Forum: Knjižni molji

Za vse ljubitelje dobre knjige. Posebna stran, ki vam ponuja veliko koristnih nasvetov in informacij iz knjižnega sveta.

Junijsko branje

Odgovori Nova tema
Default avatar nekdo1991 13 Jun 2011 16:20

Priporočam knjigo z naslovom Knjiga škandalov. Je zgodovinska romanca, vendar zanimiva.

Odgovori Citiraj sporočilo Povezava Prijavi objavo
Default avatar junija berem 13 Jun 2011 17:39

Tom Rob Smith: Otrok 44

Žanrsko je knjiga kriminalka, ki kljub nekaterim "holivudskim" trenutkom ne deluje ceneno, izrabljeno ali prazno. Zanimivo napisano, tekoče berljivo, brez zatikanja pri prevodu - priporočam v branje.

Default avatar Kerstin 13 Jun 2011 17:46

Tomaž Letnar: Jedci trupel

Reči moram: UF!!!
Reči moram: Bravo! Vsa čast!
In še: če tale roman ne pride v peterico za naslednjega kresnika, potem težava ni v knjigi, ampak v žiriji. :))

Zgodba teče. Zanimivo. Polno. Suspenz se gradi počasi in dvoplastno (vzporedno tečeta dve zgodbi), nato presenetljiv obrat (bravo, taki so v knjigah redki!), nato se začnejo bralcu tkati vse zapisane in nezapisane povezave med zgodbama in njunima protagonistoma ... Skratka, izvrstno!
Poleg tega, da je zgodba zanimiva in zapisana dovolj tekoče in nenabuhlo, pa je slog mestoma začinjen še s sočnimi metaforami (sem zdrknil iz nje kot zrno iz stroka mladega fižola, dan kot umita ponev iz reklame) in skorajda aforističnimi prebliski, ki nikakor ne delujejo kot moraliziranje (npr. Toda vera in upanje nikoli ne trajata dolgo, če ju ne začiniš z lažjo). Pod vsem skupaj je bolj ali manj prikrita kritika sodobne potrošniške družbe, hlepeča zgolj po "rumenih" stvareh, ne le rumenih, že oker, oranžnih itd., po vsakršnih svinjarijah in neetičnosti, nad katerimi se naslaja puhla in mrhovinarska (naslov!!) notranjost večine človeštva.

Tudi konec preseneti.

In še spojlerček, ki pa po mojem ni spojler, ampak improver :), kajti dokler tega ne potuhtaš, zadeva malo kazi knjigo: imamo dva Arneja. Eden je "ujetnik" na neobljudenem otoku, drugi pa novinar. Obema je ime Arne. In ker to ni nikjer natančno pojasnjeno (enkrat otočan sicer reče Tudi jaz sem Arne, vendar v takem kontekstu, da se da razumeti, da se s tem le istoveti z določenimi aspekti novinarjevega življenja, ne pa, da mu je tako tudi ime), se bralec lahko malo izgubi, ko se kar naenkrat tudi v običajnem tisku (otočanova pripoved) pojavi jaz Arne.

K.

Default avatar Enka 13 Jun 2011 18:46

Prikaži citatKerstin napisal:
In še: če tale roman ne pride v peterico za naslednjega kresnika, potem težava ni v knjigi, ampak v žiriji. :))
K.
Očitno je čas za otvoritev teme Kresnik 2012!

Default avatar hermiona 14 Jun 2011 09:40

Haruki Murakami: Ljubi moj sputnik

To ste že tako vsi prebrali.
No, vredno je bilo prebrati, kakšna huda knjiga pa to ni. Prizori, ko ljudje in živali skrivnostno izginjajo in prehajajo iz realnega v nek drug svet, mi sede samo v strogo znanstvenofantastičnih delih.
Pritegnil me je naslednji odstavek iz knjige:
Pravijo, da je v zgodbo, ki jo pišeš, nevarno vpletati sanje (resnične ali izmišljene). Le peščici pisateljev - in govorim o najbolj nadarjemnih - je uspelo izpeljati nekakšen iracionalen spoj, kakršnega je najti v sanjah.
Se strinjam. In H.M. - po mojem mnenju - ni eden od njih. Je pa to, recimo, William Trevor.
Všeč mi je bil pa glavni moški lik s svojim umirjenim in brezbarvnim življenjskim slogom.

