Forum.Over.Net

Knjižni molji in pravopis

Odgovarjajo: Nataša Purkat, univ. dipl. slovenistka in sociologinja kulture • mag. Gordana Rodinger, prof. slov. j. in zgodovine

Eros:Psi

Default avatar

Rovtar

P.S.:
To nit v forumu sem prebral še danes, ker sem prej vedno mislil, da gre za knjigo o psih :)))
Default avatar

Petrischa

Očitno v življenju funkcioniraš na način "PO PRIPOVEDOVANJU DRUGIH", namesto, da bi si ustvaril svoje mnenje. Seveda se knjiga lahko izposodi na več načinov. Sicer pa kakor kdo. Knjigo pa ocenjuješ po pripovedovanju tistih, ki je niso sploh brali, oz. je niso prebrali v celoti...
Vseeno predlagam, da jo vzameš v roke, če ti bo kdaj prekrižala pot.
Knjiga opisuje novo poznavanje psihologije REI in s poznavanjem psihologije REI se lahko odpravi disleksija....in še mnogo prednosti, znanja, bogatenja....se najde v knjigi....Seveda je pa to odločitev posameznika....
Default avatar

Rovtar

Nič ne rečem, gotovo je v tej knjigi (kot tudi še v nekaj deset tisoč drugih) tudi kakšna pametna misel.
Od branja pa me zagotovo odklonijo komentarji bralcev, da je to knjiga, v kateri so odgovori na vsa vprašanja, ali pa da knjiga njih bere in ne obratno, in podobno bluzenje. Vulgarno rečeno - bulšit. Človek, ki trdi kaj takega je bodisi prebral zelo malo knjig ali pa same slabe. Svet je neskončen in kompleksen mozaik. Verjetnost, da bi ga opisal in pojasnil kar en x slovenski pisec je manjša od verjetnosti, da bi en neandertalec lastnoročno izdelal supermoderno vesoljsko ladjo in z njo odpotoval na mars.

Zanimiv je sicer marketing za dotično knjigo - s skrivnostnostjo, sedmicami in lepo izdelavo. Vendar glede na to, da se imam za precejšnjega cinika, tak marketing ni dovolj prefrigan, da bi me prepričal.

P.S:
@Petrischa: Malo si me narobe razumela, knjigo ocenjujem ravno po komentarjih vas, ki ste jo prebrali. Jo pa bom zagotovo prelistal, če mi bo prekrižala pot.
Default avatar

...........

Rovtar, tak si kot vsi rovtarji, ki jih poznam... vrjamejo in razmišljajo samo v to kar jih od malega učijo in boh-ne-dj, da bi karkoli od tega odstopalo. tako kot so včasih vsi vedeli, da je Zemlja ploščata... ahhh kako so se smejali vsem, ki so trdili, da ni!

pa kaj če je knjigo napisal x Slovenec... a če bi jo američan, bi bila pa takoj bolj "pomembna" in verodostojna? rovtarski predsodki...
Default avatar

Eros [psi]

... sem malo prebral ... in ko sem pri sebi iskreno razmislil, kaj bi si jaz mislil o tej knjigi ... tako iz prebranega in slišanega, ne da bi vedel za kaj gre ... vem, da bi bil zagotovo zelo zadržan do vsega in tudi zelo nagnjen k temu, da gre za napihovanje niča s ciljem uspešne prodaje ... vem pa tudi, da bi me prepričalo nekaj drugega ... če bi mi o knjigi povedal nekdo, ki jo je prebral in ga jaz cenim in spoštujem, bi jo potem zagotovo vzel v roke.
sam nimam predsodkov (vsaj upam, da ne ;-) vendar je treba upoštevati dejstvo, da se v sodobnem času veliko stvari prenapihuje, kjer za to res ni nobene osnove ... in so tako lahko "previdnejši" tudi tisti, ki nimajo predsodkov. je pa iz teh anonimnih sporočil, ki jih pišejo ljudje po blogih in forumih mogoče zelo hitro izluščiti, kje koga v resnici čevelj žuli in kak motiv ima, da druge prepričuje o naravi nečesa, česar morda niti sam ni spoznal.
najbolj so mi "zanimivi" tisti, ki znajo toliko povedati o knjigi, ki je niso prebrali, pa ob vsem še trdijo, da so jo. zelo hitro je mogoče ugotoviti, ali je pišoči to knjigo tudi prebral, to je namreč mogoče razbrati iz "argumentacje" proti knjigi, ki se zelo razlikuje pri tistih, ki slabo govorijo o njej in je niso prebrali, od tistih, ki slabo govorijo o njej in so jo prebrali. včasih, ko nisem prav prepričan, takim, ki trdijo, da so knjigo prebrali, jaz pa menim, da je niso, zastavim kakšno vprašanje iz knjige, na katerega lahko odgovori vsak, ki jo je prebral vsaj do polovice ... in doslej se je vedno zgodilo isto ... (nazadnje sem dobil tak odgovor, da so vsi odgovori v knjigi ;-)
upoštevati je treba tudi to, da so razni forumi in blogi pravi magneti za ljudi, ki jih nihče ne posluša, upošteva, so nesrečni in trpijo za hudim nesprejemanjem lastnega sveta ... to pa je tudi podlaga za poglede kot jih pač lahko preberete na teh mestih. in še vedno tudi velja, da dober glas seže v deveto vas, slab pa vse do glavnega mesta ;-)
na koncu bi dodal še to, pogosto berem tudi stvari, ki jih pišoči pripisujejo meni in mojim stališčem in pogledom na knjigo, vendar niti slučajno ne sovpadajo ne z mojim razmišljanjem niti s knjigo.
... tako jaz te knjige nikoli nisem dojemal kot kakšno "duhovno čtivo", niti slučajno ne mislim, da je v njej vsa resnica sveta in nikakor ne mislim, da je sreča kakorkoli pogojena z nakupom te knjige ;-) ... trdim pa, da je v tej knjigi precej znanja in vedenja, ki ga nima nihče drug na svetu in je za vse nas velikega pomena. globoko verjamem, da bo teorija rei nekega dne temelj svetovnega razumevanja psihologije. zavedam se tudi, da so to zelo visoko leteče napovedi ... vendar se morate tisti, ki to berete, tudi zavedati, da ne veste vsega, kar še nameravam v podporo svojim trditvam v kratkem razkriti. za vse, ki dvomijo, bo najbolje, da še malo počakajo ... čas vedno pokaže resnico ;-)
Default avatar

