Najdi forum

kilogrami in hujšanje

živjo moje ime je Ana, stara sem 13 let, visoka sem 154 cm in imam 47 kilogramov. Septembra sem imela 61 kg in sem se odločila za hujšanje (več gibanja,nič sladkarij, majhni obroki…) in novembra sem že imela 47 kg – do sedaj sem še vedno na 47 saj sem s to težo zadovoljna. Menstruacijo sem nazadnje imela novembra – od takrat pa ne duha ne sluha o njej enostavno ni je več 🙁 A mi lahko kdo prosim pove, če jo lahko dobim kako nazaj, saj si seveda v življenju želim ustvariti družino in močno upam, da bo to mogoče. Hvala za odgovor

Ana, nikar se ne obremenjuj. Tvoje telo se še razvija, malce se je lahko odzvalo na izgubo telesne teže, a menim, da ta ni glavni vzrok za izgubo menstruacije. V veliko primerih dekleta dobijo prvo menstruacijo pri 12-ih, 13-ih letih, prva traja nekaj dni (še niti ne cel 1 teden), pa potem kakšne tri mesece ne pride, pa potem spet, pa včasih ne pride pol leta…! Ne skrbi, do tvojega 15-ga (še prej!) leta se ti bo cikel uredil in ti bo šlo mesečno perilo še kako na živce 😉 ponavadi pride ravno pred dopustom, pa med prazniki, pa ko bi šel rad na bazen, pa za novo leto… 😉 hihi. Poznam dekleta, ki so prvo menstruacijo dobile pri 12-ih, 13-ih, pa do naslednje skoraj leto ni bilo ne duha ne sluha.

Ne skrbi. Tudi tvoja teža se mi zdi za tvojo višino primerna, vzdržuj jo, jej zdravo, raznoliko, telovadi in bo vse tako kot mora bit.

Nikar se ne sekiraj

se popolnoma strinjam z zgornjim odgovorom. Vse bo ok 🙂

Mito Šinkovec http://www.telodrom.com Center Telodrom http://www.mito.si Mito stran https://www.facebook.com/Telodrom/ Faceebok
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

jaz pa sem stara 20 let in pred kratkim sem izvedela, da imam policistične jajčnike. Zaradi njih imam tudi nenormalno močne menstruacije, ki so povzročile, da sem postala še slabokrvna, kar je še dodatno oslabilo moj imunski sistem. Visoka sem 163cm in imam okoli 80kg. Sedaj mi je ginekologinja svetovala, da shujšam, saj bo izguba kilogramov uravnovesila moje policistične jajčnike oziroma močno mesečno perilo, prav tako pa mi je predpisala kontracepcijske tablete(YAZ), da bi se mi menstruacija uredila dokler ne shujšam…
sedaj pa je problem v tem, da sploh ne vem kako bi se tega hujšanja lotila, vsekakor pa hočem shujšati in poskrbeti za svoje zdravje, saj bi v nasprotnem primeru to lahko negativno vplivalo na mojo plodnost.
Bi mi lahko kako pomagali?

hvala in lep pozdrav.

Glede na precejšen presežek teže lahko vprašaš osebnega zdravnika oz. zdravnico, ali se lahko vključiš v hujšanje pod zdr. nadzorom.
Težko ti bolj konkretno svetujemo, ko pa ne vemo, kako in koliko se hraniš. Pri policističnih jajčnikih je žal tako, da vpliva na nabiranje teže in veljajo drugačna merila glede vnosa kalorij kot pri ženskah brez te težave. V glavnem moraš drastično zmanjšati vnos kalorij … in začeti migati. Za začetek, če nič ne giblješ, bo čisto dovolj že hiter sprehod, da se prepotiš in zadihaš.
Na netu poišči dieto 1200 kcal na dan – jih imaš več, nekatere so v angl., najde se tudi v slovenščini. To se mi zdi jedilnik, ki se ga da zdržati in da so normalni obroki.
Boš pa morala imeti res močno voljo, popucati v glavi, ne smeš se smiliti sama sebi, ker ne moreš toliko jesti kot drugi – hrana je gorivo za življenje, ješ zato, da lahko funkcioniraš, in ne obratno.
Ni pa nemogoče in policistični jajčniki ne pomenijo avtomatično debelosti. Jaz imam težave s ščitnico, pa sem vitka. Je pa to vsakodnevna borba, ki jo bojujem že desetletja. Ampak meni se zdi vredno! Nočem biti debela.

Hvala za odgovor, sicer pa…sem se že poskušala vklopiti v shujševalni program preko svojega zdravstvenega doma, ampak ni bilo nobenega posebnega režima za hujšanje ampak so nas poslali samo na predavanja o zdravi prehrani. In po prb. 7 predavanjih si pač dobil potrdilo, da si bil na predavanjih.
Glede mojega vnosa hrane pa je tako. Sem na zelo težki šoli. V šoli sem po 12 celo 13ur na dan in se ne redno prehranjujem. Seveda se zelo trudim čim bolj redno jesti a včasih enostavno ni časa.
V glavi pa sem vse popucala, tudi ne gledam na to kot na veliko tragedijo, saj sem še mlada in mi vse lahko uspe če se seveda potrudim.
Sem se pa v tem času še malo pozanimala kako in kaj s hujšanjem in sm že kar začela z novim režimom prehranjevanja.

New Report

Close