Več pa na:
http://hermioninblog.blogspot.com/

Default avatar Enka 14 Jun 2011 16:17

Prikaži citathermiona napisal:
Haruki Murakami: Ljubi moj sputnik

To ste že tako vsi prebrali.
Ha ha ha, ne boš verjela, ravno pred par dnevi sem jo privlekla iz knjižnice. Vsaj tretjič. A nekako ni prišla na vrsto. Po prebranih tvojih vtisih se ji zna enako zgoditi tudi tokrat ;-).

Default avatar gym 16 Jun 2011 17:34

Pozdravljeni,

meni so všeč predvsem knjige, ki so opisane po resničnem dogodku ali pa imajo vsaj približek tega. Menim, da je večina od teh za primerno za poletnemu branju..

Star , Pamela Anderson
Zvezda v vrtincu slave, Pamela Anderson.
Nimfomanka , Vallerie Taso
Razgaljeni Paris, Valerie Tasso
Pred spanjem si stokrat skrtačim lase, Melissa PaNArello
Vonj tvojega diha, Melissa Panarello
Imenovali so jo dvoje src , Marlo Morgan
Sporočilo iz večnosti, Marlo Morgan
Kalipso , Vesna Milek
Če, Vesna Milek
Poletni sestri, Judie Blume
Navaden par, Isabelle Miniere
Ognjeno srce, Senait G. Mehari
Živa zažgana,
Bela masajka, Corinne Hofmann
Vrnitev v Barsaloi, Corinne Hofmann
Zbogom Afrika, Corinne Hofmann
Smaragdna obzorja, Tanjin ladijski dnevnik, Aksenija Kermauer
Pozabita na hčer (Sandra Gregory)
Jej moli ljubi, Elizabeth Gilroy
Izpoved iz harema, Ivan Jovanov
Imela sem 12 let se vsedla na kolo.., Sabine Dardeene

Default avatar nekdo1991 16 Jun 2011 20:15

Naslednji teden bo izšla nova knjiga o vampirjih. Prvenec pisateljice Isabelle M. Grey z naslovom Vampirka bo kmalu na razlago vsem bralcem, ki obožujejo Sago Somrak in Vampirkine dnevnike. Zgodba govori o dekletu, ki jo mož leta 1771 pusti napol mrtvo v postelji in jo reši privlačen vampir. Ta se maščuje in pobere vso dediščino, nato pa zbeži na Višavje.
Nato se zgodba nadaljuje v sedanjosti, kjer Serena spozna Taylorja in se vanj zaljubi ...

Nekatere knjižnice so jo že naročile. Iskreno vam jo priporočam!

Default avatar Enka 17 Jun 2011 10:58

Prikaži citatnekdo1991 napisal:
Naslednji teden bo izšla nova knjiga o vampirjih. Prvenec pisateljice Isabelle M. Grey z naslovom Vampirka bo kmalu na razlago vsem bralcem, ki obožujejo Sago Somrak in Vampirkine dnevnike. Zgodba govori o dekletu, ki jo mož leta 1771 pusti napol mrtvo v postelji in jo reši privlačen vampir. Ta se maščuje in pobere vso dediščino, nato pa zbeži na Višavje.
Nato se zgodba nadaljuje v sedanjosti, kjer Serena spozna Taylorja in se vanj zaljubi ...

Nekatere knjižnice so jo že naročile. Iskreno vam jo priporočam!
Si malo zgrešila temo? Ker tule pišemo o knjigah, ki SMO JIH PREBRALI v mesecu juniju :-).