kknjiga

Čeporav ni bil odgovor od ........ nič v povezavi z mano bom nekaj povedal:
Meni je naprimer vseeno kdo je napisal knjigo (še raje imam,če je to Slovenec) in je ne bi prebral tudi če bi bil pisec Američan. Na živce mi gre ko nekateri vzklikate kako je dobra in ne pustite,da imamo tudi svoje mnenje in moje mnenje je,da je NITI SLUČAJNO NE BOM PREBRAL.
Default avatar

Eros [psi]

kknjiga,
prav ničesar nisi zamudil, če te knjige ne boš prebral ;-) nekdo, ki se mu zdi, da če drugi vzklikajo karkoli pač, njemu s tem ne dovoljujejo imeti "lastnega mnenja", bi tako kompleksne knjige kot je [psi], najbrž sploh ne razumel. torej bi res zapravljal čas z njo.
Default avatar

Klobčič

Prebrala, hvala bogu pa ne tudi kupila, ker bi mi bilo krepko žal denarja. Avtor je pač napisal knjigo, ki literarno gledano ni prav nič posebnega, dal vanjo kup simbolov in sedmic in jo oklical za knjigo, ki bo spremenila življenja, ki jo je napisalo Življenje samo, ji nadel megalomansko ceno... In seveda se najdejo ljudje, ki mu verjamejo, oziroma verjamejo dobremu oglaševanju. Odsvetujem, škoda časa in denarja.
Default avatar

Zverina

Kupil in prebral. Ni mi žal, da sem jo prebral, žal pa mi je zapravljenega denarja. S predstavljeno teorijo se delno strinjam, delno pa sploh ne ... če bi tu sploh lahko govorili o "teoriji", saj gre bolj za doktrino, religiozni sistem, ki vključuje nauke o posmrtnem življenju, transcendentni zavesti ipd. Dokazi. Ti niso neposredno povezani s "teorijo", ampak podajo neke x informacije, kot dokaz, da je teorija sama nečloveškega izvora. Tu seveda manjka dokaz implikacije "nečloveški izvor informacije => resnica".
Super, če knjiga komu pomaga "razumeti" sebe in okolico. Vendar razumeti lahko pomeni tudi popredalčkati svoje izkušnje po nekem kalupu, kar pa je tudi zelo omejujoče. To je problem domala vseh eksoteričnih religioznih sistemov. Prodati teorijo kot delovno hipotezo - da. Prodati teorijo kot absolutno resnico - ne.
Default avatar

rovtar

@......... Kako je dandanes enostavno- polJubno sranje je mogoče zagovarjati z argumentom,da je kritik zahojen in ne razume stvari. Vendar ponavljam,kot ciniku,ki je koneckoncev nekaj stvari že prebral (rovtarstvu navkljub),mi bulšit-detektor zelo hitro piska.
Default avatar

enea

Mene je knjiga navdušila... kdor jo je prebral le enkrat na hitro, pa vrjamem, da ni mogel videti in razumeti njenega bistva. Tudi jaz sem bila najprej kritična do določenih stvari, ker sem sicer "znanstven človek", skeptik in statistik, ampak ko sem knjigo 2x prebrala, je vse dobilo smisel :)

