Malo me je zaskrbelo, saj v bistvu ni debela, ima pa precej močna stegna, tudi na trebuščku se ji je že začelo “nabirati”, vidijo se že zametki celulita. Z možem jo poskušava motivirati, da bi vsaj hodili na daljše sprehode, vendar jo šele po daljšem prerekanju spraviva do športne aktivnosti, predvsem sedaj v hladnejših mesecih. Drugače je dosti zunaj s prijateljicami, ni zaprta v hiši, pa vendar vem, da je to premalo. Količinsko precej veliko poje, predvsem popoldan in zvečer, ko je doma in ko se delajo naloge in se uči. Na jedilniku imamo v glavnem doma pridelano hrano, domač polnozrnati kruh, kupujemo zelo malo “hitre” hrane…ima pa zelo rada mlečne stvari, še posebej zvečer..Zanima me predvsem kako pristopiti k reševanju tega mogoče še trenutno ne tako velikega problema prekomerne teže, vendar, če ne bomo začeli pravočasno ukrepati, se bojim, da bo do poletja in še naprej že imela preveč kilogramov. Ker jo želimo na pravi način usmeriti, ne z nenehnim odrekanjem hrani, slabo voljo, predvsem v kasnejšo škodo (npr. anoreksija) vas prosim, če nam mogoče podate par napotkov kako pristopiti k uravnavanju telesne teže pri tej starosti. Hvala.

Samo prijavljeni uporabniki lahko vidijo priponke.

Kot ste omenili teža vaše najstnice ni prekomerna in za enkrat ni zaskrbljajoča. Mogoče jo lahko usmerite v zdravo prehranjevanje, ki pa se ga naj drži celotna družina. Jeste lahko tudi manj kalorične jedi, ker kot ste omenili vaša hčer veliko poje. Koristno bi lahko bili tudi da preprosto skuhate manjše obroke, ker ko hrane ni več je ne mora več pojesti. Kakšne pa so kaj zaloge v vašem hladilniku ali v shrambi? Tudi tam bi bilo pametno omejiti zaloge hrane in da ni polno “nezdravih” prigrizkov po hiši. Tudi moja mlajša sestra je prekomerno težka hodi v peti razred za to pa so večinoma krive sladkarije in razni prigrizki ki si jih kupi po šoli, tako da lahko preverite kako je kaj tukaj.

Veliko uspeha in upam da je kaj v pomoč.😀💪
Pa seveda kar gibajte se in naj ji to postane v veselje. Ni potrebno da so to kakšni treningi naj bo vsaj na svežem zraku in kakšne igre s prijatelji če je le mogoče.

Hvala za spodbuden nasvet. Ker živimo v manjšem kraju, v hiši z vrtom, imamo večino hrane pridelane doma, obadva z možem gledava, da jemo čimbolj zdravo in seveda nizkokalorično, saj je tudi to dobro za naju dva 🙂 Zalog hrane v hladilniku skoraj ni, razen tistih nekaj “obveznih” – jajca, maslo, itd…da bi se kaj kopičilo, tega pri nas, saj tudi jaz ne maram, da mi hrana ostaja ali pa da bi jo na koncu še zavrgla…je pa res, da je bil eno obdobje lansko leto, ko je bila nenasitna, mogoče smo prevečkrat zavili v restavracije s hitro hrano, kar smo tudi sedaj čisto izločili iz naše prehrane. Manjka ji edino malo več gibanja, se pa trudimo ob lepem vremenu iti vsaj na kakšen daljši sprehod. Tudi druženja s prijateljicami ima kar dosti, ampak mogoče malo več, ko bo zunaj topleje. Počasi tudi sama kaže več volje do gibanja, potrebuje samo malo več motivacije, in ja seveda, druženja zunaj s sovrstniki.

nova
Uredništvo priporoča

Lep pozdrav

Žal vam iz izkušenj ne morem dati nobenega nasveta. Res nevem kakšna je najboljša metoda, da se najtnico navduši za nek šport. Vendar je le ta nujno potreben. Ne samo zato, da bo porabila nekaj maščobe, ampak zato, da se navadi, da je človeško telo narejeno za gibanje. Tako ji bo v življenju bistveno lažje. Vsak dan imam opravka z ljudmi, ki se pri 40-45 začnejo ukvarjati s teleso aktivnostjo. Takrat je to zelo zelo težko. ‘ne ljubi se mi športat pa zato raje malo manj jem in imam odlično postavo’ žal ne deluje, pa čeprav je zelenjava iz domačega vrta.

Mito Šinkovec http://www.telodrom.com Center Telodrom http://www.mito.si Mito stran https://www.facebook.com/Telodrom/ Faceebok
Objava čaka odobritev

New Report

Close