Default avatar Rovtar 17 Jun 2011 11:21

@Nekdo1991:

Gospodična Frumen, vaše hvalnice slaboumnim romancam in nekim brezveznim vampirijadam še nekako toleriram - zaradi vaše relativne mladosti in posledične naivnosti. Vendar ta je pa že prehuda, na začetku te verige (6.6. ob 16:00) kritizirate reklame na forumu, zdaj (16.6. ob 20:15) pa sami delate reklamo za izdaje svoje založbe. Taka dvoličnost me moti!

Mogoče bi morali imeti tri paralelne forume knjižnih moljev, enega za reklame, enega za junk in enega za pravo literaturo.

Default avatar knjiznapolica 17 Jun 2011 12:01

Dosedanja junijska bera:
Konje krast - odlična poslastica, tako dobra zgodba, struktura in sporočilo, da preneha izguba boleti, ko se sam tako odločiš. Priporočam. Pa mislim, da je za to knjigo bilo že veliko priporočil na tem forumu. Brez dvoma si zasluži.

Luis Leante: Verjemi, da te imam rad. Pritegnil me je opis, da to delo postavljajo ob bok Marquezu in da je pobrala lepo število nagrad. Pa me kljub temu ni nekako pritegnilo, sem jo brala brez pretiranega navdušenja, odložila pa tudi ne. Se je pa odličen konec odkupil za marsikatero pomanjkljivost v romanu. Ima pa prednost pred mnogokatero ljubezensko zgodbo, ker v njej ni kančka pocukrane osladne sentimentalnosti. Če priporočam? Ja, ampak ne zaradi nje s seznama zriniti kakšne res dobre knjige :-)

Ivana Simič Bodrožič: Hotel Zagorje. Začetek obetaven, dober. Bila sem več kot navdušena. Pripoved potegne, potem pa nekako ne napreduje, stopiclja ... Priporočilo enako kot pri prejšnji.

Maria Barbal: Kamen na melišču. Odlična. S kirurško natančnostjo secira katalonsko zakotje in položaj ženske v njem, pri čemer ne zgubi na čustveno sporočilni bazi. Zgradba romana pospešuje bralni tempo. Berljivost na višku. Odlično in z željo po še. Bom pobrskala še za kakšno njeno, ker mi je več kot odlična. In ja priporočam, zelo.

Default avatar pilgrim 17 Jun 2011 13:07

gregor rozman: tapkanje na mestu

zbirka kratkih zgodb, polna kurcev, pičk, fukanja, drkanja in kar je še takega. ni za nekoga, ki ga motijo kletvice ali dosledno ignoriranje velikih začetnic. drugače pa močno cinično, sočno, dobro napisano, sveže in (v dandanašnjih družbenih razmerah) zelo na mestu. tudi humorno.

če mene osebno eksplicitni opisi spolnega občevanja preveč ne navdušujejo, je to moj problem. sem pa bil zato toliko bolj navdušen nad po obsegu najkrajšimi zgodbami v knjigi, že kar nekakšnimi haikuji, še posebej eno z naslovom dan mrtvih (ali nekaj takega).
priporočam v branje, tudi kot dopustniško, le eno ali dve zgodbi preberite prej za pokušino.

Default avatar nekdo1991 17 Jun 2011 16:05

Prikaži citatRovtar napisal:
@Nekdo1991:

Gospodična Frumen, vaše hvalnice slaboumnim romancam in nekim brezveznim vampirijadam še nekako toleriram - zaradi vaše relativne mladosti in posledične naivnosti. Vendar ta je pa že prehuda, na začetku te verige (6.6. ob 16:00) kritizirate reklame na forumu, zdaj (16.6. ob 20:15) pa sami delate reklamo za izdaje svoje založbe. Taka dvoličnost me moti!

Mogoče bi morali imeti tri paralelne forume knjižnih moljev, enega za reklame, enega za junk in enega za pravo literaturo.
Am, knjiga ni moja in če sem JAZ navdušena nadnjo in jo priporočam KOT BRALKA je popolnoma drugače, če jo predstavljam kot založnik. In zame je to prebrana knjiga, saj sem jo prva dobila v roke in če sporočim širši javnosti, da mi je pač všeč, je to moja stvar.