No, moje bolj obsežno mnenje pa lahko preberete na http://ednevnik.si/entry.php?w=enea&e_id=159258

rovtar, ti pa očitno knjige sploh nisi prebral, tako da niti ne moreš biti "zahojen" kritik (pravzaprav res nič ni narobe, če nekdo nekaj skritizira- pač njegovo mnenje), ampak si zahojen ker kritiziraš nekaj, kar nisi prebral ;)
Default avatar

Zverina

No, jaz sem knjigo bral počasi. Mesec in pol, s svinčnikom in papirjem. Vmes se vračal poglavja nazaj ter prebiral razlage na internetu. Tu ne gre za nerazumevanje, ampak za nestrinjanje z nekaterimi idejami, ki so v knjigi predstavljene. Sicer je knjiga dobro napisana, koncept je zanimiv in izviren in kapo dol pred delom, ki ga jaz ne bi bil zmožen spraviti skupaj. Ampak kot sem rekel, s to doktrino se ne strinjam.
Default avatar

šecjen

knjiga, za katero moraš toliko da ne dokupit navodila, da jo razumeš ... : /
Default avatar

...........

šecjen, zato so na voljo razlage na spletni strani... marsikaj pa tudi avtor sam pojasni na facebooku :)
Default avatar

šecjen

a ni nekdo malo višje rekel, da imajo dostop do spletne strani samo tisti, ki knjigo kupijo?? in če prav razumem, moraš postat od pisatelja FB prijatelj?? : /
Default avatar

Rovtar

Saj ni tako težko, odgovor je 42 :)).
Default avatar

Hayley

Zanimivo.Najbolj "pametni" so tisti,ki knjige sploh niso prebrali.Kako lahko komentiraš vsebino knjige,ki je nisi niti prebral?Aja,vem kako!.Tako da slepo slediš mnenju ostalim,Takemu mnenju ki je pač najbolj ˇ"verjetno".Sicer pa po eni strani to razumem.Koliko "nategancij doživimo" čez dan?Veliko.Spet odvisno če temu verjameš ali ne.Raznorazne ponudbe "čudežnih" zapestnic ki ti dajo energijo,ali pa še celo izpolnijo skrite želje (!),od raznoraznih tablet ki odpravijo vse vaše zdravstvene težave,do takoimenovanih knjig za "samopomoč" ki vas bodo naredile srečne in bogate ipd..lahko bi naštevala do jutri.Glede na to,ni nič čudno,da je odziv ljudi tak.Vendar je moj komentar v tem primeru tak : poizkusite! Če si knjige ne morete kupiti ali izposoditi v knjižnjici,pojdite na fb stran od knjige,prijazno vprašajte če vam jo kdo posodi.Izmed 8268 ljudi vam jo bo skoraj sigurno kdo posodil.Če vam po prebranem še vedno ni všeč,niste ničesar izgubili,seveda pa velja svoboda govora in vsako mnenje je treba spoštovati!
Default avatar

ga ni

Avtor ni pisec, je PR-ovec.

Zame je to dober primer oglaševanja in ne primer vrhunske literature.

Vseeno pa je hvale vredno, da nekdo, ki ni pisec, skupaj spravi nekaj temu podobnega.
Default avatar

Rovtar

@ga ni
Bi se kar strinjal. Zadnjič sem knjigo prelistal v knjigarni. Komaj sem jo našel, ker je bila na tako izpostavljenem mestu v enem srebrnem stolpu :)).
Default avatar

mama M.

Jaz jo berem te dni. In mi je všeč. Je pa tudi res da že nekaj let prebiram o osebni rasti, o vzgoji otrok, da me zanimajo medsebojni odnosi. In mi je knjiga - taka je moja ugotovitev - kot potrditev osebnega razumevanja moje psihe, delovanja in razmišljanja.
Sem si jo pa izposodila v knjižnici. In to je to. Brez tega pa onega mnenja, pa zakaj, pa kdo pa kako... Če želiš jo preberi, če ne pa ne. Kar se tiče branja in listanja po knjigi - jaz vedno začnem na prvi strani. Tud film začnem gledat na začetku.
Ena prispodoba : ko se rodimo, nimamo zob in nima smisla da bi nam kdo dal jabolko za jest :).
P.S.
pred o nečemu sodite, preden nekaj ocenjujete je pametno, da sami o tem pridobite lastno izkušnjo... Upam da poznate tisti indijanski pregovor: ''Ne sodi človeka preden v njegovih mokasinih ne prehodiš vsaj 10 milj.''
Lep dan M.

Moderatorji

Nataša Purkat , univ. dipl. slovenistka in sociologinja kulture
Nataša P
mag. Gordana Rodinger , prof. slov. j. in zgodovine
Gordana Rodinger