Aja, pa še nekaj, dragi Rovtar: Zate sem samo nekdo1991, jasno?! In če ti moji posti všeč jih preprosto prezri.
In kaj je za vas pravo branje? Ob knjigah, kjer se spi? No, potem pa prijetno spanje!

Default avatar nekdo1991 17 Jun 2011 18:40

Pa še to, Rovtar:

Citiram našeega knjižničarja, ko sem ga vprašala, če se moje knjige izposojajo:

"Ja, večinoma si jih izposojajo mladi, ker stari se bojijo brati o tem, kaj so zamudili."

Naj domnevam, da so tebi zaradi tega "slaboume romance in neke brezvezne vampirijade" tako slabe, da jih ne moreš tolerirati. V prihodnje se raje izogibaj tej temi in pomisli, da nismo vsi enaki. Poleg tega pa, veš, knjižnice ravno tega največ kupujejo. Pusti me pri miru in jaz bom pustila tebe, jasno? In ne govori, da tisto, kar JAZ berem, je neumno. Sorry, meni je to všeč, mene to zanima in ravno to bom brala. Nobeden mi ne bo rekel, kaj je slabo in kaj ne. Nobeden ne more biti v moji glavi in spremeniti moje mnenje.

Drugič, ko me obtožiš, da sem dvolična, lepo preberi moj post, v katerem lahko prebereš, da nisem oglaševala knjige s tem, da priporočam nakup, ampak priporočam v branje. Če ne bi knjige natanko prebrala, preučila in bila navdušena nadnjo, ne bi napisala tukaj v priporočilo. In knjigo sem PREBRALA, če mogoče je to prišlo v tvoje možgane. Ne? Naj jo natančno obnovim? Vesela sem, da sem avtorici omogočila izid prve knjige in če sem napisala, da jo priporočam ne pomeni, da delam oglas.

Čisto za konec: to, da si označil knjigo za "brezvezno vampirijado" dokazuje, da novi pisateljici niti ne daš možnosti. Žalostno.

Default avatar bralka 17 Jun 2011 18:55

Kadar pridem med KM (ja, res, zadnje čase zelo redko), se moj seznami s knjigami za branje kar daljša in daljša.
In ko potem naročam knjige v knjižnici, opažam, da je takih s podobnim seznamom še veliko, zato težko pridem do katere od priporočenih knjig.
No, v zadnjem času sem imela srečo, nazadnje z
Ivana Simić Bodrožić: Hotel Zagorje.
Zgodba izgnanske družine iz Vukovarja.
Avtorica je znala s preprostimi besedami v meni pričarati tisto tesnobno vzdušje nemoči in čakanja; čakanja na tatu (=očeta), čakanja na stanovanje.. in neskončne borbe z birokrati. Ker je pisano skozi oči mladega dekleta, mi je bilo še toliko bolj zanimivo. Kljub tematiki zgodba pusti optimističen vtis.
Priporočam.

Default avatar Enka 18 Jun 2011 13:12

Samo Rubin: Urban, sodoben ati ali oči

Mirno odloženo nekje na 50. strani. Gre za popis nastanka družine od rojstva prvega otročka naprej. Popis je dobesedno popis, zgodbe ni, le nizanje nekih bolj kot ne običajnih, da ne rečem oguljenih faz v razvoju družine z malimi otroki. Že videno v lastnem življenju ;-).

In da ne bo kritika vehementna: avtorju priporočam v branje deli Trije razlogi (Aleksandra Kocmut) in Očkov kotiček (Damijan Šinigoj), ki predstavljata odlična primerka tega, kar je Samo Rubin verjetno želel ustvariti.

Default avatar regla 18 Jun 2011 22:57

Prikaži citatToro napisal:
Gerard Donovan: Julius Winsome.
Prikaži citatKatja10 napisal:
...
Blag samotar v družbi psa živi v gozdovih severnega Maina, preživlja se z vrtnarskimi in avtomehaničnimi opravili. V prostem času goji cvetje in prebira knjige iz bogate podedovane knjižnice, ki vsebuje 3282 enot, pretežno klasikov. Za seboj ima dve izgubi - smrt očeta in konec ljubezenskega razmerja. Kljub temu zmore živeti mirno življenje brez večjih pretresov, če že ne srečen, pa vsaj ne nesrečen. Dokler nekega dne ne najde svojega psa - umirajočega, od blizu ustreljenega s šibrenico. Na tej točki delo ponudi razmislek o žalovanju, maščevalnosti, nasilju ...

Ključna odlika knjige se skriva v slogu, atmosferi. Redkobesedna, zadržana, že kar skopa pisava s pridihom poetike me je zanesljivo in hitro pripeljala do odprtega konca tega presunljivega dela.
Nimam kaj prida dodati, razen da je vse res. Racionalen jezik, pripoved kot puščica, norost, v katero zapadeš - bi si lahko želel česa več? Poskušal sem barvati kroge s preseki, recimo malce Ameriškega psiha B. E. Ellisa, Tenderness of the Wolves Stef Penney, počez pa še dominanten ton Pera Pettersona v Konje krast, a se mi je potem vse skupaj zazdelo nepošteno. Ko prebereš pitijsko 47. poglavje, pravi prozni haiku, kot bralec obmolkneš in se kvečjemu zazreš sam vase. Priporočam, absolutno.
Katjin opis me je navdušil do te mere, da sem jo nafehtala, da mi je knjigo posodila. In zdaj, ko sem jo prebrala, sem ga šla še enkrat preverit, kako se mi zdi zdaj. Tudi jaz nimam česa pridati.

Atmosfero z besedami ustvari tako, kot bi brala kaj zenovskega, poetična in hkrati zadržana, ja. Parkrat sem kar obstala ob kakšnih modrostih (ena takih: kakšne izjave so tako skope, da bi jih bilo treba zaliti, da bi nabreknile in bi jih človek razumel). Za Juliusa se ne morem čisto odločit, ampak verjetno divjina tako izoblikuje človeka. Moram pa priznat ,da se mi je na parih straneh malo zavleklo pri vseh razmišljanjih, sicer vse ok. KOnec me je kar malo presenetil, ampak raje tak kot kakšen drug.

Vračam knjigo :)

Default avatar sabina762 19 Jun 2011 18:20

Dostojevski - BRATJE KARAMAZOVI

Default avatar nekdo1991 19 Jun 2011 18:46

Torej, ker Rovtarju gre v nos, kaj berem, vam lepo napišem v to temo, kaj sem prebrala pred kratkim. Haha, čisto nalašč. Ubogi, smili se mi, ker mora poslušati moje hvaljenje "slaboumnih romanc in vampirijad".

Pa začnemo:

Joseph Sheridan LeFanu: Carmilla
Romana Berni: Poroka iz maščevanja
Cecily Von Ziegesar: Opravljivka, Opravljivka - Saj veste, da me obožujete
Kathleen E. Woodiwiss: Izmikajoči se plamen, Cvet na reki
Stephanie Laurens; Zapeljivčeva ponudba, Skrivna ljubezen, Škandalova nevesta, Vragova nevesta
Meyer: Somrak, Mlada luna, Mrk, Jutranja zarja, Krako drugo življenje Bree Tanner
Weisberger, Lauren: Usodna noč v hotelu
Kluun: Vdovec, Pride ženska k zdravniku...

Sicer je pa res, da sem imela zanimivo branje.

Default avatar bralka 22 Jun 2011 10:53

Hudolinovega Vrvohodca odložila. Kaj pa vem, ni mi "potegnil". Ma, čez glavo dovolj mi je branja o pijanskem življenju itd. Pa še jezik je kratkomalo čuden ...

No, in tako zdaj berem Zamenjam razsvetljenje za hiter vibrator Savine Ritter. Kaj naj rečem. Najprej mi je šlo na živce njeno (oziroma glavne junakinje) samopoveličevanje, vsevednost itd. Zdaj pa se mi zdi, da je to tako zanalašč pisano, pač cinično... Bomo videli, kako bo šlo naprej.

Na